EURO 2024 | МИНИМАЛАН ПОРАЗ НА СТАРТУ, СРБИЈА ЗАСЛУЖИЛА ВИШЕ

16.06.2024.

Репрезентација Србије поражена је у првом мечу групне фазе Првенства Европе у Немачкој од селекције Енглеске – 0:1 (0:0). Гол одлуке постигао је Џуд Белингем у 13. минуту игре.

СТРЕЛАЦ: 0:1 Белингем 13. Стадион: Ауф Шалке Арена у Гелзенкирхену. Судија: Данијеле Орсато (Италија).

СРБИЈА: Рајковић, Миленковић, Вељковић, Павловић, Живковић (74. Бирманчевић), Лукић (60. Јовић), Гудељ (46. Илић), Костић (43. Младеновић), С. Милинковић Савић, Влаховић, Митровић (60. Јовић). Селектор Драган Стојковић

ЕНГЛЕСКА: Пикфорд, Вокер, Стонс, Гуехи, Трипијер, Рајс, Александер Арнолд (69. Галагер), Сака (76. Боувен), Белингем (86. Маино), Фоден, Кејн. Селектор Гарет Саутгејт

Енглези су од првог минута преузели посед, али све до 13 минута није ништа наговештавало промену резултата. Онда је Сака центрирао с десне стране, лопта је доста срећно дошла до друге стативе где је Белингем главом пласирао у мрежу. Могли смо брзо до изједначења, после грешке у средини терена неког од енглеских играча, Митровић је одмах шутирао, али лопта је за који центиметар прошла поред стативе. Није било неких изгледнијих прилика пред оба гола, највећа опасност претила је из прекида, али голмани дефинитивно нису имали много посла. Бележимо само још 43. минут када је Филип Костић због повреде морао да напусти терен, заменио га је Филип Младеновић.

У наставку је прилику добио одмах Иван Илић, уместо Немање Гудеља. Кренула је Србија агресивније, одлучније. Тражили смо гол, изашли високо, деловали много боље него у уводним минутима првог полувремена. Било је наговештаја да ћемо постићи гол, можда најпре у 59. минуту после продора Младеновића, Митровић је био оборен, али Орсато је само одмахнуо руком. Уследила је дупла измена, Тадић и Јовић заменили су Митровића и Лукића. Наставио се притисак пред голом Пикфорда, али није било промене резултата. Енглези су имали прилику преко Кејна,  Рајковић је уз помоћ пречке одбранио оно што су већ многи видели у мрежи, а вредан помена је и покушај Влаховића, који је завршио мало изнад пречке енглеског гола. Орлови наредни меч играју 20. јуна, ривал је Словенија, утакмица се игра у Минхену.