A selekcija

OVO JE SRBIJA | VAŽNA POBEDA ORLOVA PROTIV REPUBLIKE IRSKE NA STARTU KVALIFIKACIJA ZA PRVENSTVO SVETA

24.03.2021.

Čekali smo i dočekali, posle 11 godina Srbija je ostvarila pobedu u prvom kolu kvalifikacija za odlazak na neko veliko takmičenje. Savladana je Republika Irska – 3:2 (1:1) posle velike borbe i preokreta. Izabranici selektora Dragana Stojkovića pokazali su i karakter i kvalitet, bili dobri i efikasni onda kada je to bilo najvažnije.

STRELCI: 0:1 Braun 18, 1:1 Vlahović 40, 2:1 A.Mitrović 68, 3:1 A.Mitrović 75, 3:2 Kolins 86.  Stadion: Rajko Mitić. Igrano bez prisustva publike. Sudija: Davide Masa (Italija).

SRBIJA: Dmitrović, Milenković, S.Mitrović, Pavlović, Gajić, Račić (od 63. Maksimović), Lukić, Mladenović (od 46. Kostić), Tadić (od 77. Gudelj), Đuričić (od 63. A.Mitrović), Vlahović (od 82. Jović). Selektor Dragan Stojković

REPUBLIKA IRSKA: Travers, Kolmen, Klark (od 79. Brejdi), O’Šej, Doerti, Kolumbi (od 60. Hendrik), Kulen, Braun (od 79. Kolins), Stivens, Robinson (od 79.Meklin), Konoli (od 67. Long). Selektor: Stiven Keni

U prvih deset minuta nije bilo mnogo uzbuđenja, a najviše smo pretili posle prekida, kada je Tadić izveo tri centaršuta iz ugla. Odbranili su se Irci, koji su ipak u uvodnim minutima pokazali da nisu došli u Beograd samo da se brane. U nekoliko navrata izašli su visoko pokušavajući da naprave pritisak na našu zadnju liniju.

I da gosti imaju zube videlo se u 18. minutu, Robinson je centrirao s leve strane, a Braun na drugoj stativi bio najviši u skoku. Nastavili su Orlovi da pritiskaju Irce, ponovo pretili iz kornera, a onda u 32. minutu imali smo i najbolju priliku.Tadić je kroz srce irske odbrane pronašao Đuričića, ali je u poslednjem trenutku Kolmen onemogućio našeg igrača da uputi udarac ka Traversu. I samo osam minuta kasnije videlo se koliko su gosti ranjivi kada ih iznenadi lopta po dubini, ponovo je Tadić bio asistent, sada Vlahoviću koji precizno pogađa donji levi ugao mreže irske reprezentacije. Gol u pravi čas. A mogli smo brzo i do potpunog preokreta, Tadić je direktno iz kornera pokušao da iznenadi Traversa, malo je nedostajalo da u tome uspe.

U nastavku selektor Stojković je izvršio prvu izmenu, Kostić je zamenio Mladenovića. I posle prvog minuta u drugom delu imali smo priliku, Đuričić je odigrao povratnu loptu do Lukića, ali lopta je završila daleko od gola.  Irci s druge strane nisu bili fokusirani samo na odbranu, pokušavali su nešto da urade iz kontra-napada, ali uspevali smo da otklonimo opasnost. Posle 20-tak minuta u nastavku selektor Stojković je izvršio dvostruku izmenu, na teren su ušli Aleksandar Mitrović i Maksimović, a iz igre izašli Račić i Đuričić. Nije u tim trenucima bilo mnogo dešavanja između dva gola, a svi smo čekali trenutak koji bi nam doneo novu radost. I igrao se 68. minut kada je Srbija povela, a fenomenalan gol, u stilu nekada Dragana Stojkovića, postigao je Aleksandar Mitrović. Video je sjajni napadač da je Travers izašao sa gol linije, a onda sa nekih 30-metara lobovao golmana irske selekcije. Gol za preokret, gol za nadu da možemo i više. I ponovo je na sceni Aleksandar Veliki. Za praktično 10-tak minuta igre napadač Fulama je nokautirao Irce. Potvrda da je selektor Stojković pogodio sa izmenama. Sada je  fenomenalni Tadić (treća asistencija) pronašao Aleksandra Mitrovića koji je rutinski postigao svoj drugi, odnosno 38 gol za reprezentaciju Srbije. Gol kojim se izjednačio na večnoj listi strelaca sa Stjepanom Bobekom.

Srbija je pred velikom pobedom, prvom posle 11 godina na startu kvalifikacija za neko vekliko takmičenje. Sada već i selektor Stojković može da „časti“ one koji su dali veliki doprinos. Iz igre su izašli Tadić (imao tri asistencije, odigrao kapitenski) i Vlahović (potvrdio sjajnu formu iz Serije A), ušli su Jović i Gudelj. Da li je kraj? Nije. Kolins je iskoristio jednu neopreznost i doneo tanku nadu svom timu. Mogli smo u finišu i do četvrtog gola, ali sada više to i nije važno. Orlovi su ostvarili veliku, važnu pobedu na startu kvalifikacija za plasman na Prvenstvo sveta. Naredni meč Srbija igra u subotu, 27. marta protiv Portugala koji je u prvom kolu savladao Azerbejdžan (1:0).

Fotografije sa utakmice Srbija – Republika Irska mediji mogu da preuzmu sa linka https://disk.yandex.com/d/oRdCPUfOcBu93w?w=1 uz potpis Foto:FSS