FANTASTIČNO IZDANJE SRBIJE | VELIKA POBEDA U OSLU ZA JOŠ JEDAN KORAK DO PRVENSTVA EVROPE, ŠKOTSKA RIVAL U BEOGRADU

08.10.2020.

STRELCI: 0:1 Sergej Milinković – Savić 82, 1:1 Norman 88, 1:2 Sergej Milinković- Savić 102. Stadion: Uleval. Gledalaca: 200. Sudija: Danijele Orsato (Italija). Žuti kartoni: Norman (Norveška), Ristić, Milivojević, Tadić (Srbija).

NORVEŠKA: Jarstajn – Elabdelui (od 116. Torsbi), Reginiusen (od 91. Štrandberg), Ajer, Alesami – Edegard (od 111. Eljunusi), Berg, Henriksen (od 46. Norman), Johansen (od 66. King) – Serlot, Haland. Selektor Lars Lagerbek

SRBIJA: Rajković – Milenković, S. Mitrović, Kolarov – Lazović (od 106. Gaćinović), Gudelj, Maksimović (od 80. Milivojević), Ristić – Tadić (od 119. Lukić), Đuričić (od 80. Milinković – Savić) – A. Mitrović. Selektor Ljubiša Tumbaković

Velika pobeda Srbije u Oslu protiv Norveške – 2:1(1:1,0:0) posle 120 minuta igre i fantastičnog izdanja izabranika selektora Ljubiše Tumbakovića. Orlovi će 12. novembra igrati odlučujući meč za plasman na Prvenstvo Evrope. Rival će nam biti selekcija Škotske koja je večeras u meču bez golova, tek posle  boljeg izvođenja jedanaesteraca savladala Izrael 5:3 (0:0).

Dobro je Srbija ušla u meč, za veoma kratko vreme tri puta ugrozila gol Norveške, prvo Maksimović posle udarca glavom, a onda i iskosa s leve strane Đuričić. Najbolju priliku imao je, ipak, Lazović, posle asistencije Đuričića, imao je otvoren šut, ali lopta je zakačila Jarstajna i završila iznad prečke. Delovao je domaćin zbunjeno, lako su naši igrači prenosili loptu na polovinu Norvežana i dolazili do šesnaesterca domaće selekcije.

U dobroj prilici našli smo se i u 16. minutu posle Tadićevog centaršuta i udarcaa glavom Đuričića koji je završio pravo u golmana norveške reprezentacije. Kontrolisala je Srbija apsolutno dešavanja na terenu, delovala sigurno u defanzivi, dovoljno agresivno na sredini terena i napred koristila priliku da ugrozi mrežu Jarstajna. I mogli smo ponovo prvi do gola u 25. minutu posle centaršuta Lazovića, Aleksandar Mitrović je pokušao glavom ali lopta je završila pored gola. Prosto je neverovatno kako u tih prvih pola časa nismo kapitalizovali dobru igru, jer smo dominirali, imali veći posed, bili konkretniji i opasniji. Norveška nije imala ni jedan udarac ka golu Rajkovića. Sve što je domaćin napravio svodilo se na udarce s ugla.

Prvu priliku Norveška je imala u 32. minutu posle kornera, Haland je bio najviši u skoku a Maksimović je sa gol linije izbacio loptu. I onda najbolja šansa na utakmici, akcija Đuričić – Aleksandar Mitrović, i kada smo svi već videli loptu u mreži, ona je završila preko prečke. Neverovatan promašaj. Nešto što se zaista retko, retko događa našem najboljem strelcu. Šteta, bila bi to zaslužena nagrada za zaista dobro izdanje naše reprezentacije. Pred kraj prvog dela Norveška je preko Serlota imala drugu priliku, ali sve to nije moglo da pokvari utisak o igri naše reprezentacije koja je po svemu prikazanom trebala na odmor da ode sa minimum jednim golom razlike.

Selektori nisu menjali postave u poluvremenu, tačnije Tumbaković, kod Norveške u igru je ušao Norman, a početak nije bio tako uzbudljiv kao uvodni minuti meča. Nije bilo mnogo prilika, kao da se sada igralo sa više opreza.

Igrao se, ipak, 55. minut kada smo ponovo promašili nemoguće, sada je posle asistencije Lazovića, Đuričić bio sam ispred Jarstajna, ali je sa svega dva metra gađao pravo u njega i nova velika, velika prilika je otišla u nepovrat.

U narednih 20 minuta nije viđeno ništa vredno pomena, kako je vreme odmicalo tako se igralo sa daleko više opreza i manje rizika. A ponadali smo se ponovo u 73. minutu kada je Kolarov u svom stilu uputio jak udarac sa blizu 30 metara a golman norveške selekcije izbacio loptu u korner. Selektor Tumbaković je prve izmene izvršio u 79. minutu kada je Sergej Milinković – Savić zamenio Đuričića, a Luka Milivojević Maksimovića. I to je bio pun pogodak, pravi tajmimg, jer je posle dva minuta igre Milinković – Savić bio fauliran na polovini Norveške, a posle prekida Aleksandar Mitrović je s desne stative vratio loptu na peterac gde se našao Sergej Milinković – Savić i doneo toliko očekivano zasluženo vođstvo za Srbiju.

Činilo se da će Orlovi uspeti da okončaju meč bez gola u našoj mreži, ali nekoliko minuta pre kraja Norman je sam, neometan ušao u naš šesnaesterac, uspeo da uputi udarac i možda neočekivano savlada Rajkovića. Šteta, jer ništa nije nagoveštavalo da domaćin, uslovno rečeno iz igre, može da dođe do ozbiljnije prilike.

Ušlo se u produžetke. I ponovo smo imali fantastičnu priliku da dođemo u vođstvo, igrao se 100. minut kada je Rajstan već bio savladan, ali ovoga puta stativa mu je bila saveznik. Dva minuta kasnije stiže pravda, Mitrović, Lazović, Tadić i majstorija Milinković – Savića za -2:1! Gol koji je Srbija zaslužila po svemu prikazanom, ne samo kvalitetom, nego zbog želje, htenja, volje, hrabrog srca od prvog minuta igre.

Drugi prudužetak je počeo pokušajem Kolarova iz slobodnog udarca. Nije se Srbija povukla, naprotiv i dalje smo kontrolisali igru, hteli i treći gol kojim bi definitivno zapečatili sudbinu Norveške.  Nisu se domaćini predavali, preskakali su igru, dugim loptama pokušavali da dođu do prilike da ugroze Rajkovića.  Rezultat je ostao nepromenjen, Srbija je slavila veliku pobedu i došla na korak do plasmana na Prvenstvo Evrope. Odluka će pasti 12. novembra u Beogradu, protiv Škotske.