Vesti

MILAN JOVANOVIĆ | OD HELSINKIJA DO ISTORIJSKOG GOLA ZA POBEDU PROTIV NEMAČKE (VIDEO)

02.06.2020.

Na današnji dan pre 13 godina za najbolji nacionalni tim debitovao je Milan Lane Jovanović. U meču kvalifikacija za EP 2008. Srbija je gostovala u Finskoj, slavila 2:0 a strelac drugog gola bio je debitant Milan Jovanović. Sjajni napadač našim ljubiteljima fudbala ostaće u sećanju i zbog gola koji je Srbiji doneo pobedu protiv Nemačke, 2010. godine na SP u Južnoj Africi.

A te 2007. godine dugo su selektora Srbije Havijera Klementea ubeđivali da skokne do Belgije i pogleda momka koji rešeta mreže u dresu Standarda.
„Posrećilo mi se da je došao na derbi protiv Anderlehta koji sam rešio golom u 67. minutu na asistenciju Aksela Vicela. Bilo je logično da me posle toga pozove u reprezentaciju. Debi je bio kao iz snova, slavili smo u Helsinkiju 2:0, ušao sam umesto Pantelića i odmah se upisao u strelce. Sećam se da mi je Danko šmekerski odigrao petom, ja sam probio finskog defanzivca i rutinski završio akciju. Klemente je bio jako korektan. Pošteno je delio minutažu i forsirao one koji su bili u najboljoj formi“.

Kvalitet uvek dođe do izražaja. Bez obzira na ime selektora i konkurenciju u ekipi. Dovoljno je samo da se igrač nađe na spisku.
„Ja nisam bio među kandidatima kada je Antić počeo ciklus za Svetsko prvenstvo. Dobio sam naknadno poziv za utakmicu sa Litvanijom, jer se neko povredio na dan okupljanja. U tome je bila veličina Radomira Antića. Bez sujete je rekao: ’Pa čekaj, možda sam se ogrešio o tog momka koji gine na treninzima i zaslužuje mesto u startnoj postavi’. To je bila prekretnica, odigrao sam odlično i ustalio se u reprezentaciji. Zato je Antić posebna figura u mom životu. Ako jedan Dejan Stanković, čovek koji je promenio 11 selektora i odigrao više od 100 utakmica za reprezentaciju, apostrofira njegovo ime u svim svojim intervjuima, onda to nešto znači. Radomir je oplemenio naše karijere i dao im poseban pečat. Ja sam ga doživljavao emotivno i bio je veliki prijatelj moje porodice“.

Po jutru se dan poznaje. Debitantski gol u Finskoj najavio je još mnogo vrhunskih partija u dresu sa državnim grbom. Ukupno, 44 nastupa i 9 golova. Po dva Faranima i Rumunima, po jedan Finskoj, Austriji, Kipru, Bugarskoj i Nemačkoj.
„Najlepši je onaj protiv Rumunije u Beogradu, kontra nogom, kada smo izborili plasman na Svetsko prvenstvo. A najdraži svakako onaj protiv Nemačke u Južnoj Africi. Čekali smo četiri decenije na tu pobedu. Čak sam pre utakmice rekao Marku Marinu da ne zapinje previše, iako u tom trenutku nisam bio siguran da vuče poreklo iz naših krajeva. To je trijumf koji ostaje za sva vremena u analima srpskog fudbala. Nemci su imali strašnu ekipu, za četiri godine samo su od Španije pretrpeli poraz. Iskoristili smo prednost igrača više, odigrali herojski i zasluženo pobedili. Sećam se da sam u miks zoni posle utakmice rekao kako će se i za 50 godina pamtiti da je Lane Jovanović srušio Nemce na Svetskom prvenstvu. Kajem se zbog te izjave, bio sam pod utiskom i žao mi je što sam sebe stavio u prvi plan. Stojketu pripada najviše zasluga jer je odbranio penal i skinuo još nekoliko zicera u finišu meča. Krasa je takođe odigrao utakmicu života, dobio je maksimalnu ocenu u nemačkim medijima. Ta pobeda ima daleko veću vrednost od puke činjenice ko je postigao pobedonosni gol“.

A onda Nelspruit. Stadion Mbombela i jedan od najtežih poraza u istoriji srpske reprezentacije.

„Najbolnija tačka u mojoj karijeri. Posle kažu da sreća ne igra bitnu ulogu u savremenom fudbalu. Ta utakmica je knjiški primer kako je sreća bila na strani protivnika. Dizali smo formu za nokaut fazu i sve se nekako nameštalo da doguramo daleko. Protiv Gane stidljivo, protiv Nemačke znatno bolje i protiv Australije najbolje. To prvo poluvreme je bilo za udžbenike. Moćno, kompaktno, stabilno, tehnički izuzetno, komunikacija fantastična, protok lopte brz, nepogrešiv… Žigić šansa, Krasa šansa, Bane šansa… Trebalo je već na poluvremenu da vodimo tri-četiri razlike. I onda totalni slom u nastavku. I dan danas kada se iznerviram na Krasu na malom fudbalu kažem: ’Stalno ti je neko kriv, šta je sa levom, služi samo za kvačilo’. Ali to su trenuci koji lome utakmice i koji lome karijere čitave jedne generacije“.