У складу са стратегијом Фудбалског савеза Србије, али пре свега обећањем Бранка Радујка, генералног секретара наше фудбалске организације, први пут у новијој историји Фудбалског савеза одржан је семинар под капом УЕФА на тему одржавања фудбалских терена. Иницијална каписла, подсетимо се, за долазак највећих европских стручњака у Србију било је затечено стање терена у Лесковцу, у време одигравања меча Србија – Швајцарска, и експресна реакција новог генералног секретара Фудбалског савеза Србије.
-Чињеница је да је утисак после тако велике победе донекле покварило лоше стање терена, за које Фудбалски савез Србије преузима одговорност.
Реч је о последици неадекватног одржавања у претходном периоду, а пропусти које смо затекли, попут овог са тереном у Лесковцу, су јасан показатељ затеченог јавашлука и неодговорности. Није држава градила стадионе и терене да би их неко неодговорно користио. Они су вредност за будућа времена и тако ћемо се према њима односити. Уверен сам да ћемо то веома брзо да променимо и успоставимо највише стандарде у свим сегментима, укључујући и стање фудбалских терена. То је и наша обавеза коју ћемо да преузмемо са пуном озбиљношћу, вредним радом и конкретним резултатима. У складу са тим, за утакмицу против Данске, у новембру, терен на стадиону Дубочица у Лесковцу биће у знатно бољем стању. То ће показати да у ФСС мењамо ствари на боље – рекао је тада први оперативац фудбалске организације и већ против Данске терен стадиона „Дубочица“ није био предмет критике.
То је био само први корак у решавању озбиљног питања које подразумева одговорност и стручност у одржавању терена, јер како је рекао први оперативац ФСС, они су лице наших лига и српског фудбала. У овој години уложена су огромна средства у терене које су добили Нови Сад, Лучани, Крушевац, Нови Пазар, Ивањица, Сурдулица, Крагујевац и Ниш, а уколико не буде адекватног одржавања, прети нам сценарио из Лесковца. И управо због свега наведеног, као и нових, великих инвестиција у терене широм Србије, инициран је долазак стручњака из УЕФА, Немачке и Румуније.
– Већини вас је познато да је ове године, у мају месецу, Скупштина ФСС донела стратегију развоја фудбала у Србији у наредном петогодишњем периоду. Један од кључних стратешких циљева за тај наредни петогодишњи период је унапређење инфраструктуре на свим нивоима у српском фудбалу. Ви знате да је безбедност и сигурност на стадионима један основни предуслов за успешну организацију утакмице, а у равни са тим је квалитет терена за игру. Да би они били на одговарајућем нивоу који Фудбалски савез Србије и УЕФА траже за своја такмичења потребно је да се ти терени поставе и одржавају на одговарајући начин. Наравно, ту ће кључну улогу да имају кадрови који се баве одржавањем травнатих подлога у клубовима. И због тога је организован овај семинар. Ја морам да нагласим да сам у систему Фудбалског савеза од 1997. године и да је ово први пут да се семинар оваквог типа, за људе који се баве одржавањем терена, организује у нашој земљи. То само показује намеру и жељу руководства Фудбалског савеза Србије да се овој важној теми посвети на прави начин. Желим да се захвалим колегама из Заједнице Супер и Прве лиге на помоћи у организацији овог семинара и наравно, нашим драгим гостима, пријатељима из УЕФА, Немачке, Шкотске и Румуније који имају знања и великог искуства из ове области. Они ће нам помоћи да квалитетним радом на прави начин одржавамо оно што је изграђено, односно све оно што ће бити постављено широм Србије, а у плану је више од 50 нових терена – рекао је некадашњи заменик генералног секретара Фудбалског савеза, а данас саветник Фудбалског савеза Србије, Небојша Ивковић и представио госте из УЕФА, односно Немачке и Румуније.
Главни човек УЕФА за инфраструктуру, односно квалитет терена Ли Гериеро упознао је представнике клубова са многим интересантним стварима везаним за терене и њихов квалитет, Дин Тингли и Енрју Кулберт (Pro Pitch) говорили су о значају и перформансама хибридних терена, Кит Мекферсон имао је за тему одржавање вештачких терена, као и представљање новог приручника за тестирање 2024. Велико искуство и знање са бројним представницима клубова посебно су поделили Себастијан Брујинг, координатор за одржавање терена у Фудбалском савезу Немачке и Низам Раду Михал из ФС Румуније који брине о стању терена Националног стадиона у Букурешту.
Оно што је важно апострофирати јесте чињеница да је иницијатива Фудбалског савеза Србије прихваћена на сјајан начин од стране клубова и Небојша Ивковић није крио одушевљење одзивом и бројем присутних на семинару у Старој Пазови.