Квалификације за Светско првенство 2022.27.03.2021.Београд (Србија)

Стадион: Стадион „Рајко Митић“

Гледалаца: без присуства публике

Судија: Макели (Холандија)

Извештај:

Утакмица са два потпуно различита полувремена. Није било много узбуђења у уводним минутима, али довољан је био само тренутак непажње да гости дођу до предности. Деловало је безопасно, комбиновали су на десној страни Роналдо и Силва. Уследио је центаршут, а на другој стативи се нашао омалени Жота и главом савладао Дмитровића.

Требало је мало времена да се вратимо у игру, дођемо у ситуацију да угрозимо Лопеза. И видели смо лепу акцију у 30. минуту. Комбиновали су Тадић и Костић, Влаховић је упутио ударац, а лопта је завршила преко гола. А онда – нова радост гостију. Слична ситуација као код првог гола. Поново је уследио центаршут с десне стране, лопта је погодила у леђа једног од фудбалера, променила правац и „пала“ на главу Жоти, вероватно најнижем играчу на терену. Гол ни из чега. Без акције која је мирисала на гол…

У полувремену је селектор Драган Стојковић извршио две измене. На терен су ушли Радоњић и Максимовић, а изашли Влаховић и Лазовић. Већ у првом контакту са лоптом, Радоњић је упутио одличан центаршут с десне стране, а Александар Митровић главом погодио за 1:2. Био је ово 39. гол сјајног нападача у дресу са државним грбом. Гол којим је постао апсолутни рекордер у историји нашег репрезентативног фудбала!  Гол који нам је вратио наду и подигао самопоуздање.

Само десетак минута касније могли смо и до изједначења. Прво је Тадић „поклопио“ једну повратну лопту, Лопез је врховима прстију избацио у корнер. Корнер је извео Тадић, а Сергеј Милинковић-Савић је захватио лопту главом на првој стативи, и када смо сви помислили да ће завршити у мрежи, она је отишла тик поред друге стативе, у гол аут. Гледали смо ново лице Србије, сада далеко храбрије, отреситије, са већом дозом ризика у игри. И поново се показало да је селектор Драган Стојковић погодио са изменама, као у претходном мечу са Републиком Ирском. Играо се 60. минут када смо видели феноменалну акцију коју су крунисали Радоњић асистенцијом, а Костић голом – 2:2!

Португал је био у нокдауну, потпуно дезоријентисан, спреман да буде потпуно на коленима. Стојковићева измена у лику Немање Радоњића се поигравала са својим чуварима. Поново је пробио по десној страни и мало је недостајало да сада буде реализатор. Уживање је било гледати Србију која доминира, актуелни првак Европе био је на конопцима, надигран у свим елементима игре. И нисмо се задовољавали постигнутим, хтели смо и трећи гол, хтели смо победу. Извршио је селектор Драган Стојковић још неколико измена, како би задржао висок ниво игре, наравно са жељом да дођемо до потпуног преокрета.

И свашта се издешавало у последњим тренуцима утакмице. Каква је то само била лудница у финишу меча! Прво је, пре краја меча, морао у свлачионицу Никола Миленковић, а онда је Стефан Митровић израстао у јунака! Прво је једну лопту са гол линије избацио у поље, а на исту натрчао Силва, и гађао, али поново је Стефан Митровић фантастично реаговао на гол-линији и одбранио резултатску правду! Србија после фантастичних (других) 45 минута игре није заслужила да погнуте главе напусти терен. И није. На крају, можда и праведних – 2:2!