A selekcija

LIGA NACIJA | NOĆ KOJA SE PAMTI, HRABRA SRBIJA KOJA ŽELI, HOĆE I MOŽE, PALA JE ŠVAJCARSKA

12.10.2024.

Noć koja će da se pamti, noć kada je Srbija pokazala da želi, hoće i može. Posle dva neuspeha u poslednja dva međusobna duela, Orlovi su uspeli da se revanširaju Švajcarskoj i ostvare pobedu – 2:0 (1:0) u meču 3. kola Lige nacija. U duelu u kome su izabranici selektora Dragana Stojkovića ostavili srce na terenu, pokazali veliki stepen posvećenosti i požrtvovanja, stigla je nagrada u vidu golova, prvog kome je u velikoj meri kumovao neverovatni Strahinja Pavlović, drugi posle doktorske disertacije Aleksandra Mitrovića. Srbija sutra odlazi u Kordobu, gde je 15. oktobra očekuje susret 4. kola Lige nacija sa Španijom.

STRELCI: 1:0 Elvedi (ag) 45+1, 2:0 Mitrović 61. Stadion: „Dubočica“. Sudija: Simone Soca (Italija).

SRBIJA : Rajković – Eraković, Milenković, Pavlović – Nedeljković (74. Simić), Grujić (46. Jović), N. Maksimović, Birmančević (88. Čumić) – Samardžić, Lukić (54. Zdjelar) – Mitrović (74.A. Maksimović).

ŠVAJCARSKA: Kobel – Vidmer (46. Rider), Akandži, Rodrigez (70. Garsija) – Elvedi, Fojler, Džaka, Ebišer (70. Fernandes) – Amduni (70.Zećiri), Embolo (86. Monteiro), Endoje.

Prvi deo igre završen je kako se samo poželeti može. Igrao se poslednji minut kada je Strahinja Pavlović napravio uvertiru, odradio veliki deo posla, tako što se izborio na desnom boku za „ničiju loptu“, što je dovelo do prekršaja za naš tim. Slobodan udarac izveo je Lazar Samardžić, u prvom trenutku učinilo se da je upravo igrač lavljeg srca, Strahinja Pavlović, postigao gol, bio je tu i Nikola Milenković, ali to je učinio Elvedi. Gol za veliku radost, gol kao nagrada za uloženi napor, veliku posvećenost i požrtvovanost Orlova.

Do tada nije bilo nekih izrazitih prilika, bilo je pretnji na obe strane, ali nisu to bile situacije koje bi imale prefiks stopostotne. Kod Švajcaraca beležimo 33. minut kada je Embolo loše zahvatio loptu posle prodora i dodavanja Vidmera. Lopta je prošla pored desne stative Rajkovićevog gola. S druge strane Orlovi su najviše pretili iz prekida, jenjdnom je pokušao i Veljko Birmančević. Uglavnom, pravedan epilog posle prvih 45 minuta igre.

Nastavak meča doneo je odmah mnogo uzbuđenja, jer Srbija je imala priliku da duplira vođstvo. Luka Jović koji je na poluvremenu zamenio Marka Grujića, izborio se za loptu i krenuo ka Kobelu, uputio je udarac, ali golman Švajcarske uspeo je da odbrani. Usledio je zatim peh za naš sastav, zbog povrede teren je morao da napusti Saša Lukić, poverenje je dobio Saša Zdjelar. Ponovo smo gledali jednu fajtersku borbu sa mnogo duela.

Gledali smo Srbiju koja želi, hoće, može i – 2:0. Aleksandar Mitrović. Doktor, profesor za ono što je u fudbalu najteže, postići gol. A način na koji je on to uradio u 61. minutu je velemajstorki! Prvo se izborio za loptu koju su svi na stadionu već videli u autu, a onda je poveo, prevario jednog igrača, drugog…tražio prostor za udarac i onda je poslao bombu koja je završila iza leđa Kobela. Savršenstvo fudbala! I nije Srbija stala, naprotiv, Orlovi su hteli i treći gol, a najbliži realizaciji bio je Luka Jović. Gađao je glavom, ali prosto je neverovatno kako je to odbranio Kobel. Švajcarska je pokušavala da iz kontranapada ugrozi Rajkovića i posle jedne kontre oboren je Amduni u našem šesnaestercu. Embolo je preuzeo odgovornost, ali ispred sebe imao je fantastičnog Predraga Rajkovića. Rezultat je ostao nepromenjen. Srbija slavi veliku pobedu, pobedu koja je po svemu prikazanom apsolutno zaslužila!