ВЕЛИКА ПОБЕДА ОРЛОВА ПРОТИВ ЦРНЕ ГОРЕ, ЈОШ 90 МИНУТА ДО ОСТВАРЕЊА СНА ДУГОГ 24 ГОДИНЕ И ПЛАСМАНА НА ЕУРО (ВИДЕО)

17.10.2023.

Ноћ радости, ноћ велике победе, вероватно најважније у последњих десет, петнаест година за наш репрезентативни фудбал. Србија је победила добру селекцију Црне Горе – 3:1 (1:1) и дошла на корак до остварења сна и пласмана на Првенство Европе после 24 године! За оверу пута у Немачку 2024. остало је још 90 минута меча против Бугарске, у последњем колу квалификација за ЕУРО.

СТРЕЛЦИ: 1:0 Митровић 9, 1:1 Јоветић 36, 2:1 Митровић 73, 3:1 Тадић 77. Стадион: Рајко Митић у Београду. Судија: Шимон Марчињак (Пољска).

СРБИЈА: В. Милинковић – Савић, Миленковић, Вељковић, Павловић,  Живковић (90+1 Бабић), Гудељ (68. Максимовић), Лукић (80. Самарџић), Младеновић (46. Костић),  Тадић, Илић (46. С. Милинковић – Савић),  Митровић. Селектор Драган Стојковић

ЦРНА ГОРА: Мијатовић, Тући (85. Мугоша), Савић, Томашевић,  Марушић, Јанковић (85. Осмајић), Куч (85. Раичковић), Цамај (73. Јововић), Вукчевић (31. Радуновић),  Јоветић, Крстовић. Селектор Миодраг Радуловић

У првом полувремену није било много узбуђења, а практично оно највредније били су голови, сваки на свој начин ефектан. Играо се девети минут када је Александар Митровић малом соло ролом себи омогућио позицију за ударац, уследилио је шут „десном спољном“ и лопта је завршила у горњем десном углу гола Црне Горе. Србија је контролисала дешавања на терену, све до 36. минута када су Црногорци искористили један контранапад и преко Стевана Јоветића, успели да поравнају резултат. Вредна помена је стопостотна прилика Андрије Живковића, био је у доброј позицији, гађао је доњи десни угао гола Мијатовића, али лопта је завршила поред стативе.

ТАДИЋУ ПЛАКЕТА И ДРЕС ЗА 100 УТАКМИЦА

Капитен репрезентација Србије одиграо је против Литваније у Каунасу 100. меч за Србију, а тим поводом селектор Драган Стојковић уручио му је Златну плакету ФСС а потпредседник ФСС Бранислав Недимовић урамљени дрес са бројем 100.

МИНУТ ЋУТАЊА ЗА ЖРТВЕ У ЕВРОПИ И ИЗРАЕЛУ

Пред почетак меча одржан је минут ћутања за све жртве рата у Израелу и у Бриселу, када су убијени двојица шведских навијача.

У наставку је селектор Драган Стојковић одмах извршио две измене, у игру су ушли Сергеј Милинковић – Савић и Филип Костић. И практично све време се играло на половини Црне Горе. Ређали су се корнери један за другим, било је великих гужви пред голом Мијатовића, али лопта никако није долазила тамо где би озбиљно угрозила гол Црне Горе. Најближи голу били смо у 72. минуту, када је Костић центрирао, а Тадић покушао главом, али лопта је отишла преко гола. И онда тренутак истине, тренутак пресуде, тренутак који смо чекали. Велики део посла одрадио је СМС који је проиграо Тадића, уследила је асистенција до Александра Митровића – 2:1. Црна Гора није имала више избора, морала је да крене напред, а то је омогућило много простора за нову акцију Орлова. Погрешио је Марушић, а капитен Душан Тадић гађао и погодио доњи десни угао црногорског гола – 3:1. Сада се већ лакше дише, можда и најважнија победа за наш репрезентативни фудбал у последњих 10-15 година била је веома близу. И освојена су три велика бода, Србија се налази пред остварењем сна дугог 23 године и пласмана на Европско првенство. Остао је још меч са Бугарском у новембру.