Vesti

DAN KOJI SE PAMTI | SRBIJA PRVAK EVROPE

01.08.2021.

Dan koji se pamti, dan kada je Srbija osvojila fudbalsku Evropu u uzrastu do 19 godina. Na Evropskom prvenstvu koje se održavalo u Litvaniji, Srbija je 1.avgusta 2013. godine ostvarila rezultat koji ostaje zlatnim slovima upisan u istoriji našeg fudbala. U finalnom meču naša reprezentacija je bila bolja od Francuske – 1:0(0:0) golom Aleksandra Lukovića u 57. minutu.

Interesantno je da su naši momci uz dosta sreće izborili put na Evropsko prvenstvo, jer smo kao domaćini elit runde kvalifikacija, zahvaljujući pobedi Slovačke nad Švajcarskom, na mala vrata otišli na kontinentalni šampionat.

U grupi na Evropskom prvenstvu “orlići” su pobedili Tursku (2:1), Gruziju (1:0) i remizirali sa Francuskom (1:1). U polufinalu je viđena prava drama, rival je bio Portugal, a zahvaljujući golu Mijata Gaćinovića u finišu meča, odluka o finalisti je pala posle izvođenja jedanaesteraca. I bili smo bolji, a Mitrović, Gaćinović, Milinković-Savić, Pavlovski, Luković i ostali članovi selekcije, dobili su priliku da posle meča sa Francuskom uđu u zlatne knjige srpskog fudbala.

Finalna utakmica je bila više neizvesna, nego atraktivna za gledanje. Igralo se tvrdo, uz mnogo borbe, velikog respekta prema rivalu, samim tim i sa malo prilika za gol. U prvom poluvremenu dve najbolje su propustili Žan za Francusku i Mitrović za Srbiju.

Nastavak je doneo malo više vatre, koju je rasplamsao Andrija Luković golom u 57. minutu. Izborio se Aleksandar Mitrović za poziciju, odigrao povratnu loptu pravo na nogu zahuktalog Lukovića, kojem srce nije zaigralo – 1:0. Naleti „trikolora“ posle toga nisu više vredni pomena. Maestralni Predrag Rajković je sve odbranio, sve lopte pokupio, zatvorio sve prilaze golu. I slavlje je moglo da počne…Srbija je 1.avgusta 2013. godine postala prvak Evrope u fudbalu!

SRBIJA: Rajković – Golubović, Veljković, Filipović, Antić – Maksimović, Milinković – Savić, Pavlovski (od 93′ Urošević) , Luković (od 68′ Meleg), Đurđević (od 88′ Ožegović) – Mitrović.

FRANCUSKA: Benardo – Ikoko, Konte, Laport, Moreira – Huno (od 77′ Bamin), Azuni, Rabio – Žan (od 66′ Nanžis), Marsijal (od 56′ Rodrigez) – Benzija.