ИСТОРИЈАT

1920
1930
1947
1948
1952
1960
1962
1966
1968
1973
1974
1978
1983
1984
1987
1990
1991
1998
2000
2004
2005
2006
2007
2009
2010
2013
2015
2017
2021

1920

Прва репрезентација наше земље / Олимпијске игре у Антверпену

Прва репрезентација наше земље / Олимпијске игре у Антверпену
Почетак историје! Прва утакмица репрезентације Југославије (тадашње Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца), одиграна је 28. августа 1920. године на Олимпијским играма у Антверпену. С обзиром да се на пут кренуло у последњи час, без иједног тренинга, да се путовало два дана на дрвеним клупама воза, да се утакмица против Чехословачке играла већ наредног јутра и од 13. минута без повређеног Рупеца, пораз од 7:0 и није био тако лош резултат.

1930

Славна генерација из Уругваја / Прво Светско првенство у фудбалу

Славна генерација из Уругваја / Прво Светско првенство у фудбалу
Монтевидео, Бог те видео! На позив председника ФИФА Жила Римеа, репрезентација састављена искључиво од српских фудбалера оставила је сјајан утисак у Јужној Америци и била једина европска селекција у полуфиналу премијерног Мундијала. Под командом селектора Симоновића, екипа у којој су главне звезде били Александар Тирнанић, Моша Марјановић и Ивица Бек, бацила је на колена првог фаворита Бразил (2:1) и Боливију (4:0), али је у борби за пласман у финале, Уругвај вешто искористио све предности домаћег терена и стигао до убедљиве победе.

1947

Први Вечити дерби

Први Вечити дерби
Црвена звезда и Партизан, као два најпопуларнија и најтрофејнија српска клуба, прву страницу историје међусобних дуела исписали су 5. јануара 1947. године. По цичој зими и завејаном терену, у присуству 4.000 промрзлих гледалаца, утакмица је обиловала узбуђењима, а победи Црвене звезде од 4:3 највише је допринео троструки стрелац Јован Језеркић. Партизану је то био једини пораз у сезони коју је завршио освајањем прве титуле првака Југославије.

1948

Сребрна медаља на ОИ у Лондону

Сребрна медаља на ОИ у Лондону
Спектакуларна победа од 3:1 против домаћина Игара, Велике Британије, пред 40.000 бучних навијача на Вемблију, значила је и освајање прве олимпијске медаље за нашу репрезентацију. У финалу нисмо имали решење за легендарни шведски трио Грен-Нордал-Лидхолм, али је сребро из Лондона било први велики подвиг једне феноменалне генерације предвођене Рајком Митићем и Стјепаном Бобеком.

1952

Сребрна медаља на ОИ у Хелсинкију

Сребрна медаља на ОИ у Хелсинкију
Пораз у финалу од страшне 'лаке коњице' из Мађарске, остао је у сенци историјског дуела против СССР-а, у коме су наши момци у последњих пола сата игре прокоцкали предност од 5:1. У поновљеном сусрету, славили смо са 3:1 головима Бобека, Митића и Чајковског, а победама против Данске и СР Немачке обезбедили још једно олимпијско сребро. Екипа коју сви памте као 'јунаке из Тампереа', чита се и дан данас као фудбалска песмица: Беара-Станковић, Црнковић - Чајковски, Хорват, Бошков - Огњанов, Митић, Вукас, Бобек и Зебец.

1960

Вицешампиони Европе у Француској

Вицешампиони Европе у Француској
Погодак Милана Галића у 11. минуту за вођство од 1:0 био је увертира у једну од најузбудљивијих утакмица свих времена на завршном турниру Европског првенства. 'Плави' су до 62. минута губили са 4:2, а онда у размаку од три минута постигли три гола и славили са 5:4. Јунак меча био је двоструки стрелац Дражен Јерковић, али су нам се Совјети у финалу реванширали за пораз у Финској и голом Виктора Понедељника у 113. минуту освојили златно одличје.

Златна медаља на ОИ у Риму

Златна медаља на ОИ у Риму
Коначно! После два олимпијска сребра, ред је био да се попнемо и на победничко постоље. Најпре се позлатила рука легендарног Михајла Андрејевића, који је након нерешеног резултата (1:1) у полуфиналу са домаћином Италијом, извукао из шешира папирић са натписом 'Југославија' и обезбедио нам пласман у велико финале. Победа против Данске од 2:0 головима Галића, Матуша и Костића, била је круна славне генерације која је исписала најлепше странице историје нашег фудбала: Видинић, Рогановић, Јусуфи, Жанетић, Дурковић, Перушић, Анковић, Матуш, Кнез, Галић, Костић.

1962

Четврто место на Мундијалу у Чилеу

Четврто место на Мундијалу у Чилеу
Чаролије фудбалског мађионичара Драгослава Шекуларца, голови неукротивог трија Скоблар-Галић-Јерковић и параде легендарног Владимира Беаре, лансирали су нашу репрезентацију до полуфинала Светског првенства. Голом Петра Радаковића избацили смо Западну Немачку и реванширали јој се за поразе у Швајцарској и Шведској. Чехословачка је била превелик залогај у полуфиналу, а гол Чилеанца Рохаса у 90. минуту спречио нас је да стигнемо до бронзане медаље. Дражен Јерковић је са четири гола поделио епитет првог стрелца Мундијала са Гаринчом, Вавом, Санчезом, Ивановом и Албертом.

1966

Партизан вицешампион Европе

Тако близу, а тако далеко. Падали су редом Нант, Вердер, Спарта и Манчестер јунајтед. Ход европским стазама као из бајке Партизанових беба, брижљиво негованих и едукованих под руком легендарног Стјепана Бобека, а вођених мудрошћу и харизмом Абдулаха Гегића, зауставио се у финалу против најславнијег клуба на свету. Гол Велибора Васовића приближио је Ваљак на корак од сна, али су брзе егзекуције Амансија и Серене растужиле црно-беле и у суморној бриселској ноћи наставиле мит о доминацији Франковог Реала.

1968

Џајићева мајсторија срушила светске прваке

Џајићева мајсторија срушила светске прваке
Енглезима није помогла ни чињеница да смо због повреде Осима, више од 80 минута играли са 10 играча. Ближио се крај утакмице када је Мусемић упутио центаршут, лопта је преко главе Бобија Мура пала на груди Драгана Џајића, а све после тога је историја. Пријем, окрет, волеј, ГОЛ! Какав гол! Бенкс је био немоћан. Победа која је Плавима обезбедила финале Европског првенства, а Џајићу место међу звездама европског и светског фудбала.

Вицешампиони Европе у Италији

Вицешампиони Европе у Италији
Нису дали ни срећа, ни Динст. Југославија је повела у првој финалној утакмици голом Џајића и била надомак освајања титуле европског шампиона. Доменгини је изједначио у 80. минуту, а два дана касније у поновљеном мечу, није било никакве дилеме. Освежени са пет нових играча у стартној постави, домаћини су славили са 2:0 и први пут у историји постали прваци Европе. Поред селектора Рајка Митића, сребрним словима у аналима нашег фудбала уписана су имена Пантелића, Фазлагића, Дамјановића, Павловића, Пауновића, Холцера, Петковића, Осима, Мусемића, Аћимовића, Тривића, Хошића и Џајића.

1973

Карасијев гол у Атини

Карасијев гол у Атини
Све је деловало изгубљено. Ближио се крај утакмице, водили смо са 3:2, али нам је требала победа од два гола разлике. Секунде су истицале и Шпанија је једном ногом већ била на Светском првенству. А онда је полетарац Петровић одиграо повратну лопту главом, Караси шутирао из прве и затресао мрежу. 'Конац дело К(а)раси', гласио је наслов у једном југословенском листу дан после утакмице. Гол који нам је обезбедио мајсторицу са Шпанијом у Франкфурту

Лет Каталинског за фешту у Франкфурту

Никада пре и после тога Валд стадион није био у већој националној еуфорији. Вијориле су се југословенске тробојке, клицало се момцима у плавим дресовима. Каталинском је требало два покушаја да би матирао Ирибара, али најважније да је лопта ушла у мрежу. Тачније, закуцала се под пречку. Након два пропуштена Светска првенства, вратили смо се у великом стилу на највећу фудбалску смотру. Све је добило смисао. И Кулетов првенац против Грка у Београду и Станетов мат у последњој секунди дуела у Атини.

1974

Најубедљивија победа на СП, Југославија - Заир 9:0

Најубедљивија победа на СП, Југославија - Заир 9:0
Мудри тренери кажу да противника поштујеш само ако додајеш гас до последњег минута утакмице. Дакле, нема повлачења ручне. Душко Бајевић је у 7. и 70. минуту почео и завршио канонаду. Између тога, Џајић, Шурјак, Каталински, још једном Бајевић, Богићевић, Облак и Петковић. Девет комада у мрежи несрећног Муамбе Казадија за једну од најубедљивијих победа у историји завршних турнира Светског првенства.

1978

Шампиони Европе до 21 године

Шампиони Европе до 21 године
Југославија на победничком постољу и Вахид Халилхоџић најбољи стрелац турнира - то је епилог премијерног издања УЕФА Првенства Европе за играче до 21 године. У групној фази смо избацили Румуне и Шпанце, у четвртфиналу Мађаре, у полуфиналу Енглезе. Победа у Халеу од 1:0 у првој финалној утакмици против Источне Немачке, валоризована је спектакуларним ремијем у Мостару 4:4. Павковић је био најстандарднији, а Стојановић, Крањчар, Халилхоџић и Стојковић најбоље оцењени играчи у редовима шампиона Европе.

1983

Људи, је ли то могуће?

Људи, је ли то могуће?
Лудница, шта је ово? Легендарни усклик ТВ коментатора Младена Делића прославио је Љубу Радановића и његов гол у последњем минуту сплитске драме против Бугарске. Симовић је на голу чинио чуда, Бугари су у последњих пет минута имали три зицера да постигну гол и оду на Европско првенство. Реми је одговарао Велшанима који су у Кардифу пратили пренос и чекали последњи судијски звиждук. А онда, центаршут Вујовића... ГОООЛ! Радановић! Радановић! Ко, ко, ко? Радановић!

1984

Бронза на ОИ у Лос Анђелесу

Бронза на ОИ у Лос Анђелесу
Екипу која је марширала ка новој олимпијској медаљи, медији у Америци звали су 'Луда дружина из источне Европе'. Губили су на полувремену, а у наставку сусрета газили све своје ривале. Западној Немачкој су нанели најтежи пораз на турниру, а у полуфиналу платили цех искључењима Боре Цветковића и Јовице Николића. Десетковани и уморни, пали су тек у продужецима против Француске. Резултатски преокрет у мечу за треће место против Италије, режирали су Баљић и Деверић. После два сребра (Лондон и Хелсинки) и злата у Риму, бронзом у Лос Анђелесу заокружили смо олимпијску галерију медаља.

1987

Прваци света у Чилеу

Прваци света у Чилеу
Испраћени су без великих очекивања, а вратили се као 'златни Чилеанци'. Цела Југославија се будила у цик зоре да би бодрила момке Мирка Јозића у мечевима са Аустралијом, Чилеом, Тогоом, Бразилом, источном и западном Немачком. Био је то први бљесак генерације за коју се очекивало да деведестих година господари европском и светском сценом. Лековић, Брновић, Јарни, Павличић, Павловић, Јанковић, Петрић, Бобан, Мијуцић, Шукер, Просинечки, Мијатовић, Антонић, Ђурковић, Зиројевић, Пиплица, Штимац, Шкорић. Доминирали јесу, али нажалост, само на клупском нивоу.

1990

Антологијски голови Драгана Стојковића против Шпаније

Антологијски голови Драгана Стојковића против Шпаније
Од 100 фудбалера на свету, 99 би шутнуло из прве. Зато је он један у 100. И такви се рађају једном у 100 година. Заломио је Мартина Васкеза, пласирао лопту поред Зубизарете и отрчао да подели радост са Ивицом Осимом. Шпанци су изједначили, изборили продужетке. Нема панике. Нема страха. Слободан ударац и још једна чаролија нишког мађионичара. Југославија је међу осам најбољих репрезентација на свету. Чека је Аргентина. Чека је Марадона.

Вицешампиони Европе до 21 године

Вицешампиони Европе до 21 године
Каква генерација! Каква екипа! Костур из Чилеа, појачан Ђукићем, Југовићем, Јокановићем, Савићевићем и Михајловићем. Казнена експедиција. Са Бугарима рутински, 2:0 и 1:0. Са Италијанима мало теже, 0:0 и 2:2. У финалу две утакмице против Совјетског савеза. Али каквог Совјетског савеза? Са Шалимовом, Коливановом, Канчелскисом, Карпином и Добровољским! Борба прса у прса и рука заслужено пружена бољој екипи. Чекао се са нестрпљењем реванш против 'зборнаје команде' на сениорској сцени. Али...

1991

Црвена звезда на крову Европе и света

Црвена звезда на крову Европе и света
Падала је Звезда два пута у полуфиналу Купа шампиона, једном у полуфиналу Купа победника купова и једном у финалу Купа УЕФА. Понекад својом кривицом, а чешће сплетом несрећних околности и чудних судијских одлука. А онда је генерација Савићевића, Панчева, Просинечког, Бинића, Михајловића и осталих ведета под вођством мудрох стратега Љупка Петровића наплатила све дугове из прошлости. Тријумфи против Марсеја у Барију и Коло-Колоа у Токију, али пре свега антологијским партијама против славног Бајерна из Минхена, крунисали су мит о највећем, најтрофејнијем и најсупешнијем клубу на простору целог Балкана.

1998

СП у Француској

СП у Француској
Рапсодија у баражу против Мађарске (12 голова за 180 минута), била је сјајна увертира за први Мундијал на коме смо наступили под именом СР Југославија. Мијатовић у животној форми, Стојковић идејни вођа и лидер екипе, Савићевић, Југовић, Јокановић, Ковачевић, Михајловић у најзрелијим играчким годинама. Плус младост, полет и свежина Станковића и Огњеновића. Зауставио нас је пројектил Едгара Давидса у завршници утакмице осмине финала у Тулузу. Генерација која је вредела и заслужила више.

Прослава гола Драгана Стојковића против Немачке

Прослава гола Драгана Стојковића против Немачке
„То је фора из филма 'Ми нисмо анђели'“, открио је Стојковић порекло антологијске прославе гола на утакмици против Немачке у групној фази Светског првенства 1998. године. Имали смо све у нашим рукама. Вођство од 2:0, прво место у групи, лакшег ривала у осмини финала и отворен пут ка историји. Али, Немци су увек Немци. Упорни и непоколебљиви. За тили час 2:2 и све је морало из почетка. Пиксијев поглед у сат остаје заувек као симбол једног времена и подсећање на генерацију којој сплет несрећних околности није дозволио да искаже свој огроман потенцијал.

2000

Европско првенство изборено историјским ремијем на Максимиру

Европско првенство изборено историјским ремијем на Максимиру
Ремију се у зубе не гледа. Поготово ако је тај бод вредан пласмана на завршни турнир великог такмичења. Растужили смо у том тренутку трећу фудбалску нацију света и у великом стилу оверили визу за Белгију и Холандију. А тамо је заблистао Саво Милошевић. Момак који на старту турнира није био прва опција у шпицу, постиже два гола у мечу са Словенијом и заједно са Друловићем режира преокрет из снова. Наставио је голгетерску серију против Норвешке, Шпаније и Холандије и са Патриком Клајвертом поделио звање првог стрелца Европског првенства. 'Пошло ми је за руком исто што и мом фудбалском идолу Ван Бастену у Немачкој 1988. године' - изјавиће много година касније Саво Милошевић.

2004

Вицешампиони Европе до 21 године

Вицешампиони Европе до 21 године
Почело је феноменалним голом Банета Ивановића за победу против Хрватске од 3:2 на старту шампионата. Пласман у полуфинале био је огроман успех за генерацију коју је са клупе водио легендарни Владимир Петровић Пижон. Погодак Милоша Марића у 90. минуту за изједначење и бравура Николе Милојевића у последњој серији пенала против Шведске, трасирали су нам пут ка завршном чину Европског првенства. Окршај за прво место са Италијом завршили смо са девет играча због искључења Мијаиловића и Ивановића, што је у великој мери утицало на коначан исход меча (0:3).

2005

Победа против БиХ за пласман на СП у Немачкој

Победа против БиХ за пласман на СП у Немачкој
Долазак Илије Петковића на кормило репрезентације поклопио се са ренесансом нашег фудбала у квалификацијама за Светско првенство 2006. године. Гранитна одбрана на челу са Видићем, Крстајићем, Гавранчићем и Драгутиновићем, примила је само један гол на 10 мечева (против Шпаније у Мадриду), а победу која нам је оверила пласман у Немачку обезбедио је Матеја Кежман у 7. минуту утакмице последњег кола против Босне и Херцеговине у Београду.

2006

Први пут као Србија, победа против Чешке

Први пут као Србија, победа против Чешке
Ухерско Храдиште, предиван град на реци Морави у области историјске покрајине Моравске. На 280 км југоисточнмо од Прага и 80 км источно од Брна. Град у коме је исписана историја српског фудбала. Тог 16. августа 2006. године, први пут под именом Србија, славили смо у пријатељском мечу против Чешке са 3:1. Стрелац историјског првенца био је Данко Лазовић, после њега Пантелић и Тришовић. На клупи је седео Хавијер Клементе, а у стартној постави Стојковић, Марковић, Степанов, Бишевац, Луковић, Дуљај, Станковић, Короман, Илић, Лазовић и Пантелић.

2007

Вицешампиони Европе до 21 године у Холандији

Вицешампиони Европе до 21 године у Холандији
Драма у баражу против Шведске наслутила је рапсодију у Холандији. Отписани и понижени после 0:3 у Новом Саду против Шведске, Орлићи су отпутовали у Тролхатен и показали карактер. Победа од 5:0 подмазала је моторе Ђукићеве машинерија која је и на завршном турниру наставила да гази ривале. Падали су редом Италијани, Чеси, Белгијанци. Јанковић, Мрђа, Коларов, Миловановић, сваки гол својеврсна фудбалска чаролија. Није било снаге за последњи корак ка европском трону. Домаћин је у финалу заслужено славио са 4:1 и нама је припала сребрна медаља.

2009

Величанствена победа против Румуније за пласман на СП

Величанствена победа против Румуније за пласман на СП
Радомир Антић је вратио култ репрезентације, цела нација је живела за пласман на Светско првенство у Јужну Африку 2010. године. Виза је оверена на прпеуној Маракани у спектакуларној победи против Румуније од 5:0. Жигић је отворио серију, Пантелић и Кузмановић затворили утакмицу, а Јовановић са два гола у последња три минута ударио печат на једну од најубедљивијих партија нашег националног тима у 21. веку. За све анале. И за рекорд капитена Дејана Станковића који је постао први играч са три Мундијала у бојама три државна тима: Југославије, СЦГ и Србије.

2010

Гол Милана Јовановића за победу против Немачке

Гол Милана Јовановића за победу против Немачке
Чекали смо 48 година да на неком великом такмичењу бацимо на колена репрезентацију Немачке. Још од гола Петра Радаковића на Светском првенству у Чилеу. А онда је Милан Лане Јовановић искористио сјајну акцију Милоша Красића и Николе Жигића и у маниру расног стрелца матирао Мануела Нојера. Гол за историју. Гол који је срушио четвороструке светске прваке. Остатак посла обавио је голман Владимир Стојковић фантастичном одбраном пенала који је у 60. минуту извео Лукас Подолски.

2013

Омладински прваци Европе у Литванији

Омладински прваци Европе у Литванији
Маријампољ, место где снови постају стварност. Прелепи град на југу Литваније у коме су пулени селектора Љубинка Друловића покорили Европу. Након освојеног првог места у групи у конкуренцији Француске, Турске и Грузије, полуфинална драма против Португала решена је тек у серији пенала захваљујући бравурама голмана Предрага Рајковића. У финалу опет Француска и још једна зрела и надахнута партија наших момака. Асистенција Александра Митровића и прецизан шут Андрије Луковића, били су довољни за шампионско славље. Србија је први пут у својој историји најбоља на континенту.

2015

Омладински прваци света на Новом Зеланду

Омладински прваци света на Новом Зеланду
После 'чилеанаца' и 'литванаца', добили смо и 'новозеланђане'. Златне Орлиће, генерацију која је заувек уписана у аналима светског фудбала. На клупи је седео Вељко Пауновић, али је костур из Маријамопља остао на окупу: Рајковић, Вељковић, Сергеј Милинковић-Савић, Гаћиновић, Максимовић. На старту пораз од Уругваја, а после тога тријумфални марш казнене експедиције из Србије. Падали су редом Мексико, Мали, Мађарска, САД и још једном Того. „Има ли шта лепше од играња финала Светског првенства против Бразила?“ - питао је Пауновић своје момке пре утакмице, а онда одговорио: „Има. Победити Бразил“. Максимовић у 120. минуту. СРБИЈА ЈЕ ПРВАК СВЕТА!

2017

Гол Пријовића за победу против Грузије и пласман на СП

Гол Пријовића за победу против Грузије и пласман на СП
Утакмица одлуке. Све је стало у 90 минута: гол Митровића за бод у Кардифу, Тадићева мајсторија против Аустрије у Београду, гол Коларова за победу у Даблину, Гаћиновићев првенац у Тбилисију. Баш све. Није било лако сломити отпор растерећених Грузијаца. Селектор Славољуб Муслин је у 61. минуту извукао кеца из рукава. Александар Пријовић улази у игру уместо Адема Љајића и само десетак минута касније, после акције са Митровићем, тресе мрежу и изазива делиријум на стадиону 'Рајко Митић'. Минимално, али слатко. Победа која нам је оверила визу за Светско првенство у Русији 2018. године.

2021

Незаборавна лисабонска ноћ

Незаборавна лисабонска ноћ
Дипломски рад Златних Орлића. Генерација која је у омладинском узрасту осетила сласт освајања титуле европског и светског шампиона, положила је матуру и на сениорском нивоу. Луда лисабонска ноћ почела је вођством Португала, а завршила се ремек-делом у режији најпродуктивнијег тандема европског репрезентативног фудбала. Центаршут Душана Тадића и егзекуција Александра Митровића. За мук на Да Лушу и сузе Кристијана Роналда. Победа у 90. минуту, прво место у групи и директан пласман на Светско првенство у Катару.