FIFA SVETSKI KUP: BOŽIJA LEVICA I VELIKA POBEDA SRBIJE PROTIV KOSTARIKE

17.06.2018.

STRELCI: 0:1 Kolarov 57.Stadion: Kosmos Arena. Gledalaca: 42.000. Sudija: Malang Dijediju (Senegal). Pomoćnici: Đ.Kamara, El.H.Samba. Žuti kartoni: Kalvo, Guzman (Kostarika),Ivanović, Prijović (Srbija).

KOSTARIKA: Navas, Akosta, Gonzales, Duarte, Kalvo, Gamboa, Borges, Guzman (od 72. Kolindres), Ruiz, Venegas (od 60. Bolanjos), Urenja (od 66. Kambel). Selektor Oskar Ramirez

SRBIJA: Stojković, Ivanović, Milenković, Tošić, Kolarov, Matić, Milivojević, Tadić (od 83. Rukavina), Milinković- Savić, LJajić (od 70.Kostić), Mitrović (od 89. Prijović).Selektor Mladen Krstajić

Velika pobeda Srbije u premijernom meču na Svetskom prvenstvu u Rusiji.Na Kosmos Areni u Samari Orlovi su savladali Kostariku fantastičnom golom kapitena Aleksandra Kolarova. Delovala je Srbija hrabro, kao tim veoma ubedljivo. U većem delu igre izabranici selektora Mladena Krstajića kontrolisali su dešavanja na terenu i posle svega viđenog apsolutno zaslužili veoma vrednu pobedu u prvom meču naše grupe na FIFA Svetskom kupu u Rusiji.

U prvom delu igre nije viđeno mnogo prilika. Obe reprezentacije su ušle sa mnogo taktičkih obaveza, Kostarika je pretila iz kontra napada, a mi smo opet nekako najopasnije po gol Navasa bili kada smo pretili po bokovima, pre svega desnom odakle je delovao veoma raspoloženi Tadić.

Vredi izdvojiti nekoliko situacija, prva u drugom minutu kada je Stojković ušao u šut Ureni, a posle prekida, Ramirez je neuspešno gađao glavom. Možda najbolju priliku Kostarika je imala u 12. minutu, kada je Gonzales bio sam na drugoj stativi, neometan, ali na sreću poslao je lotu daleko preko gola. Minut kasnije pokušao je Mitrović posle prekida, a onda smo videli lepu akciju Tadića koji je pronašao Ivanovića, usledio je centaršut koji Navas vrhovima prstiju izbacuje u polje. U smiraj poluvremena viđen je možda i najlepši potez u prvom poluvremenu, Milivojević je centrirao, Milinković-Savić zahvatio loptu makazicama, Navas je odbranio, a pomoćni sudija iz Senegala signalizirao ofsajd poziciju koje nije bilo.

Nastavak je doneo veoma brzo priliku kakvu smo mogli samo da poželimo. Sergej Milinković – Savić je sastavio Mitrovića sa Navasom, ali iz tog duela jedan na jedan, pobednik je bio golman Kostarike.

I onda trenutak za pamćenje, gol Aleksandra Kolarova. Mitrovića nije pokolebala propuštena prilika, naprotiv. Povukao je jedan naš napad, a onda bio oboren od Guzmana na nekih 20 i kusur metara od gola Kostarike. Malo iskosa. Loptu je namesti čovek koji ima zlatnu levicu, igrač koji nam je podario možda i odlučujući gol u kvalifikacijama, protiv Republike Irske u Dablinu. Usledio je teledirigovani udarac, a golman koji je nedavno sa madridskim Realom overio titulu klupskog prvaka Evrope, Kejlor Navas, nije mogao ništa. Gol koji smo čekali, gol koji smo zaslužili.

Desetak minuta kasnije selektor Mladen Krstajić izvršio je prvu izmenu, LJajića je zamenio Kostić. Kostarika je pokušavala iz prekida, ali Srbija je delovala veoma zrelo, zadnja linija sigurna, vezni red dobar na lopti, Mitrović i Milinković – Savić spremni u svakom trenutku da rivalu zadaju novi udarac. I malo je nedostajalo da vidimo Navasa ponovo nemožnog, Tadić je želeo da uposlo Kostića, golman Kostarike je samo dotakao loptu koja je prevarila Kostića i čini se da je i sreća sada bila na strani Kostarike.

Drugu izmenu u našem timu selektor Mladen Krstajić je izvršio u 83. minutu kada je Rukavina zamenio veoma dobrog Tadića.Imali smo i dalje kontrolu na terenu, znalo se tačno šta ko radi, ali ono što je najvažnije, Srbija je bila tim. Igrači su radili jedan za drugog, nije bilo izgubljene lopte. I mogli smo do ubedljivije pobede, Milinković – Savić je ponovo dao „gol loptu“ Mitroviću, ali korak više i propala je veoma dobra prilika. Na kraju pohvale za sve naše igrače koji su željom, htenjem, ogromnom pošrtvovanošću pokazali kako se bori u dresu sa državnim grbom. Od prvog do poslednjeg minuta, od Stojkovića do Prijovića koji je poslednji ušao u igru, Srbija je bila tim! I zato čestitke za ostvareno, hvala za veliku pobedu u Samari!