PROTIV GRUZIJE ZA PLASMAN NA SVETSKO PRVENSTVO

06.10.2017.

Orlovi doživeli u Austriji prvi poraz u kavlifikacijama, u ponedeljak 9.oktobra noć odluke

STRELCI: 0:1 Milivojević 11, 1:1 Baumgaltner 25, 2:1 Arnautović, 2:2 Matić 83, 3: 2 Arnautović 89. Stadion: Ernst Hapel. Gledalaca: 42.400. Sudija: Pavel Kralovec (Češka). Pomoćnici:R.Sliško (Slovačka), I. Nadvornik (Češka).Žuti kartoni: Veber, Ilsanker, Burgštaler, Bauer, Dragović (Austrija).
AUSTRIJA: Lindner, Bauer, Dragović, Danso, Veber, Baumgartner, Ilsanker, Grilič (od 77. Lazaro), Kajnc (od 60. Šab), Arnautović, Burgštaler (od 82. Gregorič).
SRBIJA: Stojković, Rukavina (od 68. Ljajić) Ivanović, S.Mitrović, Nastasić, Kolarov, Matić, Milivojević, Gaćinović (od 87. Prijović), A.Mitrović, Tadić.
Reprezentacija Srbije doživela je poraz od Austrije, prvi u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Rusiji. Poraz koji neće boleti ukoliko u poslednjem kolu, pred punim stadionom „Rajko Mitić“, savladamo Gruziju i ostvarimo ono što fudbalska Srbija sanja punih osam godina, plasman na najveće planetarno takmičenje.
Uvodni minuti utakmice pokazali su upravo ono na šta je selektor Muslin upozoravao, da je ranjeni lav najopasniji. Domaćin je bolje ušao u meč, prvi došao do velike prilike. Florian Kajinc je izašao jedan na jedan sa Stojkovićem, ali Veliki Vladimir je nogom odbranio njegov pokušaj i samo potvrdio sjajnu formu u kojoj se nalazi.

Trenutak kasnije usledio je s desne strane centaršut, loptu je glavom zahvatio Arnautović ali na našu sreću ona je završila pored stative. I ti promašaji kao da su bili nagoveštaj kazne koja obično sledi. Prvo je Gaćinović zapretio iz jednog kontra napada, a onda gol koji je trebalo da nas podigne.
Igrao se 11. minut kada je stadion „Ernst Hapel“ eksplodirao. Gaćinović je poveo akciju, dugo imao loptu u nogama, uposlio je Kolarova koji mu je dolazio iza leđa, usledio je centaršut, odbijenu loptu prihvatio je Luka Milivojević i sa nekih 18 metara gađao i pogodio levi donji ugao nemoćnog Lindnera.
Činilo se tada da će to biti trenutak kada Austrija sa svim svojim problemima (izostanak nekoliko standardnih igrača) neće moći da se više vrati u igru, ali selekcija koja nema šta da izgubi pokazala je kvalitet.Jedna dubinska lopta završila je iza leđa naše zadnje linije, prihvatio je Baumgartner i nije mu bilo teško da poravna rezultat.

Gol koji je podigao adrenalin kod domaćina, a da nije Veliki Vladimir u 36. minutu ponovo fantastično intervenisao, posle zicer situacije u kojoj se našao ponovo Kajnc, mogli smo biti neočekivano u problemu. Isto kao i domaćin samo neki minut kasnije, kada je Tadić sve sam uradio, oslobodio se čuvara, uputio odličan udarac, ali sada je Lindner pokupio aplauze.
U nastavku je Srbija ušla agresivnije, otresitije u meč. I prvi smo zapretili preko Tadića i Aleksandra Mitrovića, ali Austrija može više da žali, jer ponovo je Veliki Vladimir izašao kao pobednik iz duela jedan na jedan, ovoga puta sa Arnautovićem.Bio je to 57.minut, a šest minuta kasnije opet Veliki Vladimir, samo sada brani nezgodan udarac upućen iskosa s desne strane. Delovala je Austrija potpuno rasterećeno,a nas kao da je još sputavao taj imperativ pobede. Igrao se 68. minut kada je Ljajić ušao u igru umesto Rukavine. Sada je kapiten Ivanović prešao na desnu stranu, dobili smo igrača više u vezi.

Austrija je i dalje delovala opasno, a posle jednog kontra napada, Arnautović je doveo svoju selekciju u vođstvo.I tada dolazi do izražaja karakter naših momaka. Prvo je Aleksandar Mitrović imao šansu, ali sada je Lendner u stilu Stojkovića spasio svoj gol. Usledio je prekid, ubačena lopta pala je na nogu Matiću, koji je rešio situaciju u stilu najvećih gol majstora. Primirio je loptu, pogledao gde se golman nalazi, a onda je plasirao u mrežu. Zaslužili smo ovo izjednačenje. Da li je to kraj? Nije. Hteli smo gol, hteli smo pobedu, ali ponovo je Austrija, sada iz jedne, čini se bezazlene situacije, stigla do gola i pobede.

Poraz koji neće boleti ukoliko u ponedeljak, 9.oktobra pobedimo Gruziju. A ova Srbija ima i znanja i moći da to ostvari i podari naciji plasman na Svetsko prvenstvo u Rusiji.