U17 EURO | ПОРТУГАЛ СЛАВИО ПОСЛЕ ПРЕОКРЕТА У НАДОКНАДИ И ОСТАВИО ”ОРЛИЋЕ” БЕЗ ИСТОРИЈСКОГ ФИНАЛА

02.06.2024.
Кадетска репрезентација Србије није успела да избори пласман у финале Европског првенства на Кипру, пошто је у полуфиналу Португал успео да савлада изабранике Јована Дамјановића након преокрета – 3:2 (0:2). Имала је Србија два гола предности, сјајну игру, још једно борбено и организовано издање, али је у невероватној завршници номинални гост на овом мечу успео да преокрене резултат и остави наше момке без финала. Упркос свему, Србија је остварила сјајан резултат, приказала сјајну игру и показала да је будућност нашег фудбала светла.
СТРЕЛЦИ: 1:0 Цветковић 23, 2:0 Фелицисимо (аг) 36, 2:1 Г. Силва 60, 2:2 Мора 89, 2:3 Трависко 90+5. Стадион: ”АЕК Арена”, Ларнака. Судија: Д. Фуксман (Израел)
СРБИЈА: Јовановић, Милосављевић, Стојановић, Бубања, Василић, Цветковић, Максимовић (oд 73’ Костић), Ранковић (од 74’ Ћирић), Симић (од 56’ Рогановић), Костов, Макевић (од 56’ Дамјановић). Селектор Јован Дамјановић
ПОРТУГАЛ: Д. Фереира, Соареш, Р. Силва (од 60’ Мота), Куња, Фелицисимо, Квенда (од 86’ Тровиско), Г. Силва (од 60’ Патрао), Симоеш (од 66’ Т. Фереира), Варела (од 46’ Фернандеш), Соуза, Мора. Селектор Жоао Сантош
”Орлићи” су отворили меч покушајем пред голом Португала већ у првом минуту игре, али је Василићев шут из десног угла зауставио голман Фереира. Покушао је убрзо затим и Ранковић, а онда су номинални гости на овом мечу први пут запретили након контранапада, али је Костов феноменално интервенисао у одбрани. Играло се отворено на обе стране, обе екипе су приказале квалитетан фудбал од самог старта, а нове две шансе пред голом Португалаца имао је наш тим, оба пута преко Максимовића, чије је шутеве заустављао голман гостију.
Пропустили су најбољу прилику у дотадашњем току меча Португалци, када је сам испред гола Јовановића избио Варела, али је шутирао поред леве стативе. А онда је у 23. минуту виђена најлепша акција на мечу, када је Михајло Цветковић разменио дупли пас са Василићем у казненом простору Португалаца и из прве шутирао у други угао – 1:0. Велика шанса поново је виђена пред голом Португалаца, а лопту је поред гола послао веома агилни Андрија Максимовић. Гости су имали нову одличну прилику у 28. минуту, али је практично на гол линији интервенисао Вељко Милосављевић.
Храбра игра Србије крунисана је новим голом! У 36. минуту, након сјајног паса Цветковића и шута Ранковића, лопта је након одбитка погодила дефанзивца Соузу и уз доста среће завршила у голу Португалаца. Велику прилику за наш тим пропустио је Василић у 44. минуту игре, када је након грешке дефанзивца Португала избио практично сам пред Фереиру, али је погодио стативу.
Играо се 52. минут када је велику шансу пропустио Ђорђе Ранковић. Пребацио је Цветковић одбрану Португала, Ранковић је послао голмана на земљу, али је његов шут завршио на пречки. Узвратио је врло брзо Португал, али је Кванд послао нешто јачи пас испред празне мреже нашег гола, па саиграч није успео правовремено да реагује. Смањио је Португал у 60. минуту, након добро изведеног прекида Кванда лопту је у мрежу спровео нападач Силва.
Наставили су гости да играју врло офанзивно, док је Србија била оријентисана на дефанзиву. Гости су имали прегршт шанси пред голом Србије, али је наш тим храбром одбраном одолевао. А онда могао да врати два гола предности, али је велику прилику пропустио Василић! Играо се 78. минут игре…Успео је потом Португал да дође до изједначења у 90. минуту, када је након центаршута Тровиска лопту у гол послао Мора. Исти играч могао је да доведе домаћина до потпуног преокрета само минут касније, али је лопта завршила поред десне стативе нашег гола. На крају, успели су Португалци да дођу до потпуног преокрета и то преко Трависка у 5. минуту судијске надокнаде.
Била је Србија на прагу историјског финала за играче до 17 година, али после свега приказаног на Кипру, честитке момцима и селектору Јовану Дамјановићу.
„Прво полувреме је показало како можемо да играмо фудбал, мислим да смо могли да постигнемо још неки гол. Наравно, била је отворена утакмица, Португал је добра екипа, а ми смо у другом полувремену могли да дамо гол којим био практично затворили утакмицу. Погодили смо пречку, имали још две стопостотне шансе. Имали смо и две принудне измене, повредио се централни бек, морали смо да мењамо, нисмо могли да наставимо са игром из првог полувремена, да играмо до ноге…Могли смо да једним голом из већ виђених ситуација да приведемо све крају, али момци заслужују све честитке за оно што су показали на турниру. Играли смо један озбиљан фудбал, мислим да смо заслужили и тај корак ка финалу. Постићи два гола против Португала, створити толико прилика, истина били смо приморани и да се бранимо, али остаје жал што нисмо изборили финале, јер смо били ближи победи, поготово после игре у првом полувремену. Момци су се, морам то да истакнем, понашали врхунски, имали смо и доста пехова, можда су нас повреде онемогућиле да направимо тај последњи корак. Честитке момцима још једном за све приказано на терену и ван њега“ рекао је селектор Јован Дамјановић.