LIGA B NACIJA | DOBRA SRBIJA U ISTANBULU, TURSKA IZBEGLA PORAZ

14.10.2020.

STRELCI: 0:1 Milinković – Savić 22, 0:2 A.Mitrović 49. (iz jedanaesterca), 1:2 Čalhanoglu 57, 2:2 Tufan 76. Stadion: Turk Telekom. Sudija: Georgi Kabakov (Bugarska). Žuti kartoni: Jokušlu, Jilmaz (Turska), S.Mitrović.Kolarov, A,Mitrović (Srbija). Crveni karton: Jilmaz (Turska) 89.

TURSKA: Gunok – Čelik, Demiral, Tekderim (od 76. Jazići), Kaldirim (od 28. Meraš) – Tufan, Jokušlu – Under (od 86. Omur), Čalhanoglu, Karaman – Jilmaz.

SRBIJA: Dmitrović – Milenković, S. Mitrović (od 75. Gudelj), Kolarov – Lazović, Maksimović, Lukić, Ristić (od 46. Mladenović) – Milinković-Savić, Đuričić (od 75. Vlahović) – A. Mitrović.

Dobro izdanje Srbije u meču 4. kola Lige B nacija u Istanbulu protiv Turske – 2:2 (0:1). Imali su Orlovi u jednom trenutku dva gola prednosti, u većem delu igre bili bolji i konkretniji, ali Turska je uspela da izbegne poraz.

Domaćin je veoma agresivno ušao u meč, imao dva-tri pokušaja u uvodnim minutima, ali Dmitrović je svaki put bio dobro postavljen. I naš sastav je od starta pokazao mnogo više energije nego što je bio slučaj u prethodnom meču sa Mađarskom, delovali smo odlučnije, brzi u tranziciji, ne retko igrali smo visoko na polovini turske selekcije, definitivno sa mnogo samopouzdanja.

I takav pristup dobio je potvrdu u u 22. minutu, Ristić je uputio odličan centaršut s leve strane, Milinković – Savić je visoko skočio i doveo Srbiju u zasluženo vođstvo. Treći gol SMS u dva meča u oktobarskom ciklusu reprezentativnih utakmica. Svemu je prethodila dvominutna opsada gola Gunoka, centaršuti Lazovića i Ristića, pokušaji Aleksandra Mitrovića.

I posle gola Srbija nije menjala pristup, delovali smo agresivno, pritiskali rivala na njegovoj polovini, imali smo veliki broj dobro organizovanih napada. S druge strane Turska izuzev uvodnih minuta kada je delovala opasnije, nije bila opasna po gol Dmitrovića.

Posle prvih 45 minuta zasluženo vođstvo Srbije uz apsolutnu kontrolu dešavanja na terenu. Sve je bilo na veoma visokom nivou, tehničkom, taktičkom, voljnom momentu vrednom dresa reprezentacije.

U nastavku smo odmah videli i prvu izmenu u našem sastavu, Mladenović je zamenio odličnog Ristića, a već posle dva minuta igre mogli smo da dupliramo vođstvo. Kolarov je dobro izveo korner, a Milenković glavom uputio udarac koji je završio preko prečke.

U 49. minutu ipak 2:0! U šesnaestercu Turske oboren je Sergej Milinković – Savić, za bugarskog sudiju Kabakova nije bilo dileme, a siguran sa 11 metara bio je Aleksandar Mitrović. Njegov 36 gol u 59 utakmica za Srbiju.

I nije Srbija stala, naprotiv. Nastavili su izabranici selektora Ljubiše Tumbakovića da napadaju, kontrolisali su potpuno igru. U 57. minutu ipak mali pad koncentracije, Karaman i Čalhanoglu su razmenili dupli pas i igrač Milana je preciznim udarcem smanjio vođstvo naše reprezentacije. Taj gol kao da  je podigao samopouzdanje domaćim igračima, pa su krenili hrabrije ka golu Dmitrovića. I posle jedne duple izmene u našoj selekciji, kao da se nismo još postavili, usledio je napad Turske, stvorila se gužva u šesnaestercu, a Tufan je doneo poravnanje rezultata. Mogli smo ipak do novog vođstva, Vlahović je odlično gađao glavom ali neko od defanzivaca Turske izbacio je loptu sa gol linije. A bukvalno u poslednjem minutu meča Vlahović se ponovo našao u izglednoj prilici, šutirao je, ali je lopta za prošla pored stative. Na kraju 2:2 (0:1) i konstatacija da je Srbija pružila dobru partiju, možda zaslužila i pobedu.