Вести

U17 EURO | ХРАБРА СРБИЈА СЛАВИЛА ПРОТИВ АУСТРИЈЕ И ПЛАСИРАЛА СЕ У ПОЛУФИНАЛЕ ПРВЕНСТВА ЕВРОПЕ!

29.05.2024.
Велики подвиг и фантастичан успех Србије! Изабраници селектора Јована Дамјановића победили су Аустрију у Ларнаки – 3:2 (2:1) и обезбедили пласман међу четири најбоље селекције Старог континента! Био је то фантастичан меч, испуњен борбом, великим бројем шанси, лепих голова и преокретом храбре Србије, која није посустала упркос рано примљеном голу. Колико је велика победа изабраника Јована Дамјановића говори и чињеница да је Аустрија групну фазу такмичења завршила без пораза и без иједног примљеног гола.

СТРЕЛЦИ: 1:0 Адејенгуре 1, 1:1 Ранковић 4, 1:2 Ранковић 45+1, 1:3 Цветковић 55, 2:3 Адејенгуре 79. Стадион: ”АЕК Арена”, Ларнака. Судија: Јакоб Сундберг (Данска.)
АУСТРИЈА: Курц, Рока, Забрански (к), Адејенугуре, Мусић (61. Мајбах), Фиђеу-Таземета (70. Ригел), Далпијаз, Хедл (61. Иваншиц), Спалт, Сорг (61. Зинер), Моизи (46. Хамерле). Селектор Мартин Шерб
СРБИЈА: Јовановић, Милосављевић, Стојановић (к), Бубања, Василић (80. Дамјановић), Цветковић, Максимовић (68. Макевић), Ранковић (80. Костћ), Симић, Младеновић (56. У. Ђорђевић (Цз)), Костов. Селектор Јован Дамјановић
”Орлићи” су лоше отворили меч, примивши погодак у првом минуту игре, практично из првог напада Аустријанаца, а стрелац је био нападач Адејенгуре. Међутим, вратио се наш тим у игру после свега три минута од почетног шока, пошто је сјајну акцију изабраника Јована Дамјановића голом крунисао Ђорђе Ранковић, па је после свега 4 минута игре на семафору стајало 1-1.
У наставку првог дела игре, наш тим је држао лопту, имао иницијативу, док су се Аустријанци определили за контранападе преко брзоногих нападача. Међутим, упркос притиску и покушајима да преко крила угрозе гол номиналног домаћина, ”Орлићи” нису успели да створе озбиљнију прилику пред голом дефанзивно одлично организоване Аустрије. С друге стране, Аустријанци су у два наврата претили преко брзоногог Адејенгуреа, као и после прекида Мусића. А онда права мајсторија Ђорђа Ранковића! Играо се први минут надокнаде времена, када је након феноменалне контре Ранковић примио лопту, извео феноменалан дриблинг, послао одбрану Аустрије на једну страну, а лопту у даљи угао гола домаћина – 1:2.
У другом делу игре, Аустрија је ушла знатно офанзивније, што је отворило простор за контранападе наших момака, а једна такав крунисао је голом Михајло Цветковић у 55. минуту, након феноменалне асистенције расположеног Ранковића (1:3). Наставила је Аустрија са иницијативом,  док су се ”Орлићи” бранили храбро, тимски и организовано. Међутим, иницијатива Аустрије дошла је на наплату у 79. минуту, када је поново нападач Адејенгуре соло акцијом послао лопту у даљи угао Јовановића, неодбрањиво (2-3). Могао је наш тим да поново увећа предност на два гола разлике, али је шут Максимовића главом након корнера голман Аустрије зауставио практично на гол линији. До краја, Урош Ђорђевић је зарадио црвени картон, а Аустрија у 7. минуту надокнаде имала прилику из прекида, коју су изабраници селектора Јована Дамјановића лако зауставили. А онда је уследило славље… Заслужено!

Поред Србије, у полуфинале се пласирала и Данска, док ће остала два учесника бити позната након дуела Португал – Пољска и Италија – Енглеска. Ривал ”Орлића” биће боља селекција из поменутог дуела Португал – Пољска.