NORVEŠKA - SRBIJA | ISTORIJAT DUELA

26.09.2022.

Prvi zvanični duel između naše i norveške fudbalske reprezentacije bio je prijateljskog karaktera i odigran je u Oslu 19. juna 1949. godine. Pred 24.000 gledalaca na stadionu ‘Ulevol’ slavili su naši momci sa 3:1, a svi golovi postignuti su u drugom poluvremenu. Norveška je došla u vođstvo preko Bredesena u 60. minutu, a onda je usledio veliki preokret u režiji naših najboljih igrača Rajka Mitića, Stjepana Bobeka i Zlatka Čajkovskog.

Selektor Mikica Arsenijević izveo je tim u sastavu Šoštarić, Horvat, Čolić, Čajkovski, Jovanović, Atanacković, Mihajlović, Mitić, Valok, Bobek i Vukas.
‘Plavi’ su tih godina često odmeravali snage sa Norvežanima u prijateljskim utakmicama i svaki put je rezultat bio ubedljivo u korist naše reprezentacije. Pamti se glatkih 4:0 na stadionu JNA pred 45.000 gledalaca, uz fenomenalnu partiju Tihomira Bate Ognjanova, ali i utakmica u Oslu, avgusta 1951, kada je Jugoslavija golovima Vukasa, Zebeca i dvostrukog strelca Stjepana Bobeka, posle samo 30 minuta igre vodila sa 4:0.

Nažalost, Norvežani su iskoristili šansu za revanš i to u najgorem mogućem trenutku. U kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Engleskoj 1966. godine, naši su doživeli težak poraz od 3:0, iako su u timu koji je sastavila selektorska komisija na čelu sa Aleksandrom Tirnanićem, igrali fudbaleri evropskog kalibra poput Velibora Vasovića, Vladice Popovića, Josipa Skoblara, Vladice Kovačevića i Milana Galića. U Beogradu je bilo 1:1, a upravo je Vasović u finišu prvog poluvremena izjednačio rezultat nakon što su Norvežani došli u vođstvo golom Olea Stavruma.

Generacija koja je 1976. godine imala privilegiju da kao domaćin Evropskog prvenstva juriša na trofej kontinentalnog šampiona, na putu ka završnom turniru imala je Norvešku kao jednu od najtežih prepreka. To su ujedno bili i prvi veliki ispiti legendarnog Bićeta Mladinića kao selektora državnog tima i uspeo je da ih položi na najbolji mogući način. Naš tim je u obe utakmice slavio sa 3:1, u Beogradu je blistao dvostruki strelac Josip Katalinski, dok su u Oslu mrežu Norvežana tresli Buljan, Bleki Bogićević i Šurjak.
I naredna dva kvalifikaciona ciklusa u kojima smo ukrštali koplja sa Norveškom, završena su plasmanom naše reprezentacije na završni turnir. U borbi za Evropsko prvenstvo 1984, pogodak Duleta Savića u Oslu nije bio dovoljan da se izbegne poraz od 3:1, ali smo u Beogradu bili bolji i golovima Zlatka Vujovića i Safeta Sušića slavili pobedu koja nam je trasirala put na Francuskoj.
Žreb nas je spojio i u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 1990, a na meču u Oslu pobednika je rešio antologijski gol Dragana Stojkovića iz slobodnog udarca.
Sa dva boda iz Osla, puleni Ivice Osima napravili su ogroman korak ka Mundijalu, a viza za Italiju definitivno je overena na Koševu protiv istog rivala, kada je pogodak Faruka Hadžibegića iz penala u 45. minutu stavio tačku na trijumfalan pohod naših momaka kroz kvalifikacije i najavio sve ono što će se par meseci kasnije dogoditi na terenima širom Apenina (jedan od najvećih uspeha u istoriji našeg reprezentativnog fudbala).

Jedini duel sa Norveškom na završnom turniru nekog velikog takmičenja datira iz 2000. godine, kada smo golom Sava Miloševića slavili veoma važnu pobedu od 1:0 u prelomnoj utakmici grupne faze Evropskog prvenstgva u Belgiji i Holandiji.

Jedno od najboljih izdanja našeg državnog tima od kako igramo pod imenom Srbija, zabeleženo je upravo u meču protiv Norveške u baražu za Evropsko prvenstvo 2020. Još je u svežem sećanju apsolutna dominacija Orlova tokom 120 minuta rovovske borbe u Oslu, kao i fantastični golovi junaka susreta Sergeja Milinković-Savića.
Norvežani su u tekućem ciklusu Lige nacija slavili minimalnu pobedu u Beogradu, ali bi taj pogodak Halanda mogao brzo da padne u zaborav ukoliko naši momci u utorak uveče izbore prvo mesto u grupi i plasman u elitnu diviziju evropskog fudbala. Kao što reče kapiten Tadić, tamo gde kvalitetom i pripadamo.