Рафа Бенитез, Фабио Капело, Дејвид Мојес, Оле Гунар Солскјер, Мајкл О’Нил, Пат Бонер, Франк Де Бур… само су нека од легендарних имена европског и светског фудбала која су као чланови Техничке комисије УЕФА на састанку са селекторима и директорима свих репрезентација у Берлину говорили о анализи протеклог Европског првенства.
„Добили смо исцрпан извештај и видео-анализу најважнијих техничко-тактичких детаља који су обележили мечеве на завршном турниру у Немачкој. Састанак је био врло конструктиван и свакако да је имало много тога да се чује и забележи. Чувени Ирац Паки Бонер говорио је о улози голмана у модерном фудбалу, колико је важно да читају игру и предвиђају ситуације. Мојес је причао о одбрани, Рафа Бенитез о везном реду, Мајкл О’Нил о нападачима.“ – преноси утиске Драган Стојковић који је заједно са Стеваном Стојановићем представљао Србију на састанку у Берлину.
Селектора наше репрезентације посебно је изненадио један статистички податак.
„Звучи просто невероватно и необјашњиво, на читавом Европском првенству ниједан гол није постигнут из слободног ударца. Шалили смо се мало и поставили питање да ли су голмани били толико добри или су играчи у живом зиду превисоки. Наравно, одговор треба тражити на другој страни јер је реч о врло захтевном техничком елементу и брине податак да је све мање играча који су специјалисти за голове из слободних удараца.“
Сусрети са Луисом Де Ла Фуентеом и Дидијеом Дешаном, били су прилика да се размене мишљења о резултатима на старту Лиге нација.
„Са Де Ла Фуентеом сам више причао о њиховој утакмици против Швајцарске. Каже да су имали много проблема на тешком терену, поготово у тренутку када су остали са играчем мање. Морао је да вади Јамала и Вилијамса, да се оријентише на одбрану свог гола и да из контри вреба прилику да затвори утакмицу. Похвалио је нашу игру у Београду, то заједништво и чињеницу да су се играчи током свих 90 минута жртвовали једни за друге.“
Стојковићу су пријале речи селектора актуелног европског првака, али и један део видео-анализе на званичном састанку који се односио на дуел са Енглезима у Гелзенкирхену.
„Акценат је био на високом пресингу у одређеним интервалима утакмице када смо противника приморали да се повуче на своју половину и да се фокусира на одбрамбене задатке. У савременом фудбалу где су све екипе физички и тактички припремљене на највишем могућем нивоу, нијансе одређују развој ситуације на терену. Ако створиш пет шанси, две мораш да реализујеш. Ако створиш две, једна мора да заврши у голу. И то је суштина. Гледао сам у уторак увече утакмицу Реал-Штутгарт, када видите резултат помислите да је све било рутински, а није тако. Немци су играли и стварали шансе, а Реал давао голове и победио.“
Ни Дидијеу Дешампу није било лако после пораза од Италије у Лиги нација.
„Свестан је чињенице да француска јавност признаје само резултат и да је увек склона критици. Не обазире се превише, рекао ми је да му његов асистент тек с времена на време прочита шта пише у новинама. Играли су много боље против Белгије када је освежио екипу и решио да одмори Мбапеа, Гризмана и још неке стандардне чланове прве поставе. Ротације су саставни део селекторског посла и неминовност у модерном фудбалу због прегломазних календара и оптерећења играча.“
Поред Роберта Манћинија и Јоакима Лева, специјални гост на састанку у Берлину био је Арсен Венгер који у ФИФА обавља улогу шефа глобалног развоја фудбала.
„Сваки сусрет са Венгером изазива посебне емоције. Седели смо сат времена и разговарали о многим темама, игри, системима… Сложили смо се да је техника и даље један од најважнијих елемената у фудбалу. Када имаш играча који нема проблема са пријемом лопте, много ти је лакше да развијаш игру. Погледајте Шпанију, немају слабу карику у тиму, сви су фантастично потковани техничким квалитеитма и онда је проток лопте беспрекоран. Зато и јесу европски шампиони.“
Било је приче и промени формата у УЕФА такмичењима.
„Мени се допада нови формат Лиге шампиона. Имате већи број мечева против атрактивних ривала и више могућности да дођете до жељеног резултата. Јасно је да ће велики опет водити главну реч, али ни мали нису без шанси. Са три победе могу да се надају пролећу у Европи. И овим путем пожелео бих нашим представницима Црвеној звезди и ТСЦ много успеха на међународној сцени.“
Одмах по повратку из Берлина, Стојковића је затекла вест о смрти легендарног италијанског фудбалера Салватореа Скилаћија.
„Много ми је жао. Знамо се из Јапана где је такође оставио дубок траг. Сјајан лик и страшан нападач. Одмах ми је у глави Светско првенство у Италији 1990, Тото улази са клупе и решава утакмице, носи Италију до полуфинала. Био је најбољи стрелац туррнира. Тај поглед, та убитачност… У очима му се видело колико је спреман да сваку шансу претвори у гол. Знам да је у последње време имао здравствених проблема, али нисам веровао да је толико лоше. Памтићемо га као играча који је обележио једну еру италијанског фудбала и прирастао за срца навијача широм Апенина.“