EURO U17 | ДОБРА СРБИЈА НА ПРЕМИЈЕРИ ПРОТИВ БЕЛГИЈЕ ЗАСЛУЖИЛА ВИШЕ ОД РЕМИЈА

17.05.2022.

СТРЕЛЦИ: 0:1 Идумбо – Музамбо 17, 1:1 Милошевић (из једанаестерца) 88. Стадион: Хаберфелд у Ришон Ле Зиону. Жути картон: Бубањ (Србија), Монтикели (Белгија).

СРБИЈА: Лијескић, Недељковић (59. Ђекић), Мајсторовић, Серафимовић, Букинац (59. Мијатовић), Симић, Станковић, Џодић (87. Радоњић), Шљивић, Милошевић, Бубањ (75. Ковачев). Селектор Радован Кривокапић

БЕЛГИЈА: Еполо, Сабе, Дигбереку, Спилерс, Монтикели, Идумбо – Музамбо (82. Талби), Вермерен, Годс, Канак (72. Ал Мазани), Соле Соле, Агју. Селектор Давид Панеман

У премијерном мечу на Првенству Европе у Израелу, кадетска репрезентација Србије (U17) чекала је на правду све до 88. минута, када је Јован Милошевић, после оправдано досуђеног једанаестерца, донео реми у мечу са Белгијом – 1:1 (0:1). Била је то награда за добро издање изабраника селектора Радована Кривокапића, који су уз мало више среће, после 45 минута игре могли да реше меч у своју корист. Иронија је да су Белгијанци тај део игре окончали са плусом. После свега реми који даје реалну наду да „орлићи“ у наредна два меча са Турском и Шпанијом, могу изборити пласман међу осам најбољих селекција у Европи.

Пођимо редом. Било је то полувреме које само фудбал може да режира. Србија доминантна, много опаснија, тактички изванредна, а опет после 45 минута игре на семафору плус један за Белгију. Практично из једне једине прилике, Белгијанци су дошли до вођства, а с друге стране неверовантно је да већ после десетак минута игре Србија није водила са два гола разлике.

Изненадили су изабраници селектора Радована Кривокапића ривала са високим пресингом, лопта се одузимала већ на 30-40 метара од гола Белгије а онда су се ређале прилике. Прва после корнера који је извео Станковић, Бубањ је погодио пречку. Играо се други минут, а после пет минута поново се Бубањ изборио за прилику, али Еполо је изашао као победник у дуелу један на један. Бележимо осми минут и ударац Шљивића из добре позиције. Онда једанаести минут и одличан продор Мајсторовића по десној страни, али поново без коначног резултата. Изједначењу је најближи био Шљивић, играо се 28. Минут када је гађао доњи десни угао, али лопта је за мало прохујала поред стативе. Два минута касније веома покретљиви Бубањ се нашао у прилици, али Еполо је крајњим напором сачувао мрежу. Много, много боља Србија, недостајао је само гол за високу оцену. И то је фудбал, Белгијанци практично без прилике стекли су пристојан капитал пред наставак.

У наставку смо гледали равноправнију игру, а селектор Кривокапић извршио је дуплум измену у 59. минуту. Мијатовић и Ђекић су добили прилику, тражио се гол који би по свему виђеном донео и резултатаску правду. Није било много прилика као у првом полувремену, играло се мање ризика.

На правду се чекало, рекли смо, до 88. минута игре. А није први пут да се ова генерација играча враћа из готово безизлазне ситуације. Током квалификација и минус од два гола није био препрека да се на крају оствари позитиван резултат. И сада је реми био као победа. Досуђен је једанаестерац, после силне иницијативе „орлића“, одговорност је преузео Јован Милошевић и донео велику радост. Бод за реалну наду да ова генерација момака може да обрадује Србију у дуелима са Турском и Шпанијом. Наредни меч Србија игра 20. маја са Турском.