А селекција

ОРЛОВИ НА КИПРУ | ПОБЕДА КАО ЗАГРЕВАЊЕ ЗА ОНО ПРАВО ШТО СЛЕДИ, ЈУНСКЕ ПРОВЕРЕ У БЕЧУ, СТОКХОЛМУ И ЗАВРШНИ ИСПИТ НА ЕВРОПСКОМ ПРВЕНСТВУ

25.03.2024.

Репрезентација Србије савладала је у пријатељском мечу Кипар у Ларнаки – 1:0 (1:0) у другој провери у мартовском прозору, после гостовања Русији. Србија је била бољи ривал током већег дела меча, одлука је пала већ у уводним минутима сусрета, а победа је могла бити и убедљивија, јер смо имали више повољнијих прилика. Најбољу смо пропустили у десетом минуту меча када је голман Кипра одбранио ударац са 11 метара Александру Митровићу. Наредне провере Орлови ће имати пред одлазак у Немачку на Првенство Европе, а ривали ће бити Аустрија и Шведска.

СТРЕЛЦИ: 0:1 Сергеј Милинковић – Савић 7. Стадион: АЕК Арена у Ларнаки. Судија: Марко Ди Бело (Италија).

КИПАР: Мол,  Каро (6. Кипријану), Гогић, Лаифис, Андреу (46. Шпољарић), Киријаку, Кусулос (75. Артиматас), Кореја, Лоизу, Питас (89. Какулаили), Харалампус. Селектор: Темур Кецбаја

СРБИЈА: Рајковић, Миленковић, Машовић (85. Ераковић), Бабић,  Живковић, Мијаиловић, Лукић (46. Јовић), Костић (62. Гаћиновић), Самарџић (46. Тадић), С. Милинковић – Савић (75. Баждар), Митровић (62. Здјелар). Селектор Драган Стојковић

Добро је деловала Србија у првих 45 минута игре, контролисала је дешавања на терену, имала неколико прилика да на паузу оде и са убедљивијим резултатом. Највише узбуђења било је у уводних десетак минута, најпре је Лазар Самарџић добро извео један прекид, пронашао Сергеја Милинковић – Савића, који је сјајно реаговао и довео Орлове у вођство. Играо се седми минут, а три минута касније видели смо добру акцију Филип Костић – Александар Митровић – Лазар Самарџић, уследио је ударац, неко од кипраских дефанзиваца је играо руком и Ди Бело је показао на једанаест метара. Митровић је гађао у леви дољи угао, али мора се признати да је Жоел Мал показао одличан рефлекс, тако да се резултат није мењао. У наставку се играло углавном на половини Кипра, било је ситуација које су могле довести до новог гола у мрежи домаћина, а с друге стране и домаћин је запретио једном или двапут, али без озбиљније завршнице.

У полувремену селектор Драган Стојковић је извршио две измене, Душан Тадић је по 106. пут, као никада нико у историји српског фудбала, играо за најбољи национални тим, и Лука Јовић. У свлачионици су остали Саша Лукић и Лазар Самарџић. И Србија је поново, очекивано, била бољи ривал, али и Кипрани су тражили своју шансу. Нове две измене видели смо у 62. минуту, када су поверење добили Мијат Гаћиновић и Саша Здјелар.

До краја меча најбољу приулику бележимо у 85. минуту меча када је Лука Јовић све одобро одрадио, упутио ударац, али лопта је за мало прошла поред стативе. Могао је четири минута касније и Мијат Гаћиновић да стави тачку, али уследио је потез више и Кипрани су отклонили опасност. У контра нападу похвале и на адресу Предрага Рајковића који је у ситуацији један на један сјајно реаговао. Није било више промене резултата, Србија је савладала Кипар и чека јун, припремне мечеве у Бечу и Стокхолму, односно старт на Првенству Европе у Немачкој.