A selekcija

REMI HRABRE SRBIJE PROTIV PORTUGALA, NASTAVLJAMO PUT KA KATARU (VIDEO)

27.03.2021.

U meču dva velika rivala, u drugom kolu kvalifikacija za plasman na Prvenstvo sveta, Srbija i Portugal su igrali nerešeno – 2:2(0:2). A videli smo hrabru Srbiju, Srbiju kakvu želimo da gledamo, Srbiju koja je pokazala i kvalitet i karakter. Iz munusa u, praktično, plus, bez obzira što je na kraju meč okončan bez pobednika. Nastavljamo trku ka Kataru 2022.

STRELCI: 0:1 Žota 11, 0:2 Žota 36, 1:2 A.Mitrović, 2:2 Kostić.  Stadion: Rajko Mitić. Igrano bez prisustva publike. Sudija: Deni Makeli (Holandija). Žuti kartoni: A.Mitrović (Srbija), Fonte, Fernandeš, Ronaldo (Portugal). Crveni karton: Milenković (Srbija) 90+1.

SRBIJA: Dmitrović. Milenković, S.Mitrović, Pavlović, Gudelj, Milinković-Savić, Lazović (od 46. Maksimović), Tadić (od 81. Đuričić), Kostić (od 71. Ristić) A.Mitrović (od 88. Jović), Vlahović (od 46. Radonjić). Selektor Dragan Stojković

PORTUGAL: Lopez, Kanselo (od 73. Nuno Mendeš), Ruben Dias, Fonte, Sedrik, Danilo, Seržo Oliveira (od 73. Sančez), Fernandeš (od 90+1. Palinja), Silva, Ronaldo, Žota (od 85. Feliks). Selektor Fernando Santoš

Utakmica sa dva potpuno različita poluvremena. Nije bilo mnogo uzbuđenja u uvodnim minutima, ali dovoljan je bio samo trenutak nepažnje i da gosti dođu u situaciju da se raduju. Delovalo je sve bezopasno, kombinovali su na desnoj strani Ronaldo i Silva, usledio je centaršut a na drugoj stativi se našao omaleni Žota i glavom savladao Dmitrovića.

Trebalo je malo vremena da se vratimo u igru, dođemo u situaciju da ugrozimo Lopeza. I videli smo lepu akciju u 30. minutu, kombinovali su Tadić i Kostić, Vlahović je uputio udarac, a lopta je završila preko gola. I onda nova radost gostiju. Slična situacija kao kod prvog gola gostiju, ponovo je usledio centaršut s desne strane, lopta je nekog pogodila u leđa, promenila pravac, dovoljno da padne na glavu Žoti, verovatno najnižem igraču na terenu. Gol bukvalno ni iz čega, bez akcije koja je mirisala na gol.

U poluvremenu je selektor Dragan Stojković izvršio dve izmene, na teren su ušli Radonjić i Maksimović, izašli su Lazović i Vlahović. I praktično već u prvom kontaktu sa loptom, Radonjić je uputio odličan centaršut s desne strane, a Aleksandar Mitrović glavom pogodio za 1:2. Bio je ovo 39. gol sjajnog napadača u dresu sa državnim grbom, gol kojim je postao apsolutni rekorder u istoriji našeg reprezentativnog fudbala.  Gol koji nam je vratio nadu i podigao samopouzdanje, a samo desetak minuta kasnije mogli smo do izjednačenja. Prvo je Tadić poklopio jednu povratnu loptu, Lopez je vrhovima prstiju izbacio u korner. Izveo ga je Tadić, a Sergej Milinković-Savić je zahvatio loptu glavom na prvoj stativi i kada smo svi mislili da će završiti u mreži, ona je otišla pored druge stative u gol aut. Gledali smo novo lice Srbije, sada daleko hrabrija, otresitija, sa većom dozom rizika u igri. I ponovo se pokazalo da je selektor Dragan Stojković pogodio sa izmenama, kao u prethodnom meču sa Republikom Irskom. Igrao se 60. minut kada smo videli fenomenalnu akciju koju su krunisali Radonjić asistencijom, a Kostić golom – 2:2!

Portugal je bio u nokdaunu, potpuno dezorijentisan, spreman da bude potpuno na kolenima. A Stojkovićeva izmena u liku Nemanje Radonjića se poigravao sa svojim čuvarima, ponovo je probio po desnoj strani i malo je nedostajalo da sada bude realizator. Uživanje je bilo gledati Srbiju koja dominira, aktuelni prvak Evrope bio je na konopcima, nadigran u svim elementima igre. I nismo se zadovoljavali postignutim, hteli smo i treći gol, hteli smo pobedu. Izvršio je selektor Dragan Stojković još nekoliko izmena, kako bi zadržao visok nivo igre, naravno sa željom da dođemo do potpunog preokreta.

I svašta se izdešavalo u poslednjim trenucima utakmice. Kakva je to bila ludnica u finišu meča. Prvo je pre kraja morao u svlačionicu Nikola Milenković, a onda je Stefan Mitrović izrastao u junaka kada je prvo jednu loptu sa gol linije izbacio u polje, na loptu je natrčao Silva i gađao, ali ponovo je Stefan Mitrović fantastično reagovao i doneo pravdu. Srbija posle fantastičnih 45 minuta nije zaslužila da pognute glave napusti teren. I nije. Na kraju možda i pravednih – 2:2! Idemo u Baku, gde 30. marta igramo novi meč, rival je Azerbejdžan.