А селекција

ОРЛОВИ БЕЗ СРЕЋЕ | ПЕНАЛ РУЛЕТ ШКОТИМА

13.11.2020.

СТРЕЛАЦ: 0:1 Кристи 51, 1:1 Јовић 90. Стадион: Рајко Митић. Игра се без публике. Судија: Антонио Матеу Лаос (Шпанија). Жути картони: Миленковић, Гудељ (Србија), Галахер (Шкотска).

СРБИЈА: Рајковић – Миленковић, С. Митровић (од 108. Спајић), Гудељ – Лазовић, Не. Максимовић (од 70. Јовић), Лукић, Костић (од 59. Младеновић) – Тадић, Милинковић-Савић (од 70. Катаи) – А. Митровић. Селектор Љубиша Тумбаковић

ШКОТСКА: Маршал – Галахер, Мектомини, Тирни – О’Донел (од 117. Грифитс), Џек, Мекгин (од 83. Меклин), Робертсон – Кристи (од 87. Патерсон), Дајкс (од 83. Мекбарни) , Мекгрегор. Селектор

Србија без среће у баражу за пласман на Првенство Европе. После велике борбе и 120 минута игре, пенал рулет је стао на страну Шкотске – 1:1 (0:0) – 4:5.

Почетак утакмице је био доста резервисан, Шкоти без амбиција да се само бране, а углавном се играло између два шеснаестерца. Мало изненађење је било што су Шкоти после петнаестак минута игре имали већи посед,  деловали су доста агресивно, али прву праву прилику имали смо ми у 23. минуту. Тадић је упутио центаршут, Александар Митровић је прихватио лопту, заградио се а онда одиграо повратну за Лукића, који је одмах шутирао, гађао доњи десни угао, али лопта је прошла поред стативе. Гости су озбиљно запретили у 33. минуту када је Мекгин упутио ударац искоса с десне стране, а Рајковић је укротио лопту из другог покушаја.

Није било више прилика до краја првог дела, гости су у појединим тренуцима високим пресингом правили мале проблеме нашем саставу, али из тих покушаја нису успели да дођу до прилике да угрозе Рајковића.

Ништа селектори нису мењали после првих 45 минута, а после пет минута игре Шкотска је имала велику прилику, после једног контра напада. Робертсон се нашао потпуно сам, али на срећу лоше је захватио лопту и она је завршила далеко од гола Рајковића. То као да је била опомена, јер после само минут игре Кристи се намештао и погодио, лопта се од стативе одбила у гол.

Уследила је одмах и прва измена у нашем саставу, Младеновић је заменио Костића. Шкоти су ипак и даље били опаснији ривал, нападач Селтика Кристи поново је имао добру прилику, али сада је био непрецизан.

Селектор Љубиша Тумбаковић извршио је сада дуплу измену, на терену су Катаи и Јовић, а игру су напустили Максимовић и Милинковић – Савић. И било је узбуђења пред голом Маршала, углавном после прекида, али Шкоти нису хтели да се повуку, напротив, играли су са много самопоуздања, тражили прилику да поново угрозе наш гол. С друге стране уласком Катаија и Јовића деловали смо далеко офанзивније, једноставно више није било времена и морало је да се ризикује. И ризик се исплатио, играо се 90. минут када је Младеновић извео корнер, а највиши у скоку био је Лука Јовић, уследио је трзај главом и лопта је најзад била иза леђа голмана шкотске репрезентације. Гол који је Србија заслужила.

Уследили су продужеци. И деловали смо боље, много боље од Шкотске, која се сада бранила, а само захваљујући голману Маршалу, нисмо после далекометног ударца Гудеља, дошли у вођство. Имали смо покушаје после прекида, време проводили углавном на половини гостујуће селекције. И дефинитивно су измене које је извршио селектор Тумбаковић донеле потребно освежење тиму и на крају крајева директно утицале на резултат. Били смо у првом продужетку још једном близу другог гола, сада је Катаи упутио ударац, али лопта је прошла поред стативе.

Други наставак је донео нову измену у нашем саставу, овога пута принудну. Поуздани Стефан Митровић није могао да настави меч, у игру је ушао Спајић. Није било неких прилика до краја меча, само један покушај Катаија, али Шкоти су се одбранили.

Одлука ко ће на ЕУРО биће после извођења једанаестераца. Шкотска прва изводи…1:0 Грифитс, 1:1 Тадић,  2:1 Мекгрегор, 2:2 Јовић, 3:2 Мектомини,

3:3 Гудељ, 4:3 Мекбарни, 4:4 Катаи, 5:4 Меклин, 5:4 А.Митровић – Маршал брани.