ŠPANIJA NO PASARAN | VELIKO SRCE ORLOVA PROTIV TRENUTNO NAJMOĆNIJE FUDBALSKE SILE I ZLATA VREDAN BOD NA STARTU NOVOG CIKLUSA LIGE NACIJE

05.09.2024.

Veliko srce Orlova i noć koja se pamti. Srbija nije rezultatski slavila protiv Španije – 0:0, ali po svemu prikazanom, izabranici selektora Dragana Stojkovića mogu biti prezadovoljni. Osvojeni bod protiv trenutno najmoćnije fudbalske sile u Evropi, po mnogima i najbolje selekcije sveta, na startu novog ciklusa Lige nacija, Španije, zaslužuje samo pohvale. Zbog taktički izvanredne igre, pristupa tokom svih 90 minuta, požrtvovanja i odricanja koje traži dres sa državnim grbom. Po svemu što se videlo na terenu, epilog najpošteniji, jer obe reprezentacije imale su svoje prilike. Sve dobija na težini ako se zna da je Španija igrala praktično sa najjačim sastavom za razliku od silno hendikepirane Srbije. Na terenu se to međutim nije videlo.

STADION: Rajko Mitić. Sudija Serdar Gozubujuk (Holandija).

SRBIJA: Rajković, Eraković (46. Simić), Milenković, Pavlović, Nedeljković, Lukić, I. Ilić (85. S. Mitrović), Živković (62. Belić), Samardžić (74. Grujić), Birmančević, Jović (74. Ratkov). Selektor Dragan Stojković

ŠPANIJA: Raja, Karvahal, Le Norman, Laport, Kukurelja (57. Grimaldo), Ruiz (76. Pedri), Zubimendi, Olmo (82. Hoselu), Jamal, Perez (57. Ojarzabal), Vilijams (82. F. Tores). Selektor Luis de la Fuente

Srbija je dobro ušla u meč, od prvog minuta odgovorno, taktički rekli bi izvanredno, a da je Luka Jović u 34. minutu pogodio ono što su svi prisutni već videli u golu, ocena bi bila maksimalna. Andrija Živković, večeras u potpuno novoj ulozi, sada kao „paker“, proigrao je Jovića koji se na nekoliko metara našao od ukopanog Raja, usledio je udarac i lopta je prozujala pored desne stative. Niko nije više želeo gol od njega, ali vratiće se drugom prilikom. I to je definitivno bila daleko najbolja prilika u prvom poluvremenu, jer bilo je pokušaja sa obe strane, ali bez promene rezultata. Španija je najviše pretila posle prekida, a Predrag Rajković je bio siguran, pogotovo posle pokušaja Ajoze Pereza i Fabijana Ruiza. Uglavnom, dobro poluvreme Orlova, taktički odlično, od Rajkovića do Lukića Srbija je bila više nego dostojan rival aktuelnom prvaku Evrope.

MINUT ĆUTANJA ZA ZORANA PETROVIĆA

Pred početak meča odata je pošta minutom ćutanja Zoranu Petroviću, legendarnom arbitru, čoveku koji je delio pravdu na dva Svetska prvenstva, po mnogima najboljem sudiji na prostoru bivše Jugoslavije.

NOVI TALAS ORLOVA

Dan koji će sigurno da pamte, debi u najdražem dresu protiv prvaka Evrope. Kosta Nedeljković (19) je dobio poverenje selektora Stojkovića od prvog minuta igre, a od 46. minuta na terenu je bio i Jan Karlo Simić (19), takođe defanzivac. Obojica su 2022. godine sa Srbijom bili 3. na Prvenstvu Evrope za kadete. U 62. minutu u igru je ušao još jedan debitant, Kristijan Belić, vezista koji je prošao sve mlađe kategorije Srbije.

Nastavak je doneo manje uzbuđenja. Selektor Dragan Stojković je pružio priliku još jednom debitantu, Jan Karlu Simiću, a zatim i Kristijanu Beliću. I ponovo su Orlovi delovali dobro, kompaktno, sa velikom dozom samopouzdanja, ako se zna da su naspram sebe imali trenutno najmoćniju selekciju Evrope. Španci su imali veći posed, ali impresivno je bilo videti požrtvovanje Strahinje Pavlovića, Nikole Milenkovića, Veljka Birmančevića, Ivana Ilića, Saše Lukića, Koste Nedeljkovića i ostalih Orlova, jednostavno nije bilo izgubljene lopte. I kada se ima takav pristup onda te i onaj gore pogleda, kao u tom 76. minutu kada je Fabijan Ruiz imao poklon priliku, posle jedne greške pred golom Rajkovića, ali oklevao je i uspeli smo da otklonimo opasnost. Ostalo je nula – nula, čini se najpravedniji ishod.

Srbija u subotu odlazi u Kopenhagen, gde je dan kasnije očekuje meč 2. kola Lige nacija, protiv Danske, koja je večeras slavila u meču sa Švajcarskom (2:0).