LIGA NACIJA B | SRBIJA NAPADALA I DOMINIRALA, SLOVENIJA OSVOJILA BOD

Ljubljana, 12. jun 2022.

Liga nacija, 4. kolo
Stadion ’Stožice’
Sudija: Mauricio Marijani (Italija)
SLOVENIJA – SRBIJA                                                              2:2
Strelci: 0:1 – Živković 8’, 0:2 – A.Mitrović 35’, 1:2 – Gnezda Čerin 48’, 2:2 – Šeško 53’
SLOVENIJA: Oblak, Brekalo (od 46’ Balkovec), Bijol, Mevlja, Karničnik, Gnezda Čerin, Kurtić, Sikošek (od 76’ Verbič), Zajc (od 46’ Črnigoj), Šeško, Celar (od 46’ Šporar). Selektor: Boštjan Cezar.
SRBIJA: Milinković-Savić, Milenković, Veljković, Pavlović, Grujić (od 65’ S.Milinković-Savić), Maksimović (od 85’ Račić), Živković (od 46’ Radonjić), Mladenović (od 56’ Kostić), Tadić, Lukić (od 56’ Jović), A.Mitrović. Selektor: Dragan Stojković

Srbija je nastavila da igra lep i napadački fudbal, ali se iz Ljubljane vraća samo sa bodom. Posle fantastičnog prvog poluvremena u kome su dominirali i stekli ogromnu prednost od 2:0, Orlovi su na startu drugog dela dozvolili domaćinu da se potpuno vrati u utakmicu i da na kraju stigne do još jednog boda u Ligi nacija.
Prvu šansu na utakmici propustio je Mitrović u 5. minutu kada je odlično skočio posle centaršuta Tadića iz slobodnog udarca, ali je Oblak lako intervenisao.

Bila je to uvertira u vođstvo Srbije koje u 8. minutu donosi Andrija Živković iz akcije koju treneri najviše vole, dribling i asistencija levog bočnog igrača Mladenovića i egzekucija desnog bočnog Živkovića – 0:1.

Samo tri minuta kasnije, Tadić je posle dobre kombinacije sa Živkovićem izmamio nove uzdahe naših navijača, lopta je koji milimetar prohujala iznad mesta gde se spajaju prečka i stativa.
Prvi ozbiljniji napad Slovenije osujetio je Mladenović tako što je stigao na vreme da blokira šut Zajca sa ivice kaznenog prostora.

A onda 35. minut, bravura fudbalskog maestra, jedan od onih poteza zbog kojih se dolazi na stadion i zbog kojih je fudbal najlepša igra na svetu. Tadić je na petoparcu omađijao Čerina, a ostatak posla obavio je najbolji strelac u istoriji srpske reprezentacije. Kakav tandem, strašan tandem! Tadić-Mitrović, za dva gola prednosti i eksploziju oduševljenja na tribini gde su smešteni srpski navijači.
Samo što je počelo drugo poluvreme, Slovenija je smanjila rezultat preko Gnezde Čerina koji je odlično ispratio akciju Šporara i preciznim udarcem savladao Milinković-Savića. Već u 53. minutu bilo je 2:2, Šeško je prihvatio loptu u našem šesnaestercu, namestio se za šut i još jednom matirao golmana naše reprezentacije.

Posle šokantnog početka drugog poluvremena, Srbija je uspela da konsoliduje redove i da zapreti u nekoliko navrata. Kostić je dobro ciljao u 66. minutu, ali je Oblak odbranio. Zatim je Mitrović još jednom sjajno skočio na centaršut Tadića, ali pod pritiskom dva slovenačka igrača nije mogao da uputi jači udarac ka golu protivnika. Pokušao je i Radonjić iz poluvoleja, a fenomenalnu šansu imao je i Luka Jović u 83. minutu posle idealnog centaršuta Sergeja Milinković-Savića, lopta je prošla za malo pored stative.

Pokušali su naši momci i u nadoknadi vremena koja je trajala šest minuta da stignu do pobede, ali je slovenačka odbrana odolela napadima. Rezultat od 2:2 ide na ruku Norvežanima koji posle pobede protiv Švedske od 3:2 ponovo imaju tri boda prednosti.

Poslednje dve utakmice u Ligi nacija, Srbija igra u septembarskom terminu protiv Švedske u Beogradu i Norveške u Oslu.