Вести

ПРИЗНАЊЕ И ПОВЕРЕЊЕ, 49. КОНГРЕС УЕФА У БЕОГРАДУ | ПРОСЛАВА ПУТА РАЗВОЈА ФУДБАЛА У СРБИЈИ

02.04.2025.

Ове недеље, конгрес УЕФА се одржава у Београду, престоници државе са богатом фудбалском традицијом и амбициозном визијом за унапређење овог предивог спорта за све – стоји у најави Европске фудбалске федерације за догађај који сасвим сигурно улази у историју Фудбалског савеза Србије и државе Србије.

Поштовање, признање и поверење, уосталом о томе говори и наставак приче УЕФА о домаћину европске фудбалске породице.

С обзиром на то да је Србија током XX века значајно допринела многим бившим југословенским екипама, не изненађује то што поново има утицај на међународној сцени. Значајни међународни успеси укључују и титулу европског шампиона за играче до 19 година 2013. године, а годину дана касније и победа на СП ФИФА за играче до 20 година, док је 2024. године мушка репрезентација први пут учествовала у финалном турниру УЕФА ЕУРО.

Србија ће бити у центру пажње 2027. године, када ће заједно са Албанијом бити домаћин Европског првенства УЕФА за играче до 21. године, што је први пут за обе земље, али ове седмице сви погледи су упрти на 49. Редовни конгрес УЕФА у Београду, који окупља председнике и генералне секретаре свих 55 националних савеза да би донели одлуке које помажу у обликовању европског фудбала.

У наставку текста, анализирамо како ФСС ради заједно са УЕФА на развоју нашег спорта.

РАЗВОЈ ФУДБАЛА АДЕКВАТНОГ ЗА БУДУЋНОСТ

Фудбалски савез Србије је недавно покренуо своју стратегију за период 2024-2028, под називом Веруј у боље, а која за циљ има да српски фудбал постане спорт светске класе, инклузиван и одржив.

Серија опсежних пројеката за развој фудбалске инфраструктуре је централни део плана, подижући стандарде и помажући у припремама земље да буде домаћин ЕП УЕФА за играче до 21. године. Дванаест српских врхунских клубова добија нове хибридне или вештачке терене међународног квалитета, финансиране од стране ФСС, уплата солударности УЕФА и програма ХатТрицк УЕФА, који од 2004. године користи приходе из такмичења ЕУРО за развој фудбала диљем Европе.

Финансијска средства из програма ХатТрицк користе се и за изградњу два нова регионална фудбалска центра, у Новом Саду и Нишу, као и за реновирање националног тренинг центра у Старој Пазови, ван Београда.

Национални центар је од 2011. године дом за српске репрезентације и едукативне програме, а изворно је изграђен уз помоћ фондова из програма ХатТрицк. Нови терени ће обезбедити капацитет за све већи број омладинских такмичења који се ту одигравају, док ће нови рефлектори и инсталација соларних панела смањити еколошки утицај који центар има.

ФУДБАЛ ЗА СВЕ
Шире иницијативе фудбалског развоја доносе радост фудбала играчима свих година и способности у Србији. Програм ФСС, Фудбал у школама, који се спроводи у партнерству са владом Србије, оспособљава наставнике са вештинама и ресурсима да младе школарце уведу у фудбал на структуриран и инклузиван начин, док програм УЕФА Плаyмакерс наставља да у овај спорт уводи девојчице кроз магију Дизнијевих прича.

У узбудљивом кораку за српски фудбал, ФСС тренутно развија своју прву посвећену стратегију за женски фудбал, обезбеђујући дугорочни пут за успех у женском фудбалу, од учешћа до елитног учинка. Импресивна победа женске репрезентације Србије над Финском ове године у Лиги нација за жене наводи да ће стратегија бити изграђена на чврстим основама.

ФОНДАЦИЈА УЕФА ЗА ДЕЦУ У СРБИЈИ

Од 2015. године, Фондација УЕФА за децу ради широм света како би угроженој деци обезбедила светлију будућност.

Подржала је пројекат Животни шампиони (Лифе Цхампионс), да би се развила мрежа тренера који користе фудбал за подучавање важних животних вештина ван спорта, и од 2023. године допире до хиљаде младих у Србији и суседним земљама. С друге стране, пројекат Пут шампиона ангажује родитеље и повезује их са бенефитима спорта за децу.

Фондација УЕФА је и партнер Спортских игара младих, у којима деца од шест до 18 година старости учествују у мултиспортским турнирима који се одржавају широм Босне и Херцеговине, Хрватске, Србије и Словеније. У 2025. години се очекује више од 340.000 учесника.