SRBIJI VELIKI BOD U LISABONU

25.03.2019.

Reprezentacija Srbije osvojila je veliki bod u Lisabonu- 1:1 (1:1) na startu kvalifikacija za plasman na Evropsko prvenstvo. U meču protiv aktuelnog prvaka Evrope, Portugala, Orlovi su prvi došli u vođstvo preko Tadića,ali pred kraj poluvremena izjednačio je Danilo.

STRELCI: 0:1 Tadić (iz jedanaesterca) 7, 1:1 Danilo 41.Stadion: La Luž u Lisabonu. Gledalaca: 58.000. Sudija: Šimon Marčinjak (Poljska).Žuti kartoni: Pepe (Portugal), Mladenović,Spajić,Tadić (Srbija)

PORTUGAL: Rui Patrisio, Konselo, Pepe, Ruben Dias, Gerero, Rafa (od 84. Guedeš), Danilo, Viliam Karvaljo, Bernardo Silva, Sousa (od 57.Andre Silva), Ronaldo (od 28. Pici).

SRBIJA: Dmitrović, Rukavina, Milenković, Spajić, Mladenović, Gaćinović (od 21. Radonjić), Maksimović, Lazović (od 65. Živković), Tadić, LJajić (od 87. Milinković-Savić), Mitrović.

Srbija je dobro ušla u meč, bez obzira na konfuziju u uvodnim minutima meča, kada smo posle jedne akcije domaće selekcije imali možda i malo sreće. Posle bilijara u petercu ispred mreže Dmitrovića, lopta je završila pored stative. Nije prošlo mnogo vremena kada je usledila jedna kontra našeg tima, Tadić je lobom preko zadnje linije Portugala, pronašao Gaćinovića kome je Rui Patrisio ušao u telo i poljski sudija Marčinjak nije imao izbora, pokazao je na belu tačku. Odgovornost je preuzeo kapiten Dušan Tadić i doneo radost Srbiji.

A koliko je Mijat Gaćinović dobio jak udarac u duelu sa portugalskim golmanom, videlo se posle samo desetak minuta kada sjajni igrač nije mogao da nastavi meč. Selektor Mladen Krstajić je već morao da izvrši prvu izmenu, a priliku umesto Gaćinovića dobio je Nemanja Radonjić. I nije prošlo mnogo vremena Radonjić se našao u situaciji kada je možda mogao i više, ali rezultat se nije menjao. Portugal je nastavio sa napadima, pokušavao sa centaršutevima, ali u dva navrata Dmitrović je fantastičnim reakcijama spasao naš gol.

Igrao se 28.minut kada  je Portugal morao da nastavi meč bez najboljeg igrača, Kristijana Ronalda, koji je u jednom napadu osetio bol, zastao i pokazao da ne može da nastavi utakmicu.

Portugal je delovao bezidejno i činilo se da ćemo uspeti na poluvreme da odemo sa golom prednosti, ali igrao se 41. minut kada je Danilo uzeo loptu blizu polovine terena i hteo da je se oslobodi, ali kako niko od naših igrača nije ulazio u duel, uspeo je da iskoristi prostor i posle nekih desat i više metara raspalio je po lopti koja je završila od prečke u mreži Dmitrovića. Minut kasnije Radonjić je uputio centaršut, Mitrović je pokušao glavom, ali nedostajalo je i malo sreće. Pred sam kraj poluvremena Pepe je oštro startovao nad Tadićem i postojala je bojazan da li će nastaviti meč. Na sreću kapiten je nastavio meč.

Do prve prilike u nastavku meča došla je Srbija, Mitrović je odigrao do Lazovića koji je pokušao levom nogom da iznenadi Patrisija. Imao je kasnije domaćin inicijativu, ali Srbija je opasno pretila iz kontranapada. Bilo je nih nagoveštaja posle pokušaja Radonjića, zatim i Tadića ali nije bilo promene rezultata. Igrao se 70.minut kada je posle jedne akcije došlo do konfuzije u našoj zadnjoj liniji a poljski arbitar pokazao na belu tačku, ali na sreću brzo je promenio odluku. Do kraja meča nije bilo većih prilika, a osvojeni bod imaće veliku težinu u nastavku kvalifikacija gde Srbiju u junu očekuju dueli protiv Ukrajine I Litvanije.