А селекција

ОРЛОВИ НА ДЛАНУ | РЕВАНШ МЕЧЕВИ ПОЛУФИНАЛА ЛИГЕ ЕВРОПЕ И ЛИГЕ КОНФЕРЕНЦИЈА, ПРОТЕКЛИ СУ У ЗНАКУ СРПСКИХ ФУДБАЛЕРА

19.05.2023.
Реванш мечеви полуфинала Лиге Европе и Лиге конференција, протекли су у знаку српских фудбалера.
Немања Гудељ као стартер и Марко Дмитровић са клупе за резерве, били су актери спектакуларне утакмице на стадиону Рамон Санчез Писхуан, где је њихова Севиља голом Ламеле у петом минуту првог продужетка победила Јувентус са 2:1 и пласирала се у своје седмо финале другог по квалитету европског такмичења.
После ремија у Торину (1:1), екипа Масимилијана Алегрија нашла се на корак од великог подвига, захваљајући сјајној реакцији Душана Влаховића који је само неколико секунди након што је ушао у игру, надмудрио два дефанзивца Севиље и на ефектан начин матирао голмана Боноа. Шпански тим који је апсолутни рекордер по броју освојених трофеја Лиге Европе (6), изједначио је после фантастичног шута Суса у 71. минуту, да би бивши фудбалер Роме и Тотенхема већ на почетку додатних 30 минута, сјајним ударцем главом постигао победоносни гол и изазвао делиријум на препуном стадиону Севиље. Други српски репрезентативац из редова Јувентуса, Филип Костић, шансу је добио у 86. минуту уместо Самуела Илинга, а члан судијског тима на овој утакмици био је и српски арбитар Срђан Јовановић.
Противник Севиље у финалној утакмици 31. маја у Будимпешти, биће Рома Жозеа Муриња која је у реваншу у Леверкузену одиграла без голова и сачувала минималних 1:0 са Олимпика. Један од најбољих играча гостију на овој утакмици био је Немања Матић, који је буквално дириговао игром на средини терена и уз голмана Руја Патрисија заслужио највишу оцену у свим италијанским медијима.
Италијански бљесак ове сезоне на европској сцени заокружила је Фиорентина после праве драме против Базела и са Луком Јовићем као протагонистом у последњим преломним тренуцима утакмице. Српски нападач је у 120. минуту асистирао Бараку за гол који је одлучио победника, а само пар секунди касније погодио стативу и најавио да ће и у финалној утакмици, 7. јуна у Прагу, бити највећа опасност по гол Вест Хема. После паузе због суспензије, у тим Винћенца Италијана вратио се Никола Миленковић и стандардно добром ролом потпуно искључио из игре опасног Амдунија.

У три завршна чина европских такмичења, гледаћемо чак седморицу српских фудбалера: Немању Гудеља, Марка Дмитровића, Немању Матића и Милета Свилара у финалу Лиге Европе, односно Луку Јовића, Николу Миленковића и Алексу Терзића у финалу Лиге конференција.