U21 | HRABRA IGRA "ORLIĆA" U PROVERI PROTIV STARIJE I ISKUSNIJE OLIMPIJSKE SELEKCIJE BRAZILA (U23) (VIDEO)

08.06.2021.

STRELCI: 0:1 Arana 33, 0:2 Pedro 75, 0:3 Pedro 77.  Stadion: Rajko Mitić. Sudija: Miloš Đorđić.

SRBIJA (U21): Gordić, Bjeković, Marijanović, Mitrović, Daničić, Topić (56.Topić), Milosavljević (90.Nešković), Pavlović (73.Zukić), Tetek (90.Lučić), Ilić (56.Štulić), Vidosavljević (56.Janković).

BRAZIL (U23): Breno, Menino (46.Guga), Nino, Magalješ, Gimaraeš (65.Liziero), Arana, Žerson (65.Enrike), Pedro, Klaudinjo (73.Rodrigo), Martineli (73.Entoni), Malkom (79.Renijer).

Mlada reprezentacija Srbije, bez desetak igrača koji su povređeni ili su sa „A“ timom u Japanu, poražena je od dosta starije i iskusnije selekcije Brazila, olimpijske reprezentacije (U23) koja se priprema za nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju – 0:3(0:1). „Orlići“ su pre samo 48 sati imali proveru protiv Rusije (0:0), ali bez obzira na umor, odigrali su hrabru utakmicu protiv veoma kvalitetnog rivala.

„Orlići“ su od prvog minuta izašli visoko, zadnja linija je bila na oko 30-tak metara od gola Gordića, a do prve prilike došli su Brazilci posle izvedenog kornera. Pedro je bio najviši u skoku, ali lopta je okrznula spoljni deo prečke. Pokušao je kasnije i Malkolm udarcem sa distance, ali Gordić je bio siguran. S druge strane i Srbija je tražila svoje šanse, izveli smo dva kornera, a veoma blizu gola bili smo u 32. minutu kada je Vidosavljević bio sam na drugoj stativi, ali nije najbolje udario loptu glavom. I posle naše propuštene šanse, usledila je akcija Brazila po desnoj strani, dobar centaršut i udarac Arane koji se ne brani. Evro gol! Imali su gosti još jednu priliku, Pedro je iz peterca pogodio prečku, posle upotrebljivog centaršuta sada sa leve strane.

U nastavku su izabranici selektora Zvonka Živkovića prvi bili u prilici da postignu gol, Ilića su brazilski defanzivci u poslednji čas sprečili da se raduje. Nije se Srbija osećala inferiornom, bez obzira na sve objektivne razlike. Tražili su „orlići“ gol, koristili minute da osvoje prostor i ugroze mrežu Brena. Posle desetak minuta igre u nastavku, selektor Živković je osvežio tim sa novim igračima, jer treba znati da je Srbija pre samo dva dana imala takođe zahtevan meč sa Rusijom. Priliku su dobili Đerlek, Janković i Štulić, kasnije i Zukić. Veliki broj izmena izvršio je i Brazil. I kako je vreme odmicalo video se umor u nogama „orlića“ koji su pre dva dana imali meč sa Rusijom, a dosta starija i iskusnija ekipa Brazila je to znala da iskoristi. U oba slučaja Pedro.

Na kraju pobeda, ruku na srce, očekivana, mnogo starije i iskusnije ekipe Brazila koja je imala igrače koji su stariji i po pet godina od nekih „orlića“, a nema sumnje da su utakmice sa Rusijom i Salesao koristile selektoru Zvonku Živkoviću pred septembarski start u kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope i prvi meč sa Ukrajinom.

Selektor Zvonko Živković ne krije da je njegova selekcija imala tri jake provere u veoma kratkom vremenu…

„Mi znamo ko nam je bio protivnik, najbolja reprezentacija na svetu ili  selekcija koja je među tri najbolje u svetu. Znate ko igra za njih, u kojim klubovima i koje su im cene i zašto su im te cene. Mi smo posle kraja sezone uspeli da okupimo 20 igrača i odigramo već tri utakmice. Uspeli smo da izdržimo njihov ritam, ali neću da pričam o drugim detaljima jer bi bilo neukusno. Želeli smo da napadamo, ali nisu nam to dozvolili ili nismo imali kvaliteta. Imali smo i igrače iz naše druge lige, dva igrača, jedan iz Loznice, jedan iz IMT-a. Što je pohvalno, ali oni su imali igrače iz Reala, Arsenala… I to je njihova snaga. Mogli bismo da iznesemo još hiljadu parametara u njihovu korist, ali zadovoljni smo. Od ove utakmice očekivao sam mnogo veće probleme. Izdvojićemo ono što je dobro, ali znamo šta je naš fudbal. On trenutno ne može da izbaci ovakve igrače kao što su Brazilci. Nadam se da će uspeti to u budućnosti. Ova brazilska ekipa je i po pet godina starija od nas, tako da sam potpuno zadovoljan. A onim što nisam, ostaviću za analizu stručnog štaba. Znamo sada na koje igrače možemo da računamo za kvalifikacije, a na koje ne. I verujem da ćemo spremni dočekati kvalifikacije.