EURO U17 | DOBRA SRBIJA NA PREMIJERI PROTIV BELGIJE ZASLUŽILA VIŠE OD REMIJA

17.05.2022.

STRELCI: 0:1 Idumbo – Muzambo 17, 1:1 Milošević (iz jedanaesterca) 88. Stadion: Haberfeld u Rišon Le Zionu. Žuti karton: Bubanj (Srbija), Montikeli (Belgija).

SRBIJA: Lijeskić, Nedeljković (59. Đekić), Majstorović, Serafimović, Bukinac (59. Mijatović), Simić, Stanković, Džodić (87. Radonjić), Šljivić, Milošević, Bubanj (75. Kovačev). Selektor Radovan Krivokapić

BELGIJA: Epolo, Sabe, Digbereku, Spilers, Montikeli, Idumbo – Muzambo (82. Talbi), Vermeren, Gods, Kanak (72. Al Mazani), Sole Sole, Agju. Selektor David Paneman

U premijernom meču na Prvenstvu Evrope u Izraelu, kadetska reprezentacija Srbije (U17) čekala je na pravdu sve do 88. minuta, kada je Jovan Milošević, posle opravdano dosuđenog jedanaesterca, doneo remi u meču sa Belgijom – 1:1 (0:1). Bila je to nagrada za dobro izdanje izabranika selektora Radovana Krivokapića, koji su uz malo više sreće, posle 45 minuta igre mogli da reše meč u svoju korist. Ironija je da su Belgijanci taj deo igre okončali sa plusom. Posle svega remi koji daje realnu nadu da „orlići“ u naredna dva meča sa Turskom i Španijom, mogu izboriti plasman među osam najboljih selekcija u Evropi.

Pođimo redom. Bilo je to poluvreme koje samo fudbal može da režira. Srbija dominantna, mnogo opasnija, taktički izvanredna, a opet posle 45 minuta igre na semaforu plus jedan za Belgiju. Praktično iz jedne jedine prilike, Belgijanci su došli do vođstva, a s druge strane neverovantno je da već posle desetak minuta igre Srbija nije vodila sa dva gola razlike.

Iznenadili su izabranici selektora Radovana Krivokapića rivala sa visokim presingom, lopta se oduzimala već na 30-40 metara od gola Belgije a onda su se ređale prilike. Prva posle kornera koji je izveo Stanković, Bubanj je pogodio prečku. Igrao se drugi minut, a posle pet minuta ponovo se Bubanj izborio za priliku, ali Epolo je izašao kao pobednik u duelu jedan na jedan. Beležimo osmi minut i udarac Šljivića iz dobre pozicije. Onda jedanaesti minut i odličan prodor Majstorovića po desnoj strani, ali ponovo bez konačnog rezultata. Izjednačenju je najbliži bio Šljivić, igrao se 28. Minut kada je gađao donji desni ugao, ali lopta je za malo prohujala pored stative. Dva minuta kasnije veoma pokretljivi Bubanj se našao u prilici, ali Epolo je krajnjim naporom sačuvao mrežu. Mnogo, mnogo bolja Srbija, nedostajao je samo gol za visoku ocenu. I to je fudbal, Belgijanci praktično bez prilike stekli su pristojan kapital pred nastavak.

U nastavku smo gledali ravnopravniju igru, a selektor Krivokapić izvršio je duplum izmenu u 59. minutu. Mijatović i Đekić su dobili priliku, tražio se gol koji bi po svemu viđenom doneo i rezultatasku pravdu. Nije bilo mnogo prilika kao u prvom poluvremenu, igralo se manje rizika.

Na pravdu se čekalo, rekli smo, do 88. minuta igre. A nije prvi put da se ova generacija igrača vraća iz gotovo bezizlazne situacije. Tokom kvalifikacija i minus od dva gola nije bio prepreka da se na kraju ostvari pozitivan rezultat. I sada je remi bio kao pobeda. Dosuđen je jedanaesterac, posle silne inicijative „orlića“, odgovornost je preuzeo Jovan Milošević i doneo veliku radost. Bod za realnu nadu da ova generacija momaka može da obraduje Srbiju u duelima sa Turskom i Španijom. Naredni meč Srbija igra 20. maja sa Turskom.