A selekcija

PIKSI OBEĆAO, PIKSI ISPUNIO | ISTORIJSKA POBEDA ORLOVA U PORTUGALU, MOĆNA SRBIJA IDE U KATAR!

14.11.2021.

Pobeda na koju smo čekali decenijama, pobeda koju je selektor Dragan Stojković obećao, pobeda koja Srbiju vodi na Prvenstvo sveta koje se iduće godine održava u Kataru! Orlovi su savladali Portugal na njegovom terenu u Lisabonu – 2:1 (1:1) i definitivno ispisali istoriju. Igrao se 90. minut kada je Aleksandar Mitrović, najbolji strelac u istoriji državnog tima, posle sjajnog centaršuta Tadića, glavom matirao Patrisija i Srbiju odveo u Katar, a Portugal poslao u baraž.

STRELCI: 1:0 Sančez 2, 1:1 Tadić 33, 1:2 A.Mitrović 90.  Stadion: Da Luž u Lisabonu. Sudija: Danijele Orsato (Italija).

PORTUGAL: Patrisio, Kanselo, Fonte, Dijaš, Mendeš, Sančez (84. Neves), Danilo, Mutinjo (65. Paljinja), Silva (65. Bruno Fernandeš), Ronaldo, Žota (84. Feliks). Selektor Fernando Santoš

SRBIJA: Rajković, Milenković, Veljković (65. Spajić), Pavlović, Živković (69. Radonjić), Lukić, Gudelj (46. A.Mitrović), Kostić (89. Jović), Milinković Savić, Tadić, Vlahović. Selektor Dragan Stojković

Uzbudljivo je bilo prvo poluvreme, a posle samo 94 sekunde igre Portugal je došao do vođstva, sasvim sigurno neočekivanog s obzirom na sve što je dovelo do tog čina. Srbija nije klonula, naprotiv, dominirali su Tadić i drugovi, imali veći posed lopte, često izlazili visoko i definitivno stvarali mnogo problema domaćinu. Posle samo desetak minuta igre mogli smo do izjednačenja, Vlahović je sve odradio na perfektan način, prijem, okret, udarac, ali lopta se od stative odbila u polje. Bili smo bolji rival, a naplata hrabre igre stigla je u 33. minutu. Tadić je sve učinio kapitenski, uputio udarac sa nekih 16 – 17 metara, lopta je nekog zakačila, malo promenila smer, dovoljno da zbuni Patrisija i završi u golu. Mogli smo do kraja poluvremena i do potpunog preokreta, ali ostalo je 1:1.

U nastavku nije bilo toliko prilika kao u prvom poluvremenu, selektori su izvršili nekoliko izmena, Aleksandar Mitrović je zamenio Gudelja, priliku su dobili i Radonjić, odnosno Spajić koji je ušao u igru umesto povređenog Veljkovića. Orlovi su tražili priliku da postignu gol koji bi možda doneo i pravdu, najbliži golu bio je Vlahović u 76. minutu, ali Danilo je u poslednji čas ušao u blok i sprečio siguran gol. Blizu radosti bili smo i u 83. minutu, Kostić je uputio centaršut, a Aleksandar Mitrović glavom gađao desni ugao, Patrisio je već bio savladan, ali lopta je prošla za malo pored stative. I pravda je došla, onda kada je to najslađe, u sam smirak meča. Presudio je Mitrogol, zlatna kopačka reprezentacije. Srbijo slavi, Orlovi idu na Mundijal!