Интервју

СПОРТСКИ ДИРЕКТОР ФСС ОТВОРЕНО О СВЕМУ | ВЛАДИМИР МАТИЈАШЕВИЋ О МИТРОВИЋУ, ЈОВИЋУ, ПОЧЕТКУ ЛИГЕ НАЦИЈА, ОСЛУ, РАТУ САОПШТЕЊИМА, НОВОМ ПАЗАРУ...

06.08.2020.

Спортског директора ФСС Владимира Матијашевића силно је обрадовала слика са чувеног Вемблија на коме је Александар Митровић дао пун допринос великој победи Фулама и повратку овог тима у елитни ранг енглеског фудбала. У разговору за Анадолу Агенцy (АА), Матијашевић каже да је центарфор српске репрезентације у мечу са Брентфордом, поред оних играчких, испољио и људске квалитете. Разговор преносимо у целости…

„Свака му част. Имао је пех са повредом, успео је уз помоћ нашег специјалисте за физичку припрему и опоравак играча Андрије Милутиновића да се колико-толико спреми за финале плеј-офа и ушао је у игру у правом тренутку. Видели сте како је луцидним потезом асистирао за други гол који је ставио тачку на победу Фулама. После је уследио потез о коме бруји цела Енглеска. У тренуцима највеће еуфорије, док су његови саиграчи славили улазак у Премијер лигу који клубу са Крејвен Котиџа гарантује и огроман финансијски бенефит, Митровић је први пришао голману Брентфорда и дуго га тешио због грешке код првог гола. Тиме је још једном показао своју људску величину“.

Тријумф Митровића у „најскупљој утакмици“ енглеског фудбала само је заокружио причу о одличним партијама српских фудбалера у сезони која је управо завршена.

„Лепо је чути да наши репрезентативци блистају у својим клубовима. Много је то врхунских фудбалера на овако малом простору. Остаје нам само да их све спојимо у један јак колектив када обуку дрес националног тима. Функција ми налаже да будем у константном контакту са свима њима. Коларов је истински лидер, једно од најзвучнијих имена у италијанској Серији А и сасвим сигурно најкориснији играч Роме. Игра на неколико позиција, постиже голове, обара рекорде… Драго ми је да чујем да га у Риму планирају и у клупском руководству по завршетку каријере“ – поносан је Матијашевић на капитена српске репрезентације, али не заборавља ни остале Орлове који су бриљирали у претходној сезони:

„Матић је продужио уговор са Јунајтедом што довољно говори колико на Олд Трафорду верују у нашег аса. Рајковић је најбољи голман француске лиге, Сергеј блиста у Лацију и опет ће подићи фрку у прелазном року, Тадић импонује лидерским врлинама у Ајаксу, Макса се усталио и игра изванредно код Гатуза у Наполију… Надолазе и млађи, Лукић Максимовић… сигуран сам да ће се и Јовић вратити на ниво из Ајнтрахта. Морамо бити стрпљиви са њим, као што смо и Радоњићу дали времена и дочекали да израсте у играча који прави разлику на терену, како у Марсеју, тако и у репрезентацији“.

Јовићу је можда у овом тренутку неопходан и неки савет од стране старијих саиграча у репрезентацији, а Тадић је и у Ајаксу показао да својим ауторитетом и искуством уме да усмери млађе играче и да их врати на прави пут.

„Био сам у фебруару у Амстердаму и када сам прошетао са Душаном до Ајаксовог фан-шопа, уверио сам се колико га људи цене и поштују. Заиста је легенда у Холандији, уз Хунтелара и Блинда човек коме млађи играчи верују и кога највише слушају. Верујте ми, врашки је тешко бити странац и понети капитенску траку у једном тако славном клубу као што је Ајакс. Што се тиче Јовића, мени те ванфудбалске ствари које се везују за његово име, често делују смешно. То да ли је његова вереница трудна и шта је објавио на друштвеним мрежама је његова приватна ствар. Ја разумем и медије, њихова читаност зависи од објаве таквих информација. Али сам сигуран да све то не утиче на Лукине игре и да ће он у наредној сезони, уколико остане у Реалу и добије праву шансу, показати свима о каквом је голгетеру реч“.

После скоро годину дана паузе, Орлове у септембру очекује прво окупљање и нови изазови у Лиги нација против Русије и Турске.

„Сви смо се ужелели играча, разговора, тренинга… Поготово што нас чека потпуно реновиран Спортски центар у Старој Пазови. Нове собе, ресторан, кафић… Председник Кокеза и генерални секретар Шурбатовић су током короне били врло активни и мислим да ће се репрезентативци Србије пријатно изненадити када уђу у нове просторије. Два меча у Лиги нација су лепа прилика да се уиграмо пре утакмицу године против Норвешке у Ослу“ – каже Матијашевић и додаје:

„Имамо озбиљне ривале, таман да видимо где су неки играчи са тренутном формом. Мој став је да не мора увек да игра 11 најбољих, можда нам против неког противника више треба тркач него мајстор. Али, коначна реч припада селектору Тумбаковићу и верујем да ће он са својим сарадницима добро простудирати ривале и омогућити нам да после 20 година одемо на завршни турнир Европског првенства. У новонасталим околностима, велика одговорност је и на медицинском особљу које ће се бавити тестирањем играча и водити рачуна да све те утакмице дочекамо у комплетном саставу. Жао ми је што неће бити публике, не волим да гледам фудбал у сабласном амбијенту. Више бих волео да у Норвешкој буде пун стадион, тада проради и инат код наших играча, али шта је ту је“.

Нова сезона само што је почела, а клубови већ ратују саопштењима и траже изузеће појединих судија.

„Не знам шта вас то чуди, они воле да пишу саопштења. Све делује заиста ружно, причају о пеналима, кукају на судије… А тек је прво коло, шта ће бити у финишу првенства? Створила се атмосфера да сваки евентуални кикс Звезде, Партизана или Војводине подразумева обавезан хаос у јавности. То није добро. Наши највећи клубови треба да служе за пример осталима и да се усредсреде на успех у Европи. Очекујемо од сва четири представника на међународној сцени да што даље догурају у евро-квалификацијама и да што више њих заигра групну фазу Лиге шампиона или Лиге Европе. Првенство је дуго, имамо још 37 кола до краја, биће времена за саопштења. Знам клубове који никада нису написали ниједно саопштење. У ставу клуба огледа се и његова величина“.

Одлуком да обавеже клубове на минимум два играча испод 21 године, ФСС је обрадовао селекторе млађих категорија и направио потез који може да буде од круцијалног значаја за успех репрезентације у времену које долази.

„Ја сам за што више младих играча и што мање странаца у нашем фудбалу. Разумем жељу Звезде и Партизана да по сваку цену дођу до резултата. Играо сам у Звезди и знам шта значи када један пораз избрише пет претходних победа. Огроман је то притисак, али у нашим највећим клубовима морају да воде рачуна и о националном интересу. Чим сам дошао у Савез, рекао сам да су нам приоритет млађе селекције. Сваки дан разговарамо са нашим момцима из дијаспоре, са њиховим родитељима, желимо да ту децу уверимо да ће у дресу српске репрезентације имати све услове за даљи напредак у каријери. Само тако можемо да добијемо нове „новозеланђане“ и нове „литванце“. Нама су управо момци који су били део те две златне генерације, сада носиоци игре у А тиму. Дакле, корист је вишеструка“.

Матијашевић се не либи да апострофира имена играча који би требало да буду будућност српског фудбала.

„Не само да ће нам правило „бонус играча“ ојачати све селекције, него ће и тим момцима дати на важности. Нећемо имати ситуацију да се омладинци по преласку на сениорску сцену потпуно изгубе и не знају шта им је чинити. Звезда је направила пун погодак са Гаврићем који после само шест месеци има гомилу понуда из иностранства. Сада се појавио мали Ераковић, гледао сам га у млађим категоријама и то дете је апсолутно заслужило шансу. Треба да нас радује када видимо играча који са 17 година дебитује на елитној сцени, као што је био случај са Филипом Стевановићем у Партизану. Ми смо мало побркали лончиће, инсистирамо на осам странаца, то је сулудо. Лично бих волео да се овај бонус повећа на четири играча испод 21 године. У том случају, појавио би се и неки нови Павловић који би после две-три утакмице у Европи повећао своју цену на 20 милиона евра“.

Има клубова који су здравом политиком и правилним резоновањем спремно дочекали нове пропозиције и неће имати никакав проблем са „бонус играчима“.

„Провео сам шест година у Чукаричком и знам колико се простора поклања младим играчима на Бановом брду. То је приватни клуб који на други начин не би могао ни да преживи. Они једино продајом талентованих фудбалера за озбиљне цифре успевају да затворе буџет и да изгурају сезону. Ево, сада је и Спартак почео слично да размишља. Исто тако Вождовац… чак и Младост из Лучана која никада раније није функционисала на тај начин. Погледајте колико имају година Чумић и Ранђеловић које је Раднички из Ниша продао Олимпијакосу. Обојица припадају тој бонус категорији. ТСЦ је важио за искусну екипу, али су и они схватили да морају више да се посвете развоју играча из млађих категорија“.

Нови Пазар се вратио у елитни ранг српског фудбала, док су фудбалски центри попут Лознице, Краљева, Лесковца и Сремске Митровице добили шансу да поново заиграју у савезном рангу такмичења.

„Волео сам и током играчке каријере да гостујем у Новом Пазару јер је амбијент увек био феноменалан. То је средина која заслужује члана Супер лиге Србије. Увек сам за то да се једног дана на велику сцену врате Чачак, Крагујевац, Ужице… Скоро смо били у посети Лозници и на лицу места се уверили колику подршку фудбалски клуб има од локалне самоуправе. Исто је тако у Лесковцу, Сремској Митровици и Краљеву. То су људи који воле фудбал и ова одлука Савеза може да допринесе повратку публике на стадионе и много већој посети у односу на претходне сезоне“ – закључио је Владимир Матијашевић.

 

 

Запратите ФСС
Вести из категорије