A selekcija

KVALIFIKACIJE ZA EURO 2024 | SRBIJA ZASLUŽILA VIŠE, MAĐARSKA SREĆNIJA

07.09.2023.

Reprezentacija Srbije izgubila je od Mađarske u meču 4. kola kvalifikacija za Prvenstvo Evrope – 1:2 (1:2). U duelu u kome su Orlovi zaslužili mnogo više, pogotovo zbog igre u drugom poluvremenu, Mađarska je, pokazalo se, bila spretnija, ali i mnogo srećnija u ovom meču.

STRELCI: 1:0 Salaji (ag) 10, 1:1 B.Varga 34, 1:2 Orban 36. Stadion: „Rajko Mitić“. Sudija: Huan Martinez Manuera (Španija).

SRBIJA: V. Milinković – Savić, Pavlović, Gudelj, Veljković, Radonjić (46. Živković), Maksimović (64. Milenković), S. Milinković – Savić, Tadić (86. Ilić), Kostić (46. Mladenović), A. Mitrović, Vlahović (86. Jović). Selektor Dragan Stojković

MAĐARSKA: Dibuš, Lang, Salaji (90+5 Čobot), Orban, Nego, Nađ (76. Kata), Stajls, Kerkez (70. Fiola), Soboslaj, Šalaj, B.Varga (76. Adam). Selektor Marko Rosi

Prvi deo igre doneo je praktično, i konačan epilog ove utakmice. Srbija je prva došla do vođstva, ali gosti su za samo nekoliko minuta uspeli da preokrenu rezultat i prirede malo iznenađenje.

Koliko Stojkovićeva Srbija može da bude moćna, najbolje se videlo u desetom minutu meča, kada je do izražaja došao individualni kvalitet naših reprezentativaca. Sergej je fenomenalno pronašao Tadića koji se praktično našao sam ispred Dibuša, kapiten se odlučio da bude asistent umesto strelca, poslužio je slobodnog Vlahovića, kome je pri realizaciji nesebično pomogao mađarski defanzivac Salaji.

Primljeni gol nije menjao ništa u igri gostiju, i dalje su stajali daleko od Dibuša, dosta visoko, pokušavali su da imaju veći posed, dođu do prilike da ugroze Vanju Milinković – Savića. I posle male  konfuzije i bilijara u našem šesnaestercu uspeli su da stignu do izjednačenja. Samo dva minuta kasnije ponovo akcija Mađara i sada realizacija Orbana za potpuni rezultatski preokret. Mogli su Orlovi u sam smiraj meča da dođu do izjednačenja, ali pokušaj Sergeja završio je za malo pored stative.

UEFA TROFEJ ZA ALEKSANDRA MITROVIĆA

Mala svečanost pred početak meča i priznanje za najboljeg strelca u Ligi nacija (šest golova), Aleksandra Mitrovića. Trofej UEFA uručio mu je Branislav Nedimović, potpredsednik Fudbalskog saveza Srbije.

DECA NAPRAVILA FANTASTIČNU ATMOSFERU

Zbog kazne UEFA meč se igrao bez prisustva publike, tačnije na tribini su mogla da budu samo deca do 14 godina starosti. I ponovo su deca iz brojnih klubova i škola fudbala, kao protiv Litvanije i Švedske, ispunila istočnu stranu stadiona i sve vreme bili ogromna podrška Tadiću i drugovima.

Nastavak je doneo i prve izmene, poverenje su dobili Andrija Živković i Filip Mladenović. I delovali su Orlovi mnogo bolje, preuzeli potpuno inicijativu, ređali akcije i šanse pred golom Dibuša koji je u nekoliko navrata spasio već viđen gol. Igralo se praktično na polovini Mađara.

Po svemu prikazanom u nastavku zaslužila je Srbija mnogo više, zaslužila je gol koji bi doneo pravdu. Mađari su se grčevito branili, kako je vreme odmicalo, niko nije prelazio polovinu, svi su stajali iza lopte. I selektor Rosi izvršio je nekoliko izmena. I selektor Stojković je na teren poslao Luku Jovića i Ivana Ilića, ali do kraja nijo bilo promene rezultata. Srbija naredni meč igra 10. septembra u Kaunasu, protiv Litvanije.