SILNA SRBIJA U KAUNASU, KORAK BLIŽE NEMAČKOJ 2024.

10.09.2023.

Sjano izdanje Srbije u Kaunasu i pobeda protiv Litvanije – 3:1 (3:1) za siguran nastavak puta ka Nemačkoj 2024. Pružili su izabranici selektora Dragana Stojkovića dobru partiju, pokazali fenomenalnu reakciju posle duela sa Mađarskom, potvrdili da su klasa koja zaslužuje, uz dužno poštovanje,  respekt i mnogo jačih selekcije od Litvanije.

STRELCI: 0:1 A. Mitrović 21, 0:2 A. Mitrović 32, 0:3 A. Mitrović 43, 1:3 Paulauskas 45+1. Stadion: Dariaus i Gireno u Kaunasu. Sudija: Saša Stegeman (Nemačka).

SRBIJA: Gertmonas, Lasickas, Lekiatas, Girdvainis 46. Kazukolovas), Beneta (71. Sirvis), Verbickas (46. Novikovas), Gineitis, Slivka, Golubickas (46. Remeikis), Černih, Paulauskas (78. Jankauskas). Selektor Edgeras Jankauskas

SRBIJA: V. Milinković – Savić, Milenković, Veljković, Babić, Gudelj, Ilić, Živković (71. S. Mitrović), Mladenović (85. Radonjić) Tadić (85. Samardžić), S. Milinković – Savić (88. Račić), A. Mitrović (71. Vlahović). Selektor Dragan Stojković

Dobro su Orlovi ušli u meč, imali posed, kontrolisali dešavanja na terenu. Sve do 17. minuta nije bilo ozbiljnijih prilika, a onda je Srbija propustila veliku šansu da dođe u vođstvo. Mladenović je uputio dobar centaršut, a Veljković se našao sam na oko pet metara od gola Litvanije, usledio je trzaj glavom, ali lopta je završila pored stative. Samo četiri minuta kasnije, ponovo je Mladenović bio kreator dobrog centaršuta, sada je Aleksandar Mitrović bio u poziciji Veljkovića, a on u takvim situacija ne greši. Gol za vođstvo koje smo priželjkivali, šesti gol Mitrovića u duelima sa Litvanijom. Nastavili su Tadić i drugovi sa odgovornim pristupom, a rezultat toga je novi gol za sada već velikih 2:0. Kapiten je sjajno pronašao Mladenovića, ovaj je prihvatio loptu i pogledom potražio Mitrovića, koji je u svom stilu matirao nemoćnog Gertmonasa.

Slika koja nas sve raduje, sjajna reakcija posle meča sa Mađarskom, potvrda snage koju ova reprezentacija ima. A osetili su je domaćini i u 43. minutu, sada je Tadić asistent, posle jednog kontranapada, pronašao je Mitrovića koji je, sada nogom, savladao litvanskog golmana.  Mitrogolu je to bio 55. gol u dresu Srbije! I taman kada smo pomislili da će se tim rezultatom otići na odmor, usledio je mali pad koncentracije i realizacija Paulauskasa – 1:3.

Nastavak je doneo sličnu priču, inicijativu Orlova, nekoliko pokušaja već u uvodnim minutima drugog dela da se poveća prednost. Pokušali su posle prekida Sergej, ponovo Mitrović…I sve do 66. minuta nije bilo onih stopostotnih prilika, a onda je Sergej pronašao iza zadnje linije Ilića, koji je izašao sam ispred golmana, gađao donji levi ugao, ali lopta je za malo prošla pored stative. Nekoliko minuta kasnije selektor Stojković je izvršio i prve izmene, poverenje su dobili Dušan Vlahović i Stefan Mitrović. Kasnije su u igru ušli i Samardžić, Radonjić i Račić, ali nije bilo promene rezultata. Vredna pobeda, svakako važna za konačan cilj, plasman na EURO 2024. U oktobarskom vciklusu kvalifikacija Srbiju očekuju mečevi sa Mađarskom u Budimpešti i Crnom Gorom u Beogradu.