Вести

УЕФА СЕМИНАР ЗА КЛУБОВЕ СУПЕР И ПРВЕ ЛИГЕ СРБИЈЕ У СЦ ФСС | ИСКУСТВО И ЗНАЊЕ ЕВРОПСКИХ СТРУЧЊАКА И ПРИЈАТЕЉА У СЛУЖБИ СРПСКИХ КАДРОВА, ТЕРЕНА И СТАДИОНА

05.12.2024.

У складу са стратегијом Фудбалског савеза Србије, али пре свега обећањем Бранка Радујка, генералног секретара наше фудбалске организације, први пут у новијој историји Фудбалског савеза одржан је семинар под капом УЕФА на тему одржавања фудбалских терена. Иницијална каписла, подсетимо се, за долазак највећих европских стручњака у Србију било је затечено стање терена у Лесковцу, у време одигравања меча Србија – Швајцарска, и експресна реакција новог генералног секретара Фудбалског савеза Србије.

-Чињеница је да је утисак после тако велике победе донекле покварило лоше стање терена, за које Фудбалски савез Србије преузима одговорност.

Реч је о последици неадекватног одржавања у претходном периоду, а пропусти које смо затекли, попут овог са тереном у Лесковцу, су јасан показатељ затеченог јавашлука и неодговорности. Није држава градила стадионе и терене да би их неко неодговорно користио. Они су вредност за будућа времена и тако ћемо се према њима односити. Уверен сам да ћемо то веома брзо да променимо и успоставимо највише стандарде у свим сегментима, укључујући и стање фудбалских терена. То је и наша обавеза коју ћемо да преузмемо са пуном озбиљношћу, вредним радом и конкретним резултатима. У складу са тим, за утакмицу против Данске, у новембру, терен на стадиону Дубочица у Лесковцу биће у знатно бољем стању. То ће показати да у ФСС мењамо ствари на боље – рекао је тада први оперативац фудбалске организације и већ против Данске терен стадиона „Дубочица“ није био предмет критике.

То је био само први корак у решавању озбиљног питања које подразумева одговорност и стручност у одржавању терена, јер како је рекао први оперативац ФСС, они су лице наших лига и српског фудбала. У овој години уложена су огромна средства у терене које су добили Нови Сад, Лучани, Крушевац, Нови Пазар, Ивањица, Сурдулица, Крагујевац и Ниш, а уколико не буде адекватног одржавања, прети нам сценарио из Лесковца. И управо због свега наведеног, као и нових, великих инвестиција у терене широм Србије, инициран је долазак стручњака из УЕФА, Немачке и Румуније.

– Већини вас је познато да је ове године, у мају месецу, Скупштина ФСС донела стратегију развоја фудбала у Србији у наредном петогодишњем периоду. Један од кључних стратешких циљева за тај наредни петогодишњи период је унапређење инфраструктуре на свим нивоима у српском фудбалу. Ви знате да је безбедност и сигурност на стадионима један основни предуслов за успешну организацију утакмице, а у равни са тим је квалитет терена за игру. Да би они били на одговарајућем нивоу који Фудбалски савез Србије и УЕФА траже за своја такмичења потребно је да се ти терени поставе и одржавају на одговарајући начин. Наравно, ту ће кључну улогу да имају кадрови који се баве одржавањем травнатих подлога у клубовима. И због тога је организован овај семинар. Ја морам да нагласим да сам у систему Фудбалског савеза од 1997. године и да је ово први пут да се семинар оваквог типа, за људе који се баве одржавањем терена, организује у нашој земљи. То само показује намеру и жељу руководства Фудбалског савеза Србије да се овој важној теми посвети на прави начин. Желим да се захвалим колегама из Заједнице Супер и Прве лиге на помоћи у организацији овог семинара и наравно, нашим драгим гостима, пријатељима из УЕФА, Немачке, Шкотске и Румуније који имају знања и великог искуства из ове области. Они ће нам помоћи да квалитетним радом на прави начин одржавамо оно што је изграђено, односно све оно што ће бити постављено широм Србије, а у плану је више од 50 нових терена – рекао је некадашњи заменик генералног секретара Фудбалског савеза, а данас саветник Фудбалског савеза Србије, Небојша Ивковић и представио госте из УЕФА, односно Немачке и Румуније.

Главни човек УЕФА за инфраструктуру, односно квалитет терена Ли Гериеро упознао је представнике клубова са многим интересантним стварима везаним за терене и њихов квалитет, Дин Тингли  и Енрју Кулберт (Pro Pitch) говорили су о значају и перформансама хибридних терена, Кит Мекферсон имао је за тему одржавање вештачких терена, као и представљање новог приручника за тестирање 2024. Велико искуство и знање са бројним представницима клубова посебно су поделили Себастијан Брујинг, координатор за одржавање терена у Фудбалском савезу Немачке и Низам Раду Михал из ФС Румуније који брине о стању терена Националног стадиона у Букурешту.

Оно што је важно апострофирати јесте чињеница да је иницијатива Фудбалског савеза Србије прихваћена на сјајан начин од стране клубова и Небојша Ивковић није крио одушевљење одзивом и бројем присутних на семинару у Старој Пазови.

-Искрено, одзив је био изнад наших очекивања. Позвали смо по два представника сваког клуба. Један који се непосредно бави одржавањем терена и други који је директор стадиона или секретар клуба, односно особа која би координисала активности на том плану у будућем периоду. Семинар који смо данас одржали у нашој кући фудбала је прекретница у овој сложеној области. Један од најважнијих стратешких циљева ФСС је квалитет травнате подлоге, а да би се оне одржавале на адекватан начин, потребни су добри и квалификовани кадрови. Људи који се баве тиме морају да буду едуковани да до најситнијих детаља уђу у проблематику. Хибридни терени захтевају једну посебну технологију одржавања, савременију механизацију и много веће знање. Није то више само обична трава, већ много комплекснији и квалитетнији материјали који подразумевају врло скупу опрему и стручно знање – рекао је Небојша Ивковић и поручио да ће сличних семинара бити и по регионима широм Србије. -Ово је само први корак. Видели сте да је у последње време покренуто много иницијатива од стране руководства ФСС, знамо сви како је изгледао терен у Лесковцу на утакмици против Швајцарске, а како месец дана касније против Данске. Ништа то није случајно. Наши напори да људе који воде рачуна о одржавању терена едукујумо у директној су вези са најављеним реформама у домаћем такмичењу. Уколико дође до промене формата и скраћења лиге, све утакмице елитног ранга ће апсолутно морати да се играју у идеалним условима и на перфектним подлогама. И ту неће бити попуста. Уз помоћ колега из УЕФА и Агенције „Pro pitch“, успоставићемо и систем градације по коме ниједан стадиону у Супер лиги Србије неће смети да буде испод три звездице – поручио је Небојша Ивковић.
Генерални секретар Заједница клубова Супер и Прве лиге Србије, Дарко Рамовш такође је презадовољан ефектима семинара и позитивном реакцијом представника наших клубова.
-Нисмо често у прилици да на једном месту имамо оволико стручњака из неке области која је од круцијалног значаја за развој фудбала. Јако је важно да људи који раде у нашим клубовима подигну свест о томе колико је одржавање терена сложен процес. Имали смо пре неколико година лоше искуство са једним великим пројектом који је пропао јер терени које смо инсталирали на стадионима широм Србије нису адекватно одржавани. Ово је била идеална прилика да људи који се баве одржавањем терена стекну адекватна знања, размене мишљења и добију подршку. Многи не схватају да је утакмица само финални чин и нису ни свесни колико је важна улога људи који раде на припреми и одржавању терена. Сигуран сам да ће после овог састанка много тога бити јасније – рекао је Дарко Рамовш.
https://youtube.com/watch?v=RxI9doCvidU&feature=shared