ORLOVI BEZ SREĆE | PENAL RULET ŠKOTIMA

13.11.2020.

STRELAC: 0:1 Kristi 51, 1:1 Jović 90. Stadion: Rajko Mitić. Igra se bez publike. Sudija: Antonio Mateu Laos (Španija). Žuti kartoni: Milenković, Gudelj (Srbija), Galaher (Škotska).

SRBIJA: Rajković – Milenković, S. Mitrović (od 108. Spajić), Gudelj – Lazović, Ne. Maksimović (od 70. Jović), Lukić, Kostić (od 59. Mladenović) – Tadić, Milinković-Savić (od 70. Katai) – A. Mitrović. Selektor Ljubiša Tumbaković

ŠKOTSKA: Maršal – Galaher, Mektomini, Tirni – O’Donel (od 117. Grifits), Džek, Mekgin (od 83. Meklin), Robertson – Kristi (od 87. Paterson), Dajks (od 83. Mekbarni) , Mekgregor. Selektor

Srbija bez sreće u baražu za plasman na Prvenstvo Evrope. Posle velike borbe i 120 minuta igre, penal rulet je stao na stranu Škotske – 1:1 (0:0) – 4:5.

Početak utakmice je bio dosta rezervisan, Škoti bez ambicija da se samo brane, a uglavnom se igralo između dva šesnaesterca. Malo iznenađenje je bilo što su Škoti posle petnaestak minuta igre imali veći posed,  delovali su dosta agresivno, ali prvu pravu priliku imali smo mi u 23. minutu. Tadić je uputio centaršut, Aleksandar Mitrović je prihvatio loptu, zagradio se a onda odigrao povratnu za Lukića, koji je odmah šutirao, gađao donji desni ugao, ali lopta je prošla pored stative. Gosti su ozbiljno zapretili u 33. minutu kada je Mekgin uputio udarac iskosa s desne strane, a Rajković je ukrotio loptu iz drugog pokušaja.

Nije bilo više prilika do kraja prvog dela, gosti su u pojedinim trenucima visokim presingom pravili male probleme našem sastavu, ali iz tih pokušaja nisu uspeli da dođu do prilike da ugroze Rajkovića.

Ništa selektori nisu menjali posle prvih 45 minuta, a posle pet minuta igre Škotska je imala veliku priliku, posle jednog kontra napada. Robertson se našao potpuno sam, ali na sreću loše je zahvatio loptu i ona je završila daleko od gola Rajkovića. To kao da je bila opomena, jer posle samo minut igre Kristi se nameštao i pogodio, lopta se od stative odbila u gol.

Usledila je odmah i prva izmena u našem sastavu, Mladenović je zamenio Kostića. Škoti su ipak i dalje bili opasniji rival, napadač Seltika Kristi ponovo je imao dobru priliku, ali sada je bio neprecizan.

Selektor Ljubiša Tumbaković izvršio je sada duplu izmenu, na terenu su Katai i Jović, a igru su napustili Maksimović i Milinković – Savić. I bilo je uzbuđenja pred golom Maršala, uglavnom posle prekida, ali Škoti nisu hteli da se povuku, naprotiv, igrali su sa mnogo samopouzdanja, tražili priliku da ponovo ugroze naš gol. S druge strane ulaskom Kataija i Jovića delovali smo daleko ofanzivnije, jednostavno više nije bilo vremena i moralo je da se rizikuje. I rizik se isplatio, igrao se 90. minut kada je Mladenović izveo korner, a najviši u skoku bio je Luka Jović, usledio je trzaj glavom i lopta je najzad bila iza leđa golmana škotske reprezentacije. Gol koji je Srbija zaslužila.

Usledili su produžeci. I delovali smo bolje, mnogo bolje od Škotske, koja se sada branila, a samo zahvaljujući golmanu Maršalu, nismo posle dalekometnog udarca Gudelja, došli u vođstvo. Imali smo pokušaje posle prekida, vreme provodili uglavnom na polovini gostujuće selekcije. I definitivno su izmene koje je izvršio selektor Tumbaković donele potrebno osveženje timu i na kraju krajeva direktno uticale na rezultat. Bili smo u prvom produžetku još jednom blizu drugog gola, sada je Katai uputio udarac, ali lopta je prošla pored stative.

Drugi nastavak je doneo novu izmenu u našem sastavu, ovoga puta prinudnu. Pouzdani Stefan Mitrović nije mogao da nastavi meč, u igru je ušao Spajić. Nije bilo nekih prilika do kraja meča, samo jedan pokušaj Kataija, ali Škoti su se odbranili.

Odluka ko će na EURO biće posle izvođenja jedanaesteraca. Škotska prva izvodi…1:0 Grifits, 1:1 Tadić,  2:1 Mekgregor, 2:2 Jović, 3:2 Mektomini,

3:3 Gudelj, 4:3 Mekbarni, 4:4 Katai, 5:4 Meklin, 5:4 A.Mitrović – Maršal brani.