ORLOVI NA DLANU | REVANŠ MEČEVI POLUFINALA LIGE EVROPE I LIGE KONFERENCIJA, PROTEKLI SU U ZNAKU SRPSKIH FUDBALERA

19.05.2023.
Revanš mečevi polufinala Lige Evrope i Lige konferencija, protekli su u znaku srpskih fudbalera.
Nemanja Gudelj kao starter i Marko Dmitrović sa klupe za rezerve, bili su akteri spektakularne utakmice na stadionu Ramon Sančez Pishuan, gde je njihova Sevilja golom Lamele u petom minutu prvog produžetka pobedila Juventus sa 2:1 i plasirala se u svoje sedmo finale drugog po kvalitetu evropskog takmičenja.
Posle remija u Torinu (1:1), ekipa Masimilijana Alegrija našla se na korak od velikog podviga, zahvaljajući sjajnoj reakciji Dušana Vlahovića koji je samo nekoliko sekundi nakon što je ušao u igru, nadmudrio dva defanzivca Sevilje i na efektan način matirao golmana Bonoa. Španski tim koji je apsolutni rekorder po broju osvojenih trofeja Lige Evrope (6), izjednačio je posle fantastičnog šuta Susa u 71. minutu, da bi bivši fudbaler Rome i Totenhema već na početku dodatnih 30 minuta, sjajnim udarcem glavom postigao pobedonosni gol i izazvao delirijum na prepunom stadionu Sevilje. Drugi srpski reprezentativac iz redova Juventusa, Filip Kostić, šansu je dobio u 86. minutu umesto Samuela Ilinga, a član sudijskog tima na ovoj utakmici bio je i srpski arbitar Srđan Jovanović.
Protivnik Sevilje u finalnoj utakmici 31. maja u Budimpešti, biće Roma Žozea Murinja koja je u revanšu u Leverkuzenu odigrala bez golova i sačuvala minimalnih 1:0 sa Olimpika. Jedan od najboljih igrača gostiju na ovoj utakmici bio je Nemanja Matić, koji je bukvalno dirigovao igrom na sredini terena i uz golmana Ruja Patrisija zaslužio najvišu ocenu u svim italijanskim medijima.
Italijanski bljesak ove sezone na evropskoj sceni zaokružila je Fiorentina posle prave drame protiv Bazela i sa Lukom Jovićem kao protagonistom u poslednjim prelomnim trenucima utakmice. Srpski napadač je u 120. minutu asistirao Baraku za gol koji je odlučio pobednika, a samo par sekundi kasnije pogodio stativu i najavio da će i u finalnoj utakmici, 7. juna u Pragu, biti najveća opasnost po gol Vest Hema. Posle pauze zbog suspenzije, u tim Vinćenca Italijana vratio se Nikola Milenković i standardno dobrom rolom potpuno isključio iz igre opasnog Amdunija.

U tri završna čina evropskih takmičenja, gledaćemo čak sedmoricu srpskih fudbalera: Nemanju Gudelja, Marka Dmitrovića, Nemanju Matića i Mileta Svilara u finalu Lige Evrope, odnosno Luku Jovića, Nikolu Milenkovića i Aleksu Terzića u finalu Lige konferencija.