SRBIJA SILNA KADA JE NAJTEŽE | ORLOVI PRELETELI BAKU

30.03.2021.

Orlovi su preleteli Baku! Bila je Srbija jača od umora i posle velike borbe ostvarila je veoma važnu pobedu na neugodnom gostovanju Azerbejdžanu. Posle tri kola na putu do Katara izabranici selektora Dragana Stojkovića imaju sedam bodova i u dobrom ambijentu čekaju nastavak kvalifikacija.

STRELCI: 0:1 A.Mitrović 16, 1:1 Mahmudov (iz jedanaesterca) 60, 1:2 A.Mitrović 81. Stadion: Olimpijski. Sudija: Roi Rajnšrajber (Izrael). Žuti kartoni: Spajić, Gudelj(Srbija).

AZERBEJDŽAN: Magomedalijev, Medvedev, Husejinov, Badalov, Krivotsjuk,  A. Husejinov, Mahmudov, Ibrahimi, Salahli (od 73. Kaliladze), Nurlijev (od 69. Emreli, od 78. Jafargulijev), Gorbani (od 69. Šedajev). Selektor Đovani De Bjazi

SRBIJA: Rajković, Spajić, S. Mitrović, Pavlović, Radonjić (od 85. Ristić), Gudelj, Maksimović (od 64. Grujić), Kostić (od 64. Živković), Tadić (od 75.Jović), Milinković-Savić, A. Mitrović (od 85. Vlahović). Selektor Dragan Stojković

Uvodni minuti meča pokazali su da će domaćin biti fokusiran na odbranu svoga gola, svi igrači su uglavnom stajali iza lopte, a s druge strane Srbija je došla u Baku po tri boda. Prvu priliku smo imali već u sedmom minutu, posle kornera koji je izveo Tadić, dobro je skočio Sergej Milinković-Savić ali na putu ka golu lopta je nekoga pogodila i sprečeno je vođstvo naše reprezentacije. Uzvratili su domaćini takođe posle prekida, ali Gorbani je glavom gađao preko gola.

Igrao se 16. minut kada smo došli do željenog vođstva, u pravo vreme. Spajić je odradio veliki posao na sredini terena, prekinuo je jednu akciju Azerbejdžana, prosledio je loptu do Tadića koji je milimetarskim pasom pronašao Aleksandra Mitrovića, usledio je prijem, mali pas i precizan udarac u donji desni ugao nemoćnog Magomedalijeva. Najbolji strelac u istoriji našeg reprezentativnog fudbala postigao je 40. gol!

Gol koji smo svi želeli, a kakvo je dalje opredeljenje bilo videli smo odmah posle reakcije selektora Stojkovića koji je rukom pokazao igračima da malo više izađu napred, da pritisnu odbranu Azerbejdžana koja je na taj način bila primorana da ispucava loptu daleko u polje.

Domaćin je ipak ni kriv ni dužan došao do jedne odlične prilike, igrao se 30. minut, dovoljan je bio samo mali pad koncentracije u našoj zadnjoj liniji i Gorbani je bio praktično jedan na jedan sa Rajkovićem, usledila je odlična reakcija našeg čuvara mreže i lopta je završila u korneru.

Do drugog gola mogli smo u 37. minutu, Radonjić je stigao jednu loptu, uputio centaršut, a Aleksandar Mitrović je glavom pokušao da pogodi gol, a lopta je završila pored stative. Nije bilo više izglednijih prilika do kraja prvog dela igre, a mi smo po svemu, pre svega rezultatu, mogli da budemo zadovoljni epilogom.

Natavak je doneo prvu šansu Azerbejdžanu, po levoj strani je probio Nurlijev, ali na sreću startovao je Stefan Mitrović u poslednji čas i lopta je završila u korneru. Uzvratili smo odmah, takođe posle kornera i gužve ispred mreže domaće selekcije, na kraju je Kostić pokušao šutem sa distance. U 57. minutu imali smo dobar kontranapad, Tadić je uputio pas ka Aleksandru Mitroviću ali on se nije najbolje snašao. I onda 59. minut, potpuno bezazlen napad Azerbejdžana i jedan neoprezan start u našem šesnaestercu posle kojeg su domaćini dobili udarac sa 11 metara. Mahmudov je preuzeo odgovornost i doneo Azerbejdžanu izjednačenje.

Selektor Dragan Stojković je izvršio dvostruku izmenu, u igru su ušli Grujić i Živković umesto Maksimovića i Kostića. I imali smo inicijativu, bili na pragu novog vođstva, ponovo je Tadić dodao loptu za Aleksandra Mitrovića koji je uputio udarac, ali Magomedalijev mu je ušao u šut i spasio svoju mrežu. Selektor Stojković je posegnuo za novom izmenom, Jović je ušao u igru umesto Tadića. Nastavili smo sa ofanzivom, tražili priliku za drugi gol i dočekali 81. minut. Gudelj je proigrao Sergeja koji je iz prve prosledio Aleksandru Mitroviću, usledio je odmah udarac levom, uslovno rečeno, slabijom nogom i lopta je završila na pravo mesto-. Gol zlata vredan. Mitrovićev 41. u reprezentaciji! U tri meča ovog ciklusa kvalifikacija postigao je pet golova! I nove dve izmene u našem sastavu, Ristić je zamenio Radonjića, a Vlahović Aleksandra Mitrovića. Trebalo je sačuvati prednost, ali sve izmene selektora Stojkovića su pokazale da je opredeljenje jasno, napadom se čuva(la) prednost.

I uspeli smo u onome zbog čega smo došli u Baku, ostvarili pobedu, osvojili tri velika, zlata vredna boda pred nastavak kvalifikacija. I pored umora, velikog broja utakmica za samo tri dana, napornog puta, Orlovi su preleteli Baku.