VELIKA POBEDA ORLOVA PROTIV CRNE GORE, JOŠ 90 MINUTA DO OSTVARENJA SNA DUGOG 24 GODINE I PLASMANA NA EURO (VIDEO)

17.10.2023.

Noć radosti, noć velike pobede, verovatno najvažnije u poslednjih deset, petnaest godina za naš reprezentativni fudbal. Srbija je pobedila dobru selekciju Crne Gore – 3:1 (1:1) i došla na korak do ostvarenja sna i plasmana na Prvenstvo Evrope posle 24 godine! Za overu puta u Nemačku 2024. ostalo je još 90 minuta meča protiv Bugarske, u poslednjem kolu kvalifikacija za EURO.

STRELCI: 1:0 Mitrović 9, 1:1 Jovetić 36, 2:1 Mitrović 73, 3:1 Tadić 77. Stadion: Rajko Mitić u Beogradu. Sudija: Šimon Marčinjak (Poljska).

SRBIJA: V. Milinković – Savić, Milenković, Veljković, Pavlović,  Živković (90+1 Babić), Gudelj (68. Maksimović), Lukić (80. Samardžić), Mladenović (46. Kostić),  Tadić, Ilić (46. S. Milinković – Savić),  Mitrović. Selektor Dragan Stojković

CRNA GORA: Mijatović, Tući (85. Mugoša), Savić, Tomašević,  Marušić, Janković (85. Osmajić), Kuč (85. Raičković), Camaj (73. Jovović), Vukčević (31. Radunović),  Jovetić, Krstović. Selektor Miodrag Radulović

U prvom poluvremenu nije bilo mnogo uzbuđenja, a praktično ono najvrednije bili su golovi, svaki na svoj način efektan. Igrao se deveti minut kada je Aleksandar Mitrović malom solo rolom sebi omogućio poziciju za udarac, usledilio je šut „desnom spoljnom“ i lopta je završila u gornjem desnom uglu gola Crne Gore. Srbija je kontrolisala dešavanja na terenu, sve do 36. minuta kada su Crnogorci iskoristili jedan kontranapad i preko Stevana Jovetića, uspeli da poravnaju rezultat. Vredna pomena je stopostotna prilika Andrije Živkovića, bio je u dobroj poziciji, gađao je donji desni ugao gola Mijatovića, ali lopta je završila pored stative.

TADIĆU PLAKETA I DRES ZA 100 UTAKMICA

Kapiten reprezentacija Srbije odigrao je protiv Litvanije u Kaunasu 100. meč za Srbiju, a tim povodom selektor Dragan Stojković uručio mu je Zlatnu plaketu FSS a potpredsednik FSS Branislav Nedimović uramljeni dres sa brojem 100.

MINUT ĆUTANJA ZA ŽRTVE U EVROPI I IZRAELU

Pred početak meča održan je minut ćutanja za sve žrtve rata u Izraelu i u Briselu, kada su ubijeni dvojica švedskih navijača.

U nastavku je selektor Dragan Stojković odmah izvršio dve izmene, u igru su ušli Sergej Milinković – Savić i Filip Kostić. I praktično sve vreme se igralo na polovini Crne Gore. Ređali su se korneri jedan za drugim, bilo je velikih gužvi pred golom Mijatovića, ali lopta nikako nije dolazila tamo gde bi ozbiljno ugrozila gol Crne Gore. Najbliži golu bili smo u 72. minutu, kada je Kostić centrirao, a Tadić pokušao glavom, ali lopta je otišla preko gola. I onda trenutak istine, trenutak presude, trenutak koji smo čekali. Veliki deo posla odradio je SMS koji je proigrao Tadića, usledila je asistencija do Aleksandra Mitrovića – 2:1. Crna Gora nije imala više izbora, morala je da krene napred, a to je omogućilo mnogo prostora za novu akciju Orlova. Pogrešio je Marušić, a kapiten Dušan Tadić gađao i pogodio donji desni ugao crnogorskog gola – 3:1. Sada se već lakše diše, možda i najvažnija pobeda za naš reprezentativni fudbal u poslednjih 10-15 godina bila je veoma blizu. I osvojena su tri velika boda, Srbija se nalazi pred ostvarenjem sna dugog 23 godine i plasmana na Evropsko prvenstvo. Ostao je još meč sa Bugarskom u novembru.