Већи број клубова, више утакмица, неизвесност од првог до последњег кола лигашке фазе и као логична последица, много више новца у касама клубова, основни су мотиви промене формата у сва три УЕФА такмичења од сезоне 2024/25.
На иницијативу Фудбалског савеза Србије и Заједнице клубова Супер и Прве лиге, уважени гости из УЕФА, заменик генералног секретара Ђорђо Маркети и шеф сектора за клупска такмичења и календаре Тобијас Хедштук, боравили су претходна два дана у Београду и представницима клубова из Србије, Румуније, Бугарске, Мађарске и Црне Горе, објаснили до најситнијих детаља новине у сва три европска такмичења.
„Осећам се заиста лепо у Београду. Хвала Фудбалском савезу Србије и Заједници клубова на дочеку и добродошлици. Увек је лепо бити у Србији, држави која има веома важну улогу у европском фудбалу“ – рекао је за наш сајт Ђорђо Маркети и још једном похвалио идеју да се на једном месту окупе представници клубова из целог региона.
„Састанци попут овог у Београду много су важни за све нас који се налазимо у седишту европске куће фудбала. Нисмо често у прилици да размењујемо мишљења на овај начин. Искористили смо промену формата у европским такмичењима да путујемо по Европи, разговарамо лицем у лице са представницима клубова, објаснимо разлоге наших одлука. Много је ту нових детаља које они треба да знају, али је још важније да одговримо на сва њихова питања и да на лицу места разјаснимо евентуалне недоумице.“
Како ће публика која је навикла на фазу по групама реаговати на нови систем са 36 клубова и јединственом табелом?
„Мислимо да ће нови формат знатно повећати интересовање јавности за сва три УЕФА такмичења. Пружа се шанса већем броју клубова да узму учешће у борби за бодове. Уместо три различита ривала као до сада, имаће прилику да одмере снаге са осам противника, четири меча играће код куће, четири на страни. Све то гарантује већу неизвесност до самог краја. Сваки клуб ће имати циљ који може да оствари и свака утакмица ће бити подједнако важна од првог до последњег кола.“
За клубове са наших простора све делује много спектакуларније него раније?
„Сигурно да је тако. Све симулације које смо урадили уз помоћ компјутера, дале су жељене резултате. Проверили смо сваки сегмент новог формата и немамо дилему да ће ефекат бити позитиван. Наравно да ће и навијачима Црвене звезде и Партизана бити драже да гледају више различитих екипа у Београду, а тако је и са свима другима у Европи.“
Главни циљ промене формата је такмичење у коме су сви у игри до последњег кола и што мањи број утакмица без резултатског значаја.
„Управо је то суштина. Желимо неизвесност од првог до последњег кола лигашке фазе такмичења. Све утакмице последњег кола играће се у истом термину. Не као до сада, развучене у два дана. Дакле, све у истом дану и у исто време, јер је претпоставка да ће уочи последњег кола много тога бити нејасно по питању пласмана у нокаут-фазу.“
Већи број клубова, више утакмица, самим тим и много више новца у касама клубова. Укупан буџет од 4,5 милијарди евра је цифра од које се врти у глави?
„Реч је о новцу који ће бити дистрибуиран клубовима, али што је још важније, профитираће и клубови који не учествују у европским такмичењима. Средства солидарности повећавају се са 4 на 7 одсто, дакле са досадашњих 170 милиона, на 308 милиона евра. То је сума која ће бити подељена свим лигама и клубовима који немају привилегију да буду учесници УЕФА такмичења. Податак који свакако представља есенцијални елеменат расподеле прихода у наредном периоду.“
Још једна важна новина гласи: ко испадне из једног такмичења, завршио је са Европом.
„Баш тако. Измена која нам даје гаранцију да ће Лигу Европе или Лигу конференција освојити клуб који је и почео сезону у том такмичењу. А не евентуално клуб који је испао из Лиге шампиона. Ово правило је често било предмет дискусије у претходном периоду. Многи су, позивајући се углавном на спортске мотиве, замерали зашто се клубу из Лиге шампиона даје прилика да се спусти ниво ниже и да се бори за трофеј. Сада смо и тај проблем решили.“
Оно најлепше долази са нокаут фазом. Тениски формат и костур који одређује пут све до финала.
„Као и до сада, најлепше креће од осмине финала. Емоције тада достижу врхунац. Лигашка фаза јесте лепа, важна и подједнако занимљива. Али када крену утакмице на испадање, све је још спектакуларније.“
Београд са изградњом Националног стадиона улази у круг градова способних за организацију завршног чина.
„Видео сам пројекат који је заиста фантастичан. Биће феноменално играти фудбал на новом стадиону. Београд сада има све потребне услове да буде организатор великих европских утакмица.“ – каже човек коме одговорна финкција у УЕФА не дозвољава да у свакој прилици испољи своје навијачке симпатије према Интеру.
„Налазим се у УЕФА и морам да се уздржим од емоција. Пенале у Мадриду доживео сам исто као пенале у Лондону или на било којој другој утакмици. Сви навијачи пенале доживљавају на специфичан начин. Опасно је по срце када судбина вашег клуба зависи од удараца са беле тачке.“ – закључио је један од најважнијих сарадника председника УЕФА Александера Чеферина и човек који је светску популарност стекао у улози протагонисте на свакој церемонији жреба за сва три европска такмичења.
Генерални секретар Заједнице Супер и Прве лиге Србије, Дарко Рамовш, пажљиво је саслушао излагање гостију из УЕФА и сложио се да нови формат гарантује знатно веће интересовање јавности за утакмице у сва три европска такмичења.
„Пре пет или шест година нисмо могли да замислимо да ће постојати јединствена табела са 36 клубова. Када се све рашчлани и изложи, јасно је да нови систем представља корак у напред. Једини проблем могао би да буде календар такмичења јер ће националне лиге морати да се адаптирају и на адекватан начин уклопе са терминима европских утакмица. Све су то изазови за будућност, нама је најважније да што већи број клубова из Србије избори пласман у лигашку фази сва три европска такмичења.“
Са новим форматом укупан број клубова у лигашкој фази је са 96 повећан на 108, што гарантује и много веће приходе од УЕФА. На име солидарности, клубовима из Србије који не учествују у Европи, биће подељено око 6,8 милина евра, са тенденцијом да та цифра за годину дана порасте на 9,3 милиона евра.
„Много је важно да наши клубови освајају бодове у европским такмичењима. Захваљујући резултатима Црвене звезде и Партизана у неким ранијим циклусима, били смо у једном тренутку на 11. месту ранг листе УЕФА, што је донело много новца у касе свих наших клубова али и у фондове за неке заједничке пројекте. Ако поједноставимо ствари, те цифре ће у наредном периоду бити пута два или пута три, у зависности од разних параметара које УЕФА узима у обзир приликом расподеле прихода.“ – јасан је Рамовш који је на неки начин био домаћин делегацији УЕФА у Хотелу Радисон Блу у Београду и заједно са представницима клубова из нашег региона учествовао у овој занимљивој презентацији.