A selekcija

FIFA SVETSKI KUP: PORAZ POSLE PREOKRETA ŠVAJCARSKE

22.06.2018.

STRELCI: 1:0 Mitrović 5, 1:1 DŽaka 52,1:2 Šaćiri 90. Stadion: Baltik Arena. Gledalaca: 32500. Sudija: Feliks Brih (Nemačka).Pomoćnici: M.Borš, S.Lap (Nemačka). Žuti kartoni: Milinković – Savić, Milivojević, Matić, Mitrović (Srbija),Šaćiri (Švajcarska)

SRBIJA: Stojković, Ivanović, Milenković, Tošić, Kolarov, Milivojević (od 81. Radonjić), Matić, Tadić, Milinković – Savić, Kostić (od 65. LJajić), Mitrović. Selektor Mladen Krstajić

ŠVAJCARSKA: Zomer, Lihtšajner, Akanji, Rodrigez, Šer, Zuber (od 90+2 Drmić), DŽaka, Behrami, Džemaili (od 72. Embolo), Šaćiri, Seferović (od 46. Gavranović). Selektor Vladimir Petković

U meču drugog kola naše grupe na Svetskom prvenstvu u Rusiji Srbija je poražena od Švajcarske. U meču preokreta Švajcarci su imali vise sreće, a aplauz na kraju meča koji su dobili naši igrači od navijača, nagrada su za pristup i pokazani odnos prema dresu.

Ušla je Srbija sa mnogo samopouzdanja u meč, a ponovo je kao i protiv Kostarike, u tim uvodnim minutima, najraspoloženiji bio Dušan Tadić. Sjajni vezista je pravio Švajcarcima velike probleme na desnoj strain terena, a igrao se četvrti minut kada je uposlio Mitrovića, usledio je udarac glavom i odbrana Zomera. Nije prošao ni minut a usledio je novi centaršut i novi skok Mitrovića, ali sada je lopta završila tamo gde smo hteli da je vidimo. Gol u pravom trenutku i delirijum na tribinama Baltik Arene koje su većim delom bile ispunjene našim i naravno ruskim navijačima koji su često skandirali našem timu.

U odnosu na prvi duel sa Kostarikom, selektor Mladen Krstajić je izvršio jednu taktičku izmenu, Kostić – LJajić, i naš tim je ponovo delovao veoma dobro. Zadnja linija sigurna, vezni red čvrst, agresivan, napad konstantno opasan.

I Švajcarci su na momente pokazivali da nisu slučajno visoko plasirani na FIFA rang listi, selekcija koja ima fantastičan skor u poslednjih 25 utakmica. Najbliži golu bili su u 30.minutu kada je Zuber izbio sam ispred Stojkovića, ali Veliki Vladimir je po ko zna koji put pokazao zašto je već godinama naš najbolji golman.

Pred kraj poluvremena propustili smo još jednu fantastičnu priliku, Tadić je izveo korner a Tošić se fenomenalno izborio za prostor. Ostao je sam pred Zomerom, ali nije uspeo da zahvati loptu i sprovede je na pravo mesto. Minut kasnije Mitrović je odigrao glavom povratnu loptu do Tadića, usledio je volej sa nekih 16 metara a lopta je prozujala samo koji centimetar preko prečke. Ostao je rezultat kojim smo morali da budemo zadovoljni, kao i načinom na koji smo došli do prednosti.

Nastavak je doneo priliku Mitrovića koji je ponovo bio najviši u skoku, ali lopta je završila preko gola. I onda mali trenutak nepažnje, prvo je Šaćiri pokušao a Kolarov sprečio njegov pokušaj, da bi na odbijenu loptu natrčao DŽaka i jakim udarcem doneo izjednačenje.

U 65. minutu selektor  Mladen Krstajić izvršio je prvu izmenu, LJajić je zamenio Kostića. Minut kasnije Feliks Brih nije dosudio očigledan jedanaesterac, jer su dvojica igrača Švajcarske držala i oborila Mitrovića, posle njegovog pokušaja da reaguje na centaršut Tadića.

Desetak minuta pre kraja meča Mladen Krstajić je izvršio i drugu izmenu, Radonjić je ušao u igru umesto Milivojevića.Igrao se 90.minut kada smo imali jedan napad, ali usledila je kontra, Šaćiri se sam uputio ka Stojkoviću i postigao gol. Za neki novi preokret ostalo je bilo malo vremena.