СРБИЈА СТВАРАЛА ШАНСЕ И ПРОМАШИВАЛА, МАЂАРСКА СЛАВИЛА У БУДИМПЕШТИ

14.10.2023.

Репрезентација Србије поражена је у Будимпешти од Мађарске – 1:2 (1:2) у нашем шестом мечу квалификација за Првенство Европе. И поред добре игре у већем делу меча, као да смо гледали репризу меча из Београда, када смо ми створили већи број прилика, али су Мађари били спретнији и срећнији. Тако су водећем голу домаћина, претходиле наше две велике шансе, а после изједначујућег гола Павловића, практично после 60 секунди Мађарска се поново радовала. У наставку смо два пута погађали стативу у једном нападу, поништена су нам и два гола због офсајд позиције, али кренимо редом…

СТРЕЛЦИ: 1:0 Варга 20, 1:1 Павловић 33, Р.Салаи 34. Стадион: Пушкаш Арена. Судија: Франсоа Летеи (Француска).

МАЂАРСКА: Дибуш, Фиола (75. Ботка), Ланг, А. Салаи, Него (62. Бола), Нађ, Стилес (62. Калмар), Керкез, Р. Салаи (75. Ката), Собослаи, Варга (84. Адам). Селектор Марко Роси

СРБИЈА: В. Милинковић – Савић, Ераковић (46. Тадић), Миленковић, Павловић, Живковић (75. Радоњић), Гудељ, Лукић (84.Ратков), Терзић (46. Костић), С. Милинковић – Савић, Митровић, Гаћиновић (67. Ђуричић). Селектор Драган Стојковић

Добро је Србија ушла у меч, практично све до гола који су Мађари славили, бола бољи ривал. Играо се осми минут када је Митровић оборен испред гола домаћина, после центаршута који је упутио Живковић. Судија је само одмахнуо руком. Прву велику прилику имали смо у 15. минуту, Терзић је избацио у простор Гаћиновића, који се нашао сам испред Дибуша. Очекивао се шут, али покушао је Гаћиновић да асистира и опасност је прошла. Три минута касније нова шанса, Живковић и Митровић су били два на један у контранападу, покушај да се Митровић упосли завршио је рукама Дибуша. И онда казна, дуга лопта по десној страни, нема офсајда, Него улази дубоко у шеснаестерац, одиграва повратну лопту до Варге и Вања Милинковић – Савић није могао ништа да учини.

Резултат који нисмо заслужили, али да се ствари врате на почетак побринуо се Страхиња Павловић. Претходно је Живковић извео корнер, Павловић се сјајно снашао, изборио за позицију и главом гађао и погодио сам угао гола Мађарске. И није се наша радост стишала, домаћин је постигао други гол. Опет је акција ишла са десне стране, Роланд Салаи је некако неометан прихватио лопту на неких 18 метара, распалио и постигао гол уз који обично иде префикс евро.

У наставку су у игру одмах ушли Тадић и Костић, уместо Ераковића и Терзића. Играо се 51. минут када смо постигли гол, али помоћни судија је сигнализирао офсајд. И три минута касније, поново смо постигли гол, поново је Митровић био стрелац, али поново се вијори и заставица помоћног судије. У оба случаја нажалост оправдано, центиметри су били у питању. Били су то тренуци наше апсолутне доминације, Мађари су имали проблем да изнесу лопту, а скоро сваки наш напад наговештавао је опасну ситуацију пред голом домаће селекције.

Поверење селектора Стојковића добио је и Ђуричић, уместо Гаћиновића. Орлови су нападали, хтели тај други гол који су по свему приказаном у наставку, заслужили. Играо се 70. минут када смо два пута видели лопту у мрежи, али оба пута срећа је била на стани Мађара, јер је лопта погађала стативу. И опет је претила казна, имали су Мађари сада „један на један“, али на срећу лопта је завршила поред стативе гола Вање Милинковић – Савића.  У игру је ушао и Радоњић, заменио је Живковића, а у 84. минуту деби је уписао Петар Ратков, из игре је изашао Лукић.  У 90+3 минуту поново смо стопостотну шансу, сада је Миленковић после прекида био највиши у скоку, али Дибуш је одбранио. Није било више времена за променом резултата. У уторак, 17. октобра Србија ће на стадиону „Рајко Митић“ да дочека Црну Гору.