U 21

Remi Orlića protiv BJR Makedonije na EP u Poljskoj

20.06.2017.

Srbija je bila bolja u prvom delu utakmice koji je rešila u svoju korist, ali splet raznoraznih okolnosti uticao da rival na kraju, ipak, osvoji bod

STRELCI: 1:0 Gaćinović 25, 1:1 Bardi (iz jedanaesterca) 64, 1:2 Đorđev 83, 2:2 Đurđević 89. Stadion: Zaviša u Bidgošću. Gledalaca: oko 6000. Sudija: Bobi Maden (Škotska). Žuti kartoni: Grujić, Plavšić,Veljković, Milinković – Savić,Jovanović (Srbija), Markoski, Elmas (BJR Makedonija). Crveni karton: Pankov (Srbija).
SRBIJA: V.Milinković – Savić, Gajić (od 46. Filipović), Veljković, Jovanović, Antonov (od 77. Ožegović), Maksimović, Grujić (od 53. Ristić), Živković, Đurđević, Gaćinović, Plavšić. Selektor Nenad Lalatović.
BJR MAKEDONIJA: Aleksovki, Murati, Zajkov, Velkovski, Demiri, Nikolov, Bardi, Babunski (od 58. Elmas), Radeski (od 86. Pivkovski), Markoski, Avramovski (od 46. Đorđev). Selektor Blagoja Milevski.
U drugom kolu Grupe B Evropskog prvenstva u Poljskoj, mlada reprezentacija Srbije igrala je nerešeno sa BJR Makedonijom – 2:2 (1:0).
Kontrolisala je Srbija dešavanja na terenu u prvih 45 minuta igre, imala veći posed lopte, nekoliko dobrih prilika i ono što je najvažnije, uspela je da postigne gol koji smo zaslužili i u prethodnom meču sa Portugalom.

Igrao se treći minut kada je Maksimović bio sam na pet metara od gola, ali je njegov pokušaj završio preko gola Aleksovskog. Šest minuta kasnije udarac je uputio i Gaćinović, ali nije bilo potrebe da makedonski golman reaguje. Možda i najbolju priliku u tim uvodnim minutima meča propustio je Grujić, posle centaršuta Živkovića, zahvatio je loptu glavom ali je ona prošla malo pored stative. Usledila je borba koja se vodila uglavnom na sredini terana, a zbog jednog starta „požuteo“ je Grujić, kome je to druga opomena i neće moći da igra protiv Španije. Pauza je pretila i Antonovu, Gajiću i Gaćinoviću koji su dobili karton u prvom meču sa Portugalom.
I onda gol koji smo dugo čekali, igrao se 25. minut, kada je Đurđević s leve strane, u dubini šesnaesterca, uputio loptu, ona se odbila od jednog makedonskog igrača i pala na nogu Gaćinoviću koji je odmah raspalio i radost je mogla da počne. Aleksovki je bio nemoćan, a Srbija došla, po svemu do tada viđenom, u zasluženo vođstvo. Ono je moglo da se duplira u 36. minutu, kada je posle jedne polukontre Grujić izašao sam ispred gola,ali Aleksovski je dobro reagovao, skratio prostor i sprečio da već tada meč bude praktično odlučen.

Nastavak je doneo prvu priliku BJR Makedoniji, nakon prekršaja Grujića koji nije postojao, ali Vanja Milinković – Savić je dobro reagovao posle udarca Bardija. U tih prvih 20 minuta nastavka Makedonci su delovali odlučnije, a da bi takav pristup naplatili bila im je potrebna i sreća, ili pomoć neubedljivog škotskog sudije. I to se desilo u 64, minutu, posle prodora rezerviste Elmasa, lopta je u našem šesnaestercu pogodila u ruku Živkovića, scena ista kao nedavno na meču „A“ selekcije Srbije i Velsa, ali tada portugalski sudija nije video jedanaesterac. Bardi je preuzeo odgovornost i doneo izjednačenje. Od tog trenutka Srbija je dominirala, bila agresivnija i opasnija, tražila priliku da postigne gol i ostvari pobedu koja bi nas ostavila u igri za plasman u nokaut fazu. Selektor Lalatović je pojačao ofanzivu, u igru je ušao Ožegović umesto Antonova.
I kada se očekivalo da ćemo ipak uspeti da budemo jači i od nepravednog sudije iz Škotske, još jedan rezervista makedonske selekcije, ovoga puta Đorđev, doneo nam je problem, jer je uz dosta sreće uspeo da savlada Vanju Milinkovića – Savića. Orlići nisu odustajali, bilo bi zaista nepravedno da su teren morali da napusre poraženi, a da tako ne bude potrudio se Đurđević. Igrao se 89. minut kada je Živković izveo prekid, a najbolji strelac naše lige doneo izjednačenje. Samo dva minuta kasnije moglo je doći do potpunog preokreta, utisak je zasluženog, ali posle centaršuta Ristića i udarca glavom Živkovića, lopta je pogodila stativu i završila u rukama srećnog golmana Aleksovskog. Remi koji znači praktično i oproštaj od takmičenja(ostala je teorija), gde je i sam dolazak među 12 najboljih u Evropi predstavljao uspeh. U poslednjem kolu naše grupe Srbija se 23. juna sastaje sa Španijom, takođe u Bidgošću od 20,45.