Duel na koji čekaju Beograd i Srbija, ali i Evropa i svet. Orlovi se u okviru prvog kola A divizije Lige nacija sastaju sa selekcijom Španije (5. septembar, stadion „Rajko Mitić“ 20,45), aktuelnim prvakom Evrope, a mi ćemo u narednom periodu, kroz nekoliko nastavaka, podsetiti fudbalske zaljubljenike na najveće mečeve velikih rivala. Sudbina je htela da se dve reprezentacije najčešće sastaju u kvalifikacijama za Prvenstvo sveta, a kroz vreme akteri ovih duela bili su najveća imena evropskog i svetskog fudbala. U ovom prvom činu donosimo sećanja Dragana Džajića, legendarnog asa koji je obeležio jedno vreme, danas predsednika Fudbalskog saveza Srbije.
27. oktobar 1968. Beograd
Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Meksiku 1970.
JUGOSLAVIJA – ŠPANIJA 0:0
JUGOSLAVIJA: Ćurković, Cvek, Jeftić, Pavlović, Dojčinovski, Holcer, Petković (od 46′ Bukal), Belin, Zambata, Vardić, Rora (od 46′ Antić). Selektor: Rajko Mitić.
ŠPANIJA: Iribar, Garsija, Moreno, Graelis, Piri, Zabalza, Morales (od 80′ Galjego), Sebaljos, Ufarte, Varela, Aragones (od 29’Pereda). Selektor: Eduardo Toba.
Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Meksiku 1970.
ŠPANIJA – JUGOSLAVIJA 2:1
1:0 – Bustiljo 20′, 2:0 – Amansio 27′, 2:1 – Pavlović 66′
ŠPANIJA: Sadurni, Marero, Moreno, Vidaganji, Glarija, Zabalza, Amansio, Groso (od 46′ Fuste), Bustiljo, Velaskez, Reksač. Selektor: Migel Munjoz
JUGOSLAVIJA: Ćurković, Bajić, Gračanin, Pavlović, Paunović, Holcer, Bjeković (od 46′ Katić), Trivić, Osim, Aćimović (od 46′ Pirić), Džajić. Selektor: Rajko Mitić.
Sjajan nastup i osvajanje drugog mesta na završnom turniru Prvenstva Evrope u Italiji 1968. godine, naša reprezentacija nije uspela da kompletira plasmanom na naredno Svetsko prvenstvo u Meksiku.
Ekipa predvođena selektorom Rajkom Mitićem, našla se u veoma teškoj grupi u kojoj je zajedno sa reprezentacijom Španije bila jedan od favorita za prvom mesto i direktan plasman na Mundijal.
”Mečeve sa Fincima rešili smo na rutinski način. Pobedili smo ih sa 9:1 u Beogradu i 5:1 u Helsinkiju. Nažalost, utakmica u Briselu imala je ključni uticaj na konačan epilog kvalifikacija. Ne samo zbog ubedljivog poraza od 3:0, već i zbog činjenice da smo Trivić i ja dobili crvene kartone i nismo imali pravo nastupa u narednoj utakmici protiv Španije. Naseo sam na provokaciju jednog belgijskog igrača, uzvratio istom merom i sudija mi je pokazao put u svlačionicu” – priseća se predsednik FSS Dragan Džajić koji se u to vreme smatrao najboljim levim krilom svetskog fudbala.
Bez najboljeg igrača u timu, Jugoslavija na stadionu Crvene zvezde pred 25.000 gledalaca nije uspela da probije bunker Španije koja je već u prvom poluvremenu ostala bez povređenog Luisa Aragonesa.
”Blistali su golmani, Ćurković i Iribar. Imali smo lepu priliku da pred domaćom publikom osvojimo oba boda i nadoknadimo kiks iz Brisela. Utakmica se završila 0:0 i ništa više nije bilo u našim rukama.”
Za drugu utakmicu u Barseloni, Džajić je ponovo u stroju, ali su Španci već posle pola sata igre imali prednost od dva gola.
”Nismo imali rešenje za Amansija, vedetu Reala i igrača koga sam najviše cenio u toj postavi španske reprezentacije. Imao sam zadovoljstvo kasnije da zajedno nastupamo za tim sveta i uvek je među nama bilo uzajamnog poštovanja. Na utakmici u Barseloni, Pavlović je u drugom poluvremenu smanjio na 2:1, ali nismo imali snage za nešto više od toga.”
Džajiću je za utehu ostala činjenica da je u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 1970. godine, sa četiri gola bio najbolji strelac naše reprezentacije.
”Nije me previše zanimao individualni učinak. Ostala je žal zbog neuspešnih kvalifikacija, tim pre što su Belgijanci kao prvi u grupi otišli na Svetsko prvenstvo. A mi smo ih u poslednjoj utakmici u Skoplju deklasirali sa 4:0.”
Nije nas bilo u Meksiku, a četiri godine kasnije put do Mundijala u Nemačkoj opet je vodio preko Španije.
”Dva remija u grupi i onda antologijska majstorica u Frankfurtu. U Zagrebu je bilo 0:0, u Las Palmasu 2:2. Amansio je doveo Špance u vođstvo, a Bajević u drugom poluvremenu sa dva gola za svega desetak minuta preokrenuo rezultat u našu korist. Igrali smo odlično, bili blizu pobede koja bi nam svakako dala krila za nastavak takmičenja. Nažalost, trenutak nepažnje u 89. minutu omogućio je Asensiju da izjednači rezultat.”
Karasijev gol u 90. minutu meča sa Grčkom, omogućio je Jugoslaviji da u dodatnih 90 minuta na neutralnom terenu protiv Španije rešava sudbinu plasmana na Svetsko prvenstvo.
”Vald stadion je bio ispunjen do poslednjeg mesta, imali smo fantastičnu podršku publike i pogotkom Katalinskog došli do velike pobede. Vodio sam u sve tri utakmice žestoke duele sa Huanom Kruzom Solom. Bio je jedan od najboljih defanzivaca na svetu, ali meni je nekako odgovarao i voleo sam da igram protiv njega. U sećanju mi je jedna utakmica protiv njegove Valensije na turniru u Španiji, tada sam postigao možda i najlepši gol u karijeri.” – prisetio se Džajić svojih okršaja sa furijom.
19. oktobar 1972. Las Palmas
Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Nemačkoj 1974.
ŠPANIJA – JUGOSLAVIJA 2:2
1:0 – Amansio 30’, 1:1 – Bajević 52′, 1:2 – Bajević 61′, 2:2 – Asensi 89′
ŠPANIJA: Iribar, Sol (od 46’ Lora, od 62’ Ufarte), Moreno, Piri, Galjego, De la Kruz, Amansio, Lopez, Asensi, Marsijal, Valdes. (Selektor Vladislav Kubala
JUGOSLAVIJA: Marić, Krivokuća, Stepanović, Pavlović, Paunović, Holcer, Petković, Vladić, Bajević, Aćimović, Džajić. Selektor: Vujadin Boškov.
Majstorica za Svetsko prvenstvo u Nemačkoj 1974.
JUGOSLAVIJA – ŠPANIJA 1:0
1:0 – Katalinski 14′
JUGOSLAVIJA: Marić, Buljan, Hadžiabdić, Oblak, Katalinski, Bogićević, Petković, Karasi, Šurjak, Aćimović, Džajić. Selektorska komisija: Miljan Miljanić, Milan Ribar, Sulejman Rebac, Tomislav Ivić, Milovan Ćirić.
ŠPANIJA: Iribar, Sol (od 69′ Marsijal), Benito, Uria, J. Martinez, Klaramunt, Amansio (od 69’ Kvini), Perez, Garate, Asensi, Valdez. Selektor: Ladislav Kubala
Ulaznice za meč sa Španijom su u prodaji https://fss.rs/pocela-prodaja-ulaznica-za-mec-srbija-spanija-evropski-prvak-u-beogradu-spektakl-na-stadionu-rajko-mitic-za-1000-dinara/