ЛИГА НАЦИЈА Б | СРБИЈА НАПАДАЛА И ДОМИНИРАЛА, СЛОВЕНИЈА ОСВОЈИЛА БОД

Љубљана, 12. јун 2022.

Лига нација, 4. коло
Стадион ’Стожице’
Судија: Маурицио Маријани (Италија)
СЛОВЕНИЈА – СРБИЈА                                                              2:2
Стрелци: 0:1 – Живковић 8’, 0:2 – А.Митровић 35’, 1:2 – Гнезда Черин 48’, 2:2 – Шешко 53’
СЛОВЕНИЈА: Облак, Брекало (од 46’ Балковец), Бијол, Мевља, Карничник, Гнезда Черин, Куртић, Сикошек (од 76’ Вербич), Зајц (од 46’ Чрнигој), Шешко, Целар (од 46’ Шпорар). Селектор: Боштјан Цезар.
СРБИЈА: Милинковић-Савић, Миленковић, Вељковић, Павловић, Грујић (од 65’ С.Милинковић-Савић), Максимовић (од 85’ Рачић), Живковић (од 46’ Радоњић), Младеновић (од 56’ Костић), Тадић, Лукић (од 56’ Јовић), А.Митровић. Селектор: Драган Стојковић

Србија је наставила да игра леп и нападачки фудбал, али се из Љубљане враћа само са бодом. После фантастичног првог полувремена у коме су доминирали и стекли огромну предност од 2:0, Орлови су на старту другог дела дозволили домаћину да се потпуно врати у утакмицу и да на крају стигне до још једног бода у Лиги нација.
Прву шансу на утакмици пропустио је Митровић у 5. минуту када је одлично скочио после центаршута Тадића из слободног ударца, али је Облак лако интервенисао.

Била је то увертира у вођство Србије које у 8. минуту доноси Андрија Живковић из акције коју тренери највише воле, дриблинг и асистенција левог бочног играча Младеновића и егзекуција десног бочног Живковића – 0:1.

Само три минута касније, Тадић је после добре комбинације са Живковићем измамио нове уздахе наших навијача, лопта је који милиметар прохујала изнад места где се спајају пречка и статива.
Први озбиљнији напад Словеније осујетио је Младеновић тако што је стигао на време да блокира шут Зајца са ивице казненог простора.

А онда 35. минут, бравура фудбалског маестра, један од оних потеза због којих се долази на стадион и због којих је фудбал најлепша игра на свету. Тадић је на петопарцу омађијао Черина, а остатак посла обавио је најбољи стрелац у историји српске репрезентације. Какав тандем, страшан тандем! Тадић-Митровић, за два гола предности и експлозију одушевљења на трибини где су смештени српски навијачи.
Само што је почело друго полувреме, Словенија је смањила резултат преко Гнезде Черина који је одлично испратио акцију Шпорара и прецизним ударцем савладао Милинковић-Савића. Већ у 53. минуту било је 2:2, Шешко је прихватио лопту у нашем шеснаестерцу, наместио се за шут и још једном матирао голмана наше репрезентације.

После шокантног почетка другог полувремена, Србија је успела да консолидује редове и да запрети у неколико наврата. Костић је добро циљао у 66. минуту, али је Облак одбранио. Затим је Митровић још једном сјајно скочио на центаршут Тадића, али под притиском два словеначка играча није могао да упути јачи ударац ка голу противника. Покушао је и Радоњић из полуволеја, а феноменалну шансу имао је и Лука Јовић у 83. минуту после идеалног центаршута Сергеја Милинковић-Савића, лопта је прошла за мало поред стативе.

Покушали су наши момци и у надокнади времена која је трајала шест минута да стигну до победе, али је словеначка одбрана одолела нападима. Резултат од 2:2 иде на руку Норвежанима који после победе против Шведске од 3:2 поново имају три бода предности.

Последње две утакмице у Лиги нација, Србија игра у септембарском термину против Шведске у Београду и Норвешке у Ослу.