А селекција

ЛИГА НАЦИЈА | НОЋ КОЈА СЕ ПАМТИ, ХРАБРА СРБИЈА КОЈА ЖЕЛИ, ХОЋЕ И МОЖЕ, ПАЛА ЈЕ ШВАЈЦАРСКА

12.10.2024.

Ноћ која ће да се памти, ноћ када је Србија показала да жели, хоће и може. После два неуспеха у последња два међусобна дуела, Орлови су успели да се реванширају Швајцарској и остваре победу – 2:0 (1:0) у мечу 3. кола Лиге нација. У дуелу у коме су изабраници селектора Драгана Стојковића оставили срце на терену, показали велики степен посвећености и пожртвовања, стигла је награда у виду голова, првог коме је у великој мери кумовао невероватни Страхиња Павловић, други после докторске дисертације Александра Митровића. Србија сутра одлази у Кордобу, где је 15. октобра очекује сусрет 4. кола Лиге нација са Шпанијом.

СТРЕЛЦИ: 1:0 Елведи (аг) 45+1, 2:0 Митровић 61. Стадион: „Дубочица“. Судија: Симоне Соца (Италија).

СРБИЈА : Рајковић – Ераковић, Миленковић, Павловић – Недељковић (74. Симић), Грујић (46. Јовић), Н. Максимовић, Бирманчевић (88. Чумић) – Самарџић, Лукић (54. Здјелар) – Митровић (74.А. Максимовић).

ШВАЈЦАРСКА: Кобел – Видмер (46. Ридер), Аканџи, Родригез (70. Гарсија) – Елведи, Фојлер, Џака, Ебишер (70. Фернандес) – Амдуни (70.Зећири), Емболо (86. Монтеиро), Ендоје.

Први део игре завршен је како се само пожелети може. Играо се последњи минут када је Страхиња Павловић направио увертиру, одрадио велики део посла, тако што се изборио на десном боку за „ничију лопту“, што је довело до прекршаја за наш тим. Слободан ударац извео је Лазар Самарџић, у првом тренутку учинило се да је управо играч лављег срца, Страхиња Павловић, постигао гол, био је ту и Никола Миленковић, али то је учинио Елведи. Гол за велику радост, гол као награда за уложени напор, велику посвећеност и пожртвованост Орлова.

До тада није било неких изразитих прилика, било је претњи на обе стране, али нису то биле ситуације које би имале префикс стопостотне. Код Швајцараца бележимо 33. минут када је Емболо лоше захватио лопту после продора и додавања Видмера. Лопта је прошла поред десне стативе Рајковићевог гола. С друге стране Орлови су највише претили из прекида, јењдном је покушао и Вељко Бирманчевић. Углавном, праведан епилог после првих 45 минута игре.

Наставак меча донео је одмах много узбуђења, јер Србија је имала прилику да дуплира вођство. Лука Јовић који је на полувремену заменио Марка Грујића, изборио се за лопту и кренуо ка Кобелу, упутио је ударац, али голман Швајцарске успео је да одбрани. Уследио је затим пех за наш састав, због повреде терен је морао да напусти Саша Лукић, поверење је добио Саша Здјелар. Поново смо гледали једну фајтерску борбу са много дуела.

50. МЕЧ НЕМАЊЕ МАКСИМОВИЋА

Златни дечко наше репрезентације, светски и омладински шампион у узрасту до 19 и 20 година, Немања Максимовић, одиграо је против Швајцарске 50. меч за најбољи државни тим. Честитамо Немањи леп јубилеј уз жељу да још дуго носи дрес Србије.

Гледали смо Србију која жели, хоће, може и – 2:0. Александар Митровић. Доктор, професор за оно што је у фудбалу најтеже, постићи гол. А начин на који је он то урадио у 61. минуту је велемајсторки! Прво се изборио за лопту коју су сви на стадиону већ видели у ауту, а онда је повео, преварио једног играча, другог…тражио простор за ударац и онда је послао бомбу која је завршила иза леђа Кобела. Савршенство фудбала! И није Србија стала, напротив, Орлови су хтели и трећи гол, а најближи реализацији био је Лука Јовић. Гађао је главом, али просто је невероватно како је то одбранио Кобел. Швајцарска је покушавала да из контранапада угрози Рајковића и после једне контре оборен је Амдуни у нашем шеснаестерцу. Емболо је преузео одговорност, али испред себе имао је фантастичног Предрага Рајковића. Резултат је остао непромењен. Србија слави велику победу, победу која је по свему приказаном апсолутно заслужила!