Вести

АНДРЕЈА МИЛУТИНОВИЋ О ИГРАЧИМА У ВРЕМЕНУ ИЗОЛАЦИЈЕ, ЊИХОВОЈ ПСИХО-ФИЗИЧКОЈ БОРБИ, АЛИ И МЕРАМА КОЈЕ САВЕЗ ПРЕДУЗИМА ДА СРБИЈА У „ДАНУ ПОСЛЕ“ БУДЕ СПРЕМНА

26.03.2020.

Свет се суочио са пандемијом вируса COVID – 19 и милијарде људи ставио у изолацију како би победио у овој борби са невидљивим непријатељем. У данима када је све стало, а брига за сваки људски живот постаје једини приоритет, много је отворених питања која се односе на дан после, али и живот у актуелном тренутку на који нико није навикао. Судбину осталих националних федерација дели и Фудбалски савез Србије који у овим околностима чини све да последице свега што се данас догађа буду што мање. Тим поводом разговор са светски признатим стручњаком за припрему и опоравак играча, Андрејом Милутиновићем, главним и одговорним за ову област у Фудбалском савезу Србије.

 

Играчи нису навикли на овакве околности, како подносе живот у изолацији, пре свега на психолошком плану. Јасно је да, као и сви, немају избора…

-На психолошком, али и физичком плану. Сви они су навикли на велико пражњење, као и унос, калоријски, који је адекватан том пражњењу које су имали. Сада им је ограничено кретање, оно је у кућним условима, практично се налазе у карантину. И сви се брину колико ће све ово да траје и шта ће бити после, односно на који начин ће њихово тело да одговори захтевима које буду имали. Највећа психолошка баријера је, заправо, шта ће бити после. Они су покривени мојим мониторингом и ониме што добијају од клуба, али брига је присутна.

Колико је реално у овом тренутку одржавати неку форму у условима који нису такмичарски…

-Програм који сам ја наменио нашим играчима подразумева три компоненте, а то су снага, део аеробних тренинга и такође неки део развоја малих мишића и лигамената. То је оно на чему сам се у овом тренутку највише базирао. Један део играча има например бициклу, веома мали број њих има траку за трчање, а неки имају степенице које им служе да радимо те аеробне тренинге. Има много импровизације, али њихов развој мора да се настави и практично не би смели да имају одмор. Ово је велики изазов за све нас, показаће се, примера ради, колико људи у овом мом делу посла знају и колико су играчи професионално одговорни. Играчи који успеју у овим карантинским околностима да превазиђу све добрим, професионалним односом и радом, сигурно ће наставити свој развој тамо где су стали, са врло малим дефицитима, који могу бити брзо исправљени и анулирани.

Колико ће играчима бити потребно времена да поново уђу у природни ритам…

-Све зависи од периода изолације, ако она траје две недеље њима ће, условно речено, требати око две недеље да се врате. Међутим, ако изолација потраје месец дана или мало више, биће им потребно између шест и осам недеља да се врате у неки максимални тренажни процес. Када гледам наше играче мислим да ће они изаћи на неких 80 одсто свог максимума, али само ако буду радили максимално на себи. Сада је велика одговорност на свима који се баве физичком припремом, јер тачно ће по окончању свега да се виде екипе које су радиле, односно играчи који јесу или нису радили на себи током изолације.

После свега, односно паузе, изолације и индивидуалног рада, остаје и отворено питање могућих повреда по уласку у пун ритам тренинга…

-Апсолутно. Зато сам и говорио о оним компонентама вежби снаге, аеробног тренинга и превенције која се односи на развој мишића и лигамената. О свему томе треба да се води рачуна. Трчање је низ цикличних скокова, ако ми те скокове немамо, ако ми те скокове не правимо, ако не мењамо дужину тих скокова, онда смо и са тетивама и са мишићима и целим локомоторним апаратом у једном озбиљном проблему. Зато су све ове ствари које се препоручују играчима усмерене ка тим неким компонентама.

УЕФА планира да се бараж дуели за пласман на ЕУРО 2021. одиграју у јуну. Колико је реално да играчи буду спремни за утакмицу у Ослу против Норвешке…

-Враћамо се на почетак приче, време трајања ове изолације и после свега, ко ће се боље снаћи да свој психо-физички потенцијал у овом тренутку развија. Та селекција имаће онда мање дефицита у дану када се утакмица буде играла.

Утисак је да под вашом досадашњом контролом не би требало да бринемо за стање наших репрезентативаца…

-Морам да кажем да је Савез веома, веома активан на овом плану од првог дана кризе, односно (само)изолације играча. Ми у систему, како за А тим, тако и млађе селекције, имамо ангажована три доктора наука који су активни у кондиционом делу, имамо два магистра…Сви већ увелико радимо на развоју платформе и неких серијала који ће бити на јутјубу за потребе наше селектиране деце, њиховог раста и  развоја, серијал који ће они моћи да прате и раде одређене вежбе у стану. Сутра би требало да буде готова платформа за практично све  селекције под капом Фудбалског савеза, а на тај начин мислим да дајемо добар пример и другима како би требало да се ради. А проблем који је актуелан није мали, замислите децу и милион питања, шта и како да тренирају, на који начин ће тренирати, поготово што многи од њих и немају кондиционе тренере у својим клубовима. Савез је, дакле, по овом питању постигао један ниво и заиста морам да похвалим све кондиционе тренере који су имали и имају један мукотрпан посао, где су снимили много, много вежби…

Сви чекамо да видимо крај садашњем стању са жељом да последице од вируса COVID-19 буду што мање по популацију. Савез и спортски сектор, заједно са струком, међутим размишља већ сада о данима када ће све да се врати у нормалу…

-Ја сам у контакту са великом већином наших играча, рекао бих апсолутно свима, уосталом имамо групу на друштвеним мрежама где ја, наши кондициони тренери, али и медицинска служба савеза, стоји свима њима на располагању. Од израде програма, здравствене едукације, практично ради се о покривању целог овог вакум стања…То је прва ствар, а друга се односи на чињеницу, како се се ово стање буде приводило крају, онда ћемо ићи ка индивидуализацији. Одређени број кондиционих тренера који су сада у савезу, небитно у којим селекцијама раде, имаће задатак да посећују играче. Ја ћу, наравно, да руководим са свим активностима, велику већину играча и сам ћу да обиђем. Вероватно ће тих првих недеља играчи морати да се ставе под неку контролу у договору са њиховим клубовима и кондиционим тренерима. Све у жељи да видимо у којем се стању налазе. Имамо, дакле, веома јасну стратегију, за ове тренутне околности, али и за дане када пандемија коронавируса прође. Остаје нам само да сви чекамо, наравно уз све мере опреза и савете надлежних органа и институција – рекао је Андреја Милутиновић, координатор за физичку припрему и опоравак свих селекција Србије.