U skladu sa strategijom Fudbalskog saveza Srbije, ali pre svega obećanjem Branka Radujka, generalnog sekretara naše fudbalske organizacije, prvi put u novijoj istoriji Fudbalskog saveza održan je seminar pod kapom UEFA na temu održavanja fudbalskih terena. Inicijalna kapisla, podsetimo se, za dolazak najvećih evropskih stručnjaka u Srbiju bilo je zatečeno stanje terena u Leskovcu, u vreme odigravanja meča Srbija – Švajcarska, i ekspresna reakcija novog generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije.
-Činjenica je da je utisak posle tako velike pobede donekle pokvarilo loše stanje terena, za koje Fudbalski savez Srbije preuzima odgovornost.
Reč je o posledici neadekvatnog održavanja u prethodnom periodu, a propusti koje smo zatekli, poput ovog sa terenom u Leskovcu, su jasan pokazatelj zatečenog javašluka i neodgovornosti. Nije država gradila stadione i terene da bi ih neko neodgovorno koristio. Oni su vrednost za buduća vremena i tako ćemo se prema njima odnositi. Uveren sam da ćemo to veoma brzo da promenimo i uspostavimo najviše standarde u svim segmentima, uključujući i stanje fudbalskih terena. To je i naša obaveza koju ćemo da preuzmemo sa punom ozbiljnošću, vrednim radom i konkretnim rezultatima. U skladu sa tim, za utakmicu protiv Danske, u novembru, teren na stadionu Dubočica u Leskovcu biće u znatno boljem stanju. To će pokazati da u FSS menjamo stvari na bolje – rekao je tada prvi operativac fudbalske organizacije i već protiv Danske teren stadiona „Dubočica“ nije bio predmet kritike.
To je bio samo prvi korak u rešavanju ozbiljnog pitanja koje podrazumeva odgovornost i stručnost u održavanju terena, jer kako je rekao prvi operativac FSS, oni su lice naših liga i srpskog fudbala. U ovoj godini uložena su ogromna sredstva u terene koje su dobili Novi Sad, Lučani, Kruševac, Novi Pazar, Ivanjica, Surdulica, Kragujevac i Niš, a ukoliko ne bude adekvatnog održavanja, preti nam scenario iz Leskovca. I upravo zbog svega navedenog, kao i novih, velikih investicija u terene širom Srbije, iniciran je dolazak stručnjaka iz UEFA, Nemačke i Rumunije.
– Većini vas je poznato da je ove godine, u maju mesecu, Skupština FSS donela strategiju razvoja fudbala u Srbiji u narednom petogodišnjem periodu. Jedan od ključnih strateških ciljeva za taj naredni petogodišnji period je unapređenje infrastrukture na svim nivoima u srpskom fudbalu. Vi znate da je bezbednost i sigurnost na stadionima jedan osnovni preduslov za uspešnu organizaciju utakmice, a u ravni sa tim je kvalitet terena za igru. Da bi oni bili na odgovarajućem nivou koji Fudbalski savez Srbije i UEFA traže za svoja takmičenja potrebno je da se ti tereni postave i održavaju na odgovarajući način. Naravno, tu će ključnu ulogu da imaju kadrovi koji se bave održavanjem travnatih podloga u klubovima. I zbog toga je organizovan ovaj seminar. Ja moram da naglasim da sam u sistemu Fudbalskog saveza od 1997. godine i da je ovo prvi put da se seminar ovakvog tipa, za ljude koji se bave održavanjem terena, organizuje u našoj zemlji. To samo pokazuje nameru i želju rukovodstva Fudbalskog saveza Srbije da se ovoj važnoj temi posveti na pravi način. Želim da se zahvalim kolegama iz Zajednice Super i Prve lige na pomoći u organizaciji ovog seminara i naravno, našim dragim gostima, prijateljima iz UEFA, Nemačke, Škotske i Rumunije koji imaju znanja i velikog iskustva iz ove oblasti. Oni će nam pomoći da kvalitetnim radom na pravi način održavamo ono što je izgrađeno, odnosno sve ono što će biti postavljeno širom Srbije, a u planu je više od 50 novih terena – rekao je nekadašnji zamenik generalnog sekretara Fudbalskog saveza, a danas savetnik Fudbalskog saveza Srbije, Nebojša Ivković i predstavio goste iz UEFA, odnosno Nemačke i Rumunije.
Glavni čovek UEFA za infrastrukturu, odnosno kvalitet terena Li Geriero upoznao je predstavnike klubova sa mnogim interesantnim stvarima vezanim za terene i njihov kvalitet, Din Tingli i Enrju Kulbert (Pro Pitch) govorili su o značaju i performansama hibridnih terena, Kit Mekferson imao je za temu održavanje veštačkih terena, kao i predstavljanje novog priručnika za testiranje 2024. Veliko iskustvo i znanje sa brojnim predstavnicima klubova posebno su podelili Sebastijan Brujing, koordinator za održavanje terena u Fudbalskom savezu Nemačke i Nizam Radu Mihal iz FS Rumunije koji brine o stanju terena Nacionalnog stadiona u Bukureštu.
Ono što je važno apostrofirati jeste činjenica da je inicijativa Fudbalskog saveza Srbije prihvaćena na sjajan način od strane klubova i Nebojša Ivković nije krio oduševljenje odzivom i brojem prisutnih na seminaru u Staroj Pazovi.