ISTORIJAT

1920
1930
1947
1948
1952
1960
1962
1966
1968
1973
1974
1978
1983
1984
1987
1990
1991
1998
2000
2004
2005
2006
2007
2009
2010
2013
2015
2017
2021

1920

Prva reprezentacija naše zemlje / Olimpijske igre u Antverpenu

Prva reprezentacija naše zemlje / Olimpijske igre u Antverpenu
Početak istorije! Prva utakmica reprezentacije Jugoslavije (tadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca), odigrana je 28. avgusta 1920. godine na Olimpijskim igrama u Antverpenu. S obzirom da se na put krenulo u poslednji čas, bez ijednog treninga, da se putovalo dva dana na drvenim klupama voza, da se utakmica protiv Čehoslovačke igrala već narednog jutra i od 13. minuta bez povređenog Rupeca, poraz od 7:0 i nije bio tako loš rezultat.

1930

Slavna generacija iz Urugvaja / Prvo Svetsko prvenstvo u fudbalu

Slavna generacija iz Urugvaja / Prvo Svetsko prvenstvo u fudbalu
Montevideo, Bog te video! Na poziv predsednika FIFA Žila Rimea, reprezentacija sastavljena isključivo od srpskih fudbalera ostavila je sjajan utisak u Južnoj Americi i bila jedina evropska selekcija u polufinalu premijernog Mundijala. Pod komandom selektora Simonovića, ekipa u kojoj su glavne zvezde bili Aleksandar Tirnanić, Moša Marjanović i Ivica Bek, bacila je na kolena prvog favorita Brazil (2:1) i Boliviju (4:0), ali je u borbi za plasman u finale, Urugvaj vešto iskoristio sve prednosti domaćeg terena i stigao do ubedljive pobede.

1947

Prvi Večiti derbi

Prvi Večiti derbi
Crvena zvezda i Partizan, kao dva najpopularnija i najtrofejnija srpska kluba, prvu stranicu istorije međusobnih duela ispisali su 5. januara 1947. godine. Po cičoj zimi i zavejanom terenu, u prisustvu 4.000 promrzlih gledalaca, utakmica je obilovala uzbuđenjima, a pobedi Crvene zvezde od 4:3 najviše je doprineo trostruki strelac Jovan Jezerkić. Partizanu je to bio jedini poraz u sezoni koju je završio osvajanjem prve titule prvaka Jugoslavije.

1948

Srebrna medalja na OI u Londonu

Srebrna medalja na OI u Londonu
Spektakularna pobeda od 3:1 protiv domaćina Igara, Velike Britanije, pred 40.000 bučnih navijača na Vembliju, značila je i osvajanje prve olimpijske medalje za našu reprezentaciju. U finalu nismo imali rešenje za legendarni švedski trio Gren-Nordal-Lidholm, ali je srebro iz Londona bilo prvi veliki podvig jedne fenomenalne generacije predvođene Rajkom Mitićem i Stjepanom Bobekom.

1952

Srebrna medalja na OI u Helsinkiju

Srebrna medalja na OI u Helsinkiju
Poraz u finalu od strašne 'lake konjice' iz Mađarske, ostao je u senci istorijskog duela protiv SSSR-a, u kome su naši momci u poslednjih pola sata igre prokockali prednost od 5:1. U ponovljenom susretu, slavili smo sa 3:1 golovima Bobeka, Mitića i Čajkovskog, a pobedama protiv Danske i SR Nemačke obezbedili još jedno olimpijsko srebro. Ekipa koju svi pamte kao 'junake iz Tamperea', čita se i dan danas kao fudbalska pesmica: Beara-Stanković, Crnković - Čajkovski, Horvat, Boškov - Ognjanov, Mitić, Vukas, Bobek i Zebec.

1960

Vicešampioni Evrope u Francuskoj

Vicešampioni Evrope u Francuskoj
Pogodak Milana Galića u 11. minutu za vođstvo od 1:0 bio je uvertira u jednu od najuzbudljivijih utakmica svih vremena na završnom turniru Evropskog prvenstva. 'Plavi' su do 62. minuta gubili sa 4:2, a onda u razmaku od tri minuta postigli tri gola i slavili sa 5:4. Junak meča bio je dvostruki strelac Dražen Jerković, ali su nam se Sovjeti u finalu revanširali za poraz u Finskoj i golom Viktora Ponedeljnika u 113. minutu osvojili zlatno odličje.

Zlatna medalja na OI u Rimu

Zlatna medalja na OI u Rimu
Konačno! Posle dva olimpijska srebra, red je bio da se popnemo i na pobedničko postolje. Najpre se pozlatila ruka legendarnog Mihajla Andrejevića, koji je nakon nerešenog rezultata (1:1) u polufinalu sa domaćinom Italijom, izvukao iz šešira papirić sa natpisom 'Jugoslavija' i obezbedio nam plasman u veliko finale. Pobeda protiv Danske od 2:0 golovima Galića, Matuša i Kostića, bila je kruna slavne generacije koja je ispisala najlepše stranice istorije našeg fudbala: Vidinić, Roganović, Jusufi, Žanetić, Durković, Perušić, Anković, Matuš, Knez, Galić, Kostić.

1962

Četvrto mesto na Mundijalu u Čileu

Četvrto mesto na Mundijalu u Čileu
Čarolije fudbalskog mađioničara Dragoslava Šekularca, golovi neukrotivog trija Skoblar-Galić-Jerković i parade legendarnog Vladimira Beare, lansirali su našu reprezentaciju do polufinala Svetskog prvenstva. Golom Petra Radakovića izbacili smo Zapadnu Nemačku i revanširali joj se za poraze u Švajcarskoj i Švedskoj. Čehoslovačka je bila prevelik zalogaj u polufinalu, a gol Čileanca Rohasa u 90. minutu sprečio nas je da stignemo do bronzane medalje. Dražen Jerković je sa četiri gola podelio epitet prvog strelca Mundijala sa Garinčom, Vavom, Sančezom, Ivanovom i Albertom.

1966

Partizan vicešampion Evrope

Tako blizu, a tako daleko. Padali su redom Nant, Verder, Sparta i Mančester junajted. Hod evropskim stazama kao iz bajke Partizanovih beba, brižljivo negovanih i edukovanih pod rukom legendarnog Stjepana Bobeka, a vođenih mudrošću i harizmom Abdulaha Gegića, zaustavio se u finalu protiv najslavnijeg kluba na svetu. Gol Velibora Vasovića približio je Valjak na korak od sna, ali su brze egzekucije Amansija i Serene rastužile crno-bele i u sumornoj briselskoj noći nastavile mit o dominaciji Frankovog Reala.

1968

Džajićeva majstorija srušila svetske prvake

Džajićeva majstorija srušila svetske prvake
Englezima nije pomogla ni činjenica da smo zbog povrede Osima, više od 80 minuta igrali sa 10 igrača. Bližio se kraj utakmice kada je Musemić uputio centaršut, lopta je preko glave Bobija Mura pala na grudi Dragana Džajića, a sve posle toga je istorija. Prijem, okret, volej, GOL! Kakav gol! Benks je bio nemoćan. Pobeda koja je Plavima obezbedila finale Evropskog prvenstva, a Džajiću mesto među zvezdama evropskog i svetskog fudbala.

Vicešampioni Evrope u Italiji

Vicešampioni Evrope u Italiji
Nisu dali ni sreća, ni Dinst. Jugoslavija je povela u prvoj finalnoj utakmici golom Džajića i bila nadomak osvajanja titule evropskog šampiona. Domengini je izjednačio u 80. minutu, a dva dana kasnije u ponovljenom meču, nije bilo nikakve dileme. Osveženi sa pet novih igrača u startnoj postavi, domaćini su slavili sa 2:0 i prvi put u istoriji postali prvaci Evrope. Pored selektora Rajka Mitića, srebrnim slovima u analima našeg fudbala upisana su imena Pantelića, Fazlagića, Damjanovića, Pavlovića, Paunovića, Holcera, Petkovića, Osima, Musemića, Aćimovića, Trivića, Hošića i Džajića.

1973

Karasijev gol u Atini

Karasijev gol u Atini
Sve je delovalo izgubljeno. Bližio se kraj utakmice, vodili smo sa 3:2, ali nam je trebala pobeda od dva gola razlike. Sekunde su isticale i Španija je jednom nogom već bila na Svetskom prvenstvu. A onda je poletarac Petrović odigrao povratnu loptu glavom, Karasi šutirao iz prve i zatresao mrežu. 'Konac delo K(a)rasi', glasio je naslov u jednom jugoslovenskom listu dan posle utakmice. Gol koji nam je obezbedio majstoricu sa Španijom u Frankfurtu

Let Katalinskog za feštu u Frankfurtu

Nikada pre i posle toga Vald stadion nije bio u većoj nacionalnoj euforiji. Vijorile su se jugoslovenske trobojke, klicalo se momcima u plavim dresovima. Katalinskom je trebalo dva pokušaja da bi matirao Iribara, ali najvažnije da je lopta ušla u mrežu. Tačnije, zakucala se pod prečku. Nakon dva propuštena Svetska prvenstva, vratili smo se u velikom stilu na najveću fudbalsku smotru. Sve je dobilo smisao. I Kuletov prvenac protiv Grka u Beogradu i Stanetov mat u poslednjoj sekundi duela u Atini.

1974

Najubedljivija pobeda na SP, Jugoslavija - Zair 9:0

Najubedljivija pobeda na SP, Jugoslavija - Zair 9:0
Mudri treneri kažu da protivnika poštuješ samo ako dodaješ gas do poslednjeg minuta utakmice. Dakle, nema povlačenja ručne. Duško Bajević je u 7. i 70. minutu počeo i završio kanonadu. Između toga, Džajić, Šurjak, Katalinski, još jednom Bajević, Bogićević, Oblak i Petković. Devet komada u mreži nesrećnog Muambe Kazadija za jednu od najubedljivijih pobeda u istoriji završnih turnira Svetskog prvenstva.

1978

Šampioni Evrope do 21 godine

Šampioni Evrope do 21 godine
Jugoslavija na pobedničkom postolju i Vahid Halilhodžić najbolji strelac turnira - to je epilog premijernog izdanja UEFA Prvenstva Evrope za igrače do 21 godine. U grupnoj fazi smo izbacili Rumune i Špance, u četvrtfinalu Mađare, u polufinalu Engleze. Pobeda u Haleu od 1:0 u prvoj finalnoj utakmici protiv Istočne Nemačke, valorizovana je spektakularnim remijem u Mostaru 4:4. Pavković je bio najstandardniji, a Stojanović, Kranjčar, Halilhodžić i Stojković najbolje ocenjeni igrači u redovima šampiona Evrope.

1983

Ljudi, je li to moguće?

Ljudi, je li to moguće?
Ludnica, šta je ovo? Legendarni usklik TV komentatora Mladena Delića proslavio je Ljubu Radanovića i njegov gol u poslednjem minutu splitske drame protiv Bugarske. Simović je na golu činio čuda, Bugari su u poslednjih pet minuta imali tri zicera da postignu gol i odu na Evropsko prvenstvo. Remi je odgovarao Velšanima koji su u Kardifu pratili prenos i čekali poslednji sudijski zvižduk. A onda, centaršut Vujovića... GOOOL! Radanović! Radanović! Ko, ko, ko? Radanović!

1984

Bronza na OI u Los Anđelesu

Bronza na OI u Los Anđelesu
Ekipu koja je marširala ka novoj olimpijskoj medalji, mediji u Americi zvali su 'Luda družina iz istočne Evrope'. Gubili su na poluvremenu, a u nastavku susreta gazili sve svoje rivale. Zapadnoj Nemačkoj su naneli najteži poraz na turniru, a u polufinalu platili ceh isključenjima Bore Cvetkovića i Jovice Nikolića. Desetkovani i umorni, pali su tek u produžecima protiv Francuske. Rezultatski preokret u meču za treće mesto protiv Italije, režirali su Baljić i Deverić. Posle dva srebra (London i Helsinki) i zlata u Rimu, bronzom u Los Anđelesu zaokružili smo olimpijsku galeriju medalja.

1987

Prvaci sveta u Čileu

Prvaci sveta u Čileu
Ispraćeni su bez velikih očekivanja, a vratili se kao 'zlatni Čileanci'. Cela Jugoslavija se budila u cik zore da bi bodrila momke Mirka Jozića u mečevima sa Australijom, Čileom, Togoom, Brazilom, istočnom i zapadnom Nemačkom. Bio je to prvi bljesak generacije za koju se očekivalo da devedestih godina gospodari evropskom i svetskom scenom. Leković, Brnović, Jarni, Pavličić, Pavlović, Janković, Petrić, Boban, Mijucić, Šuker, Prosinečki, Mijatović, Antonić, Đurković, Zirojević, Piplica, Štimac, Škorić. Dominirali jesu, ali nažalost, samo na klupskom nivou.

1990

Antologijski golovi Dragana Stojkovića protiv Španije

Antologijski golovi Dragana Stojkovića protiv Španije
Od 100 fudbalera na svetu, 99 bi šutnulo iz prve. Zato je on jedan u 100. I takvi se rađaju jednom u 100 godina. Zalomio je Martina Vaskeza, plasirao loptu pored Zubizarete i otrčao da podeli radost sa Ivicom Osimom. Španci su izjednačili, izborili produžetke. Nema panike. Nema straha. Slobodan udarac i još jedna čarolija niškog mađioničara. Jugoslavija je među osam najboljih reprezentacija na svetu. Čeka je Argentina. Čeka je Maradona.

Vicešampioni Evrope do 21 godine

Vicešampioni Evrope do 21 godine
Kakva generacija! Kakva ekipa! Kostur iz Čilea, pojačan Đukićem, Jugovićem, Jokanovićem, Savićevićem i Mihajlovićem. Kaznena ekspedicija. Sa Bugarima rutinski, 2:0 i 1:0. Sa Italijanima malo teže, 0:0 i 2:2. U finalu dve utakmice protiv Sovjetskog saveza. Ali kakvog Sovjetskog saveza? Sa Šalimovom, Kolivanovom, Kančelskisom, Karpinom i Dobrovoljskim! Borba prsa u prsa i ruka zasluženo pružena boljoj ekipi. Čekao se sa nestrpljenjem revanš protiv 'zbornaje komande' na seniorskoj sceni. Ali...

1991

Crvena zvezda na krovu Evrope i sveta

Crvena zvezda na krovu Evrope i sveta
Padala je Zvezda dva puta u polufinalu Kupa šampiona, jednom u polufinalu Kupa pobednika kupova i jednom u finalu Kupa UEFA. Ponekad svojom krivicom, a češće spletom nesrećnih okolnosti i čudnih sudijskih odluka. A onda je generacija Savićevića, Pančeva, Prosinečkog, Binića, Mihajlovića i ostalih vedeta pod vođstvom mudroh stratega Ljupka Petrovića naplatila sve dugove iz prošlosti. Trijumfi protiv Marseja u Bariju i Kolo-Koloa u Tokiju, ali pre svega antologijskim partijama protiv slavnog Bajerna iz Minhena, krunisali su mit o najvećem, najtrofejnijem i najsupešnijem klubu na prostoru celog Balkana.

1998

SP u Francuskoj

SP u Francuskoj
Rapsodija u baražu protiv Mađarske (12 golova za 180 minuta), bila je sjajna uvertira za prvi Mundijal na kome smo nastupili pod imenom SR Jugoslavija. Mijatović u životnoj formi, Stojković idejni vođa i lider ekipe, Savićević, Jugović, Jokanović, Kovačević, Mihajlović u najzrelijim igračkim godinama. Plus mladost, polet i svežina Stankovića i Ognjenovića. Zaustavio nas je projektil Edgara Davidsa u završnici utakmice osmine finala u Tuluzu. Generacija koja je vredela i zaslužila više.

Proslava gola Dragana Stojkovića protiv Nemačke

Proslava gola Dragana Stojkovića protiv Nemačke
„To je fora iz filma 'Mi nismo anđeli'“, otkrio je Stojković poreklo antologijske proslave gola na utakmici protiv Nemačke u grupnoj fazi Svetskog prvenstva 1998. godine. Imali smo sve u našim rukama. Vođstvo od 2:0, prvo mesto u grupi, lakšeg rivala u osmini finala i otvoren put ka istoriji. Ali, Nemci su uvek Nemci. Uporni i nepokolebljivi. Za tili čas 2:2 i sve je moralo iz početka. Piksijev pogled u sat ostaje zauvek kao simbol jednog vremena i podsećanje na generaciju kojoj splet nesrećnih okolnosti nije dozvolio da iskaže svoj ogroman potencijal.

2000

Evropsko prvenstvo izboreno istorijskim remijem na Maksimiru

Evropsko prvenstvo izboreno istorijskim remijem na Maksimiru
Remiju se u zube ne gleda. Pogotovo ako je taj bod vredan plasmana na završni turnir velikog takmičenja. Rastužili smo u tom trenutku treću fudbalsku naciju sveta i u velikom stilu overili vizu za Belgiju i Holandiju. A tamo je zablistao Savo Milošević. Momak koji na startu turnira nije bio prva opcija u špicu, postiže dva gola u meču sa Slovenijom i zajedno sa Drulovićem režira preokret iz snova. Nastavio je golgetersku seriju protiv Norveške, Španije i Holandije i sa Patrikom Klajvertom podelio zvanje prvog strelca Evropskog prvenstva. 'Pošlo mi je za rukom isto što i mom fudbalskom idolu Van Bastenu u Nemačkoj 1988. godine' - izjaviće mnogo godina kasnije Savo Milošević.

2004

Vicešampioni Evrope do 21 godine

Vicešampioni Evrope do 21 godine
Počelo je fenomenalnim golom Baneta Ivanovića za pobedu protiv Hrvatske od 3:2 na startu šampionata. Plasman u polufinale bio je ogroman uspeh za generaciju koju je sa klupe vodio legendarni Vladimir Petrović Pižon. Pogodak Miloša Marića u 90. minutu za izjednačenje i bravura Nikole Milojevića u poslednjoj seriji penala protiv Švedske, trasirali su nam put ka završnom činu Evropskog prvenstva. Okršaj za prvo mesto sa Italijom završili smo sa devet igrača zbog isključenja Mijailovića i Ivanovića, što je u velikoj meri uticalo na konačan ishod meča (0:3).

2005

Pobeda protiv BiH za plasman na SP u Nemačkoj

Pobeda protiv BiH za plasman na SP u Nemačkoj
Dolazak Ilije Petkovića na kormilo reprezentacije poklopio se sa renesansom našeg fudbala u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2006. godine. Granitna odbrana na čelu sa Vidićem, Krstajićem, Gavrančićem i Dragutinovićem, primila je samo jedan gol na 10 mečeva (protiv Španije u Madridu), a pobedu koja nam je overila plasman u Nemačku obezbedio je Mateja Kežman u 7. minutu utakmice poslednjeg kola protiv Bosne i Hercegovine u Beogradu.

2006

Prvi put kao Srbija, pobeda protiv Češke

Prvi put kao Srbija, pobeda protiv Češke
Uhersko Hradište, predivan grad na reci Moravi u oblasti istorijske pokrajine Moravske. Na 280 km jugoistočnmo od Praga i 80 km istočno od Brna. Grad u kome je ispisana istorija srpskog fudbala. Tog 16. avgusta 2006. godine, prvi put pod imenom Srbija, slavili smo u prijateljskom meču protiv Češke sa 3:1. Strelac istorijskog prvenca bio je Danko Lazović, posle njega Pantelić i Trišović. Na klupi je sedeo Havijer Klemente, a u startnoj postavi Stojković, Marković, Stepanov, Biševac, Luković, Duljaj, Stanković, Koroman, Ilić, Lazović i Pantelić.

2007

Vicešampioni Evrope do 21 godine u Holandiji

Vicešampioni Evrope do 21 godine u Holandiji
Drama u baražu protiv Švedske naslutila je rapsodiju u Holandiji. Otpisani i poniženi posle 0:3 u Novom Sadu protiv Švedske, Orlići su otputovali u Trolhaten i pokazali karakter. Pobeda od 5:0 podmazala je motore Đukićeve mašinerija koja je i na završnom turniru nastavila da gazi rivale. Padali su redom Italijani, Česi, Belgijanci. Janković, Mrđa, Kolarov, Milovanović, svaki gol svojevrsna fudbalska čarolija. Nije bilo snage za poslednji korak ka evropskom tronu. Domaćin je u finalu zasluženo slavio sa 4:1 i nama je pripala srebrna medalja.

2009

Veličanstvena pobeda protiv Rumunije za plasman na SP

Veličanstvena pobeda protiv Rumunije za plasman na SP
Radomir Antić je vratio kult reprezentacije, cela nacija je živela za plasman na Svetsko prvenstvo u Južnu Afriku 2010. godine. Viza je overena na prpeunoj Marakani u spektakularnoj pobedi protiv Rumunije od 5:0. Žigić je otvorio seriju, Pantelić i Kuzmanović zatvorili utakmicu, a Jovanović sa dva gola u poslednja tri minuta udario pečat na jednu od najubedljivijih partija našeg nacionalnog tima u 21. veku. Za sve anale. I za rekord kapitena Dejana Stankovića koji je postao prvi igrač sa tri Mundijala u bojama tri državna tima: Jugoslavije, SCG i Srbije.

2010

Gol Milana Jovanovića za pobedu protiv Nemačke

Gol Milana Jovanovića za pobedu protiv Nemačke
Čekali smo 48 godina da na nekom velikom takmičenju bacimo na kolena reprezentaciju Nemačke. Još od gola Petra Radakovića na Svetskom prvenstvu u Čileu. A onda je Milan Lane Jovanović iskoristio sjajnu akciju Miloša Krasića i Nikole Žigića i u maniru rasnog strelca matirao Manuela Nojera. Gol za istoriju. Gol koji je srušio četvorostruke svetske prvake. Ostatak posla obavio je golman Vladimir Stojković fantastičnom odbranom penala koji je u 60. minutu izveo Lukas Podolski.

2013

Omladinski prvaci Evrope u Litvaniji

Omladinski prvaci Evrope u Litvaniji
Marijampolj, mesto gde snovi postaju stvarnost. Prelepi grad na jugu Litvanije u kome su puleni selektora Ljubinka Drulovića pokorili Evropu. Nakon osvojenog prvog mesta u grupi u konkurenciji Francuske, Turske i Gruzije, polufinalna drama protiv Portugala rešena je tek u seriji penala zahvaljujući bravurama golmana Predraga Rajkovića. U finalu opet Francuska i još jedna zrela i nadahnuta partija naših momaka. Asistencija Aleksandra Mitrovića i precizan šut Andrije Lukovića, bili su dovoljni za šampionsko slavlje. Srbija je prvi put u svojoj istoriji najbolja na kontinentu.

2015

Omladinski prvaci sveta na Novom Zelandu

Omladinski prvaci sveta na Novom Zelandu
Posle 'čileanaca' i 'litvanaca', dobili smo i 'novozelanđane'. Zlatne Orliće, generaciju koja je zauvek upisana u analima svetskog fudbala. Na klupi je sedeo Veljko Paunović, ali je kostur iz Marijamoplja ostao na okupu: Rajković, Veljković, Sergej Milinković-Savić, Gaćinović, Maksimović. Na startu poraz od Urugvaja, a posle toga trijumfalni marš kaznene ekspedicije iz Srbije. Padali su redom Meksiko, Mali, Mađarska, SAD i još jednom Togo. „Ima li šta lepše od igranja finala Svetskog prvenstva protiv Brazila?“ - pitao je Paunović svoje momke pre utakmice, a onda odgovorio: „Ima. Pobediti Brazil“. Maksimović u 120. minutu. SRBIJA JE PRVAK SVETA!

2017

Gol Prijovića za pobedu protiv Gruzije i plasman na SP

Gol Prijovića za pobedu protiv Gruzije i plasman na SP
Utakmica odluke. Sve je stalo u 90 minuta: gol Mitrovića za bod u Kardifu, Tadićeva majstorija protiv Austrije u Beogradu, gol Kolarova za pobedu u Dablinu, Gaćinovićev prvenac u Tbilisiju. Baš sve. Nije bilo lako slomiti otpor rasterećenih Gruzijaca. Selektor Slavoljub Muslin je u 61. minutu izvukao keca iz rukava. Aleksandar Prijović ulazi u igru umesto Adema Ljajića i samo desetak minuta kasnije, posle akcije sa Mitrovićem, trese mrežu i izaziva delirijum na stadionu 'Rajko Mitić'. Minimalno, ali slatko. Pobeda koja nam je overila vizu za Svetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine.

2021

Nezaboravna lisabonska noć

Nezaboravna lisabonska noć
Diplomski rad Zlatnih Orlića. Generacija koja je u omladinskom uzrastu osetila slast osvajanja titule evropskog i svetskog šampiona, položila je maturu i na seniorskom nivou. Luda lisabonska noć počela je vođstvom Portugala, a završila se remek-delom u režiji najproduktivnijeg tandema evropskog reprezentativnog fudbala. Centaršut Dušana Tadića i egzekucija Aleksandra Mitrovića. Za muk na Da Lušu i suze Kristijana Ronalda. Pobeda u 90. minutu, prvo mesto u grupi i direktan plasman na Svetsko prvenstvo u Kataru.