ORLOVI U STOKHOLMU (VIDEO)

08.06.2022.

Dan pred utakmicu sa Švedskom u okviru 3. kola B grupe Lige nacija, reprezentativci Srbije prošetali su u blizini hotela Šeraton u kome su smešteni tokom boravka u Stokholmu.

Protiv Šveđana dugo nismo bili u prilici da igramo neku utakmicu od velikog rezultatskog značaja. Pamti se susret u Dizeldorfu 1974. godine, kada smo porazom od 2:1 definitivno morali da se oprostimo od Svetskog prvenstva. Jedna od najjačih postava u istoriji našeg nacionalnog tima, otputovala je u Saveznu Republiku Nemačku kao favorit iz senke za najviši plasman, a vratila se kući posle drugog kruga šampionata. Protiv Švedske ni vođstvo golom Šurjaka u 27. minutu nije bilo dovoljno da se stigne do pozitivnog rezultata. Protivnik je brzo izjednačio preko Edstrema, da bi u finišu meča Koni Torstenson još jednom savladao Envera Marića i zapečatio sudbinu selekcije koju su sa klupe vodili Miljan Miljanić, Milan Ribar, Sulejman Rebac, Tomislav Ivić i Milovan Ćirić.
Prvi međusobni okršaj sa Šveđanima imao je ogroman ulog i zaslužuje posebno mesto u analima našeg fudbala. Tog 13. avgusta 1948. godine, Jugoslavija se u velikom finalu Olimpijskih igara u Londonu borila za zlatnu medalju, ali je Švedska bila bolja i zasluženo slavila sa 3:1. Meč je na stadionu Vembli pratilo 60.000 gledalaca. Naš tim je nastupio u sastavu Lovrić, Brozović, Stanković, Zlatko Čajkovski, Jovanović, Atanacković, Cimermančić, Mitić, Bobek, Željko Čajkovski, Vukas. Početno vođstvo Šveđana preko Gunara Grena, Bobek je anulirao u finišu prvog poluvremena, ali naši fudbaleri u nastavku susreta nisu imali rešenje za raspoloženog Gunara Nordala, koji je kasnije zablistao u dresu italijanskog Milana i zajedno sa sunarodnicima Grenom i Lidholmom činio legendarni trio GRE-NO-LI.
Poslednja tri duela sa Švedskom imala su prijateljski karakter, ali su takođe obilovala uzbuđenjima i rezultatskim preokretima. U sećanju je duel iz septembra 1991. godine koji je odigran na starom stadionu Rasunda u Stokholmu. U sklopu priprema za Svetsko prvenstvo u Italiji, ekipa predvođena Ivicom Osimom tri puta je stizala vođstvo Švedske i na kraju ipak pretrpela poraz od 4:3.

Na revanš se čekalo do aprila 2009. godine, kada je četa Radomira Antića silno motivisana podvizima u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi, rutinski odradila posao na stadionu Partizana i golovima Žigića i Jankovića slavila protiv Švedske sa 2:0.

Poslednji međusobni okršaj datira iz juna 2012. godine i takođe nije imao takmičarski značaj. U sklopu letnje turneje koja je Siniši Mihajloviću poslužila da debituje na klupi državnog tima, Srbija je u Stokholmu poražena sa 2:1, a gol odluke za švedsku reprezentaciju postigao je Zlatan Ibrahimović iz penala u 52. minutu. Od igrača koji su tada nastupili za Orlove, deceniju kasnije na spisku Dragana Stojkovića nalazi se samo jedno ime – Darko Lazović.
Zanimljivo je da su Šveđani uvek bili specijalna inspiracija za naše golgetere, čemu svedoče dva gola koja zaslužuju mesto među deset najlepših u istoriji našeg reprezentativnog fudbala. Prvi je delo Dragutina Vabeca na utakmici u Zagrebu u sklopu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 1976. godine. A drugi, još lepši i efektniji, postigao je Dejan Savićević, dvostruki strelac na pomenutoj prijateljskoj utakmici u Stokholmu 1991. godine.

Da li je kucnuo čas za novo remek-delo u režiji nekog našeg reprezentativca na utakmici protiv Švedske, saznaćemo u četvrtak uveče na Frends Areni u Stokholmu.