SRBIJA STVARALA ŠANSE I PROMAŠIVALA, MAĐARSKA SLAVILA U BUDIMPEŠTI

14.10.2023.

Reprezentacija Srbije poražena je u Budimpešti od Mađarske – 1:2 (1:2) u našem šestom meču kvalifikacija za Prvenstvo Evrope. I pored dobre igre u većem delu meča, kao da smo gledali reprizu meča iz Beograda, kada smo mi stvorili veći broj prilika, ali su Mađari bili spretniji i srećniji. Tako su vodećem golu domaćina, prethodile naše dve velike šanse, a posle izjednačujućeg gola Pavlovića, praktično posle 60 sekundi Mađarska se ponovo radovala. U nastavku smo dva puta pogađali stativu u jednom napadu, poništena su nam i dva gola zbog ofsajd pozicije, ali krenimo redom…

STRELCI: 1:0 Varga 20, 1:1 Pavlović 33, R.Salai 34. Stadion: Puškaš Arena. Sudija: Fransoa Letei (Francuska).

MAĐARSKA: Dibuš, Fiola (75. Botka), Lang, A. Salai, Nego (62. Bola), Nađ, Stiles (62. Kalmar), Kerkez, R. Salai (75. Kata), Soboslai, Varga (84. Adam). Selektor Marko Rosi

SRBIJA: V. Milinković – Savić, Eraković (46. Tadić), Milenković, Pavlović, Živković (75. Radonjić), Gudelj, Lukić (84.Ratkov), Terzić (46. Kostić), S. Milinković – Savić, Mitrović, Gaćinović (67. Đuričić). Selektor Dragan Stojković

Dobro je Srbija ušla u meč, praktično sve do gola koji su Mađari slavili, bola bolji rival. Igrao se osmi minut kada je Mitrović oboren ispred gola domaćina, posle centaršuta koji je uputio Živković. Sudija je samo odmahnuo rukom. Prvu veliku priliku imali smo u 15. minutu, Terzić je izbacio u prostor Gaćinovića, koji se našao sam ispred Dibuša. Očekivao se šut, ali pokušao je Gaćinović da asistira i opasnost je prošla. Tri minuta kasnije nova šansa, Živković i Mitrović su bili dva na jedan u kontranapadu, pokušaj da se Mitrović uposli završio je rukama Dibuša. I onda kazna, duga lopta po desnoj strani, nema ofsajda, Nego ulazi duboko u šesnaesterac, odigrava povratnu loptu do Varge i Vanja Milinković – Savić nije mogao ništa da učini.

Rezultat koji nismo zaslužili, ali da se stvari vrate na početak pobrinuo se Strahinja Pavlović. Prethodno je Živković izveo korner, Pavlović se sjajno snašao, izborio za poziciju i glavom gađao i pogodio sam ugao gola Mađarske. I nije se naša radost stišala, domaćin je postigao drugi gol. Opet je akcija išla sa desne strane, Roland Salai je nekako neometan prihvatio loptu na nekih 18 metara, raspalio i postigao gol uz koji obično ide prefiks evro.

U nastavku su u igru odmah ušli Tadić i Kostić, umesto Erakovića i Terzića. Igrao se 51. minut kada smo postigli gol, ali pomoćni sudija je signalizirao ofsajd. I tri minuta kasnije, ponovo smo postigli gol, ponovo je Mitrović bio strelac, ali ponovo se vijori i zastavica pomoćnog sudije. U oba slučaja nažalost opravdano, centimetri su bili u pitanju. Bili su to trenuci naše apsolutne dominacije, Mađari su imali problem da iznesu loptu, a skoro svaki naš napad nagoveštavao je opasnu situaciju pred golom domaće selekcije.

Poverenje selektora Stojkovića dobio je i Đuričić, umesto Gaćinovića. Orlovi su napadali, hteli taj drugi gol koji su po svemu prikazanom u nastavku, zaslužili. Igrao se 70. minut kada smo dva puta videli loptu u mreži, ali oba puta sreća je bila na stani Mađara, jer je lopta pogađala stativu. I opet je pretila kazna, imali su Mađari sada „jedan na jedan“, ali na sreću lopta je završila pored stative gola Vanje Milinković – Savića.  U igru je ušao i Radonjić, zamenio je Živkovića, a u 84. minutu debi je upisao Petar Ratkov, iz igre je izašao Lukić.  U 90+3 minutu ponovo smo stopostotnu šansu, sada je Milenković posle prekida bio najviši u skoku, ali Dibuš je odbranio. Nije bilo više vremena za promenom rezultata. U utorak, 17. oktobra Srbija će na stadionu „Rajko Mitić“ da dočeka Crnu Goru.