У просторијама Спортског центра Фудбалског савеза Србије у Старој Пазови одржана је седница Извршног одбора којом је председавао Драган Џајић, председник Фудбалског савеза Србије.
Извршни одбор именовао је Бранка Радујка за новог генералног секретара Фудбалског савеза Србије. Одлука је донета једногласно поштујући законе Републике Србије и уз сагласност и регулативе Европске фудбалске уније (УЕФА). Нови први опративац фудбалске организације обратио се члановима Извршног одбора.
-Захваљујем се свима на указаном поверењу. Пред српским фудбалом су велике могућности и бројни изазови, а пред нама у савезу велика одговорност. Радиће се вредно, посвећено и беспоштедно. Није ми први пут да се прихватам озбиљног посла и намеравам да, као и увек до сада, иза себе оставим уређен и одржив систем, успешну организацију која остварује зацртане циљеве.
Фудбал је најпопуларнији спорт и највећа забава на свету, али и једна озбиљна, моћна индустрија, значајна за бруто домаћи производ и економију сваке земље, за њену међународну репутацију, за здравље људи и за опште друштвене вредности.
Најмоћније компаније инвестирају у фудбал и тако граде и јачају контакте, сопствену репутацију и позиције на глобалном тржишту. И ми морамо да мењамо перцепцију и бавимо се фудбалом на начин који ће нам обезбедити дугорочну конкурентност и да се нашем друштву и држави враћа више од онога колико се улаже.
А данас наша држава улаже у фудбал и у спорт у целини више него икада. Граде се озбиљни објекти широм Србије, градимо Национални стадион, подиже се инфраструктура. Бићемо наредне године домаћини Конгреса УЕФА, очекујемо организацију финала Лиге Европе, желимо да будемо домаћини Европског првенства за младе играче, у ближој будућности и многих других важних фудбалских догађаја у нашој земљи.
Репрезентација редовно игра велика такмичења, сада и А групу Лиге нација, кадети су играли полуфинале Европског првенства, од те генерације се очекује много…
Црвена звезда фантастичним низом од осам година заредом у Лиги шампиона или Лиги Европе показује да можемо бити конкурентни на европском фудбалском тржишту. ТСЦ ове године игра групну фазу европских такмичења. Партизан је велики клуб, играће поново у Европи, ту су све бољи Чукарички, Војводина, подигао се Раднички Крагујевац, јача Нови Пазар, дижу се фудбалски центри и ми сада не смемо да станемо. Напротив, неопходно је да засучемо рукаве и пуним гасом кренемо у динамичан развој српског фудбала.
Подићи ћемо атмосферу у српском фудбалу. Одлучно ћемо и веома брзо реаговати на сваку активност или нерегуларност која би могла да доведе до негативних последица по наш фудбал и наш статус у УЕФА. Око тога не сме и неће да буде компромиса.
Наш приоритет је стварање здравог и одрживог система који ће да омогући српском фудбалу да се континуирано развија, од школа фудбала, преко омладинског узраста до највиших нивоа.
Снажно верујем да Фудбалски савез Србије може да буде лидер у региону по иновативности, транспарентности и јединству.
Инвестираћемо у озбиљну едукацију тренера, стручног особља и судијске струке. Оснажићемо подршку grassroots програмима и школама фудбала. Људи којима поверавамо талентовану децу морају бити обучени за рад са њима, да нам таленти не би пропадали или се непрестано повређивали. Такву децу морамо да усмеравамо да постану врхунски спортисти, велики шампиони и репрезентативци своје земље, али и квалитетни људи. Неће нас бити срамота да питамо и тражимо помоћ од ФИФА, УЕФА и најуспешнијих европских савеза, нека нам пошаљу инструкторе, да поделе знање и искуство којим су стигли до највиших резултата. Не само око обуке играча и тренинга, него и око припреме, опоравка, превенције повреда, исхране, логистике, инфраструктуре.
Нећемо запоставити ни футсал, нити женски фудбал. То је наша обавеза према УЕФА, али и наша људска и професионална дужност. Објављиваћемо редовно извештаје о пословању, о реализацији спортских, финансијских и пословних резултата.
Бићемо отворени у комуникацији. Врата савеза биће отворена сваком бившем репрезентативцу, тренеру, успешном спортском раднику. Прихватићемо сваки конструктиван предлог, питање и добронамерну критику, али нећемо трошити енергију на паушалне и неутемељене приче.
У првим данима урадићемо анализу досадашњих и текућих активности Савеза, сагледаћемо до детаља финансијско стање и кадровске и организационе капацитете. Веома брзо ћемо јавности представити планове и кренути у спровођење мера и активности за њихово остваривање.
У Србији се фудбал воли, фудбал припада свима нама и зато позивам све – клубове, навијаче, медије и ширу заједницу – да заједно градимо ново поглавље српског фудбала.
Ко није спреман за напоран и поштен рад није за овај тим. Не постоје разлози због којих не можемо да успемо! Живела Србија! – рекао је Бранко Радујко уз захвалност члановима ИО ФСС на указаном поверењу.
БИОГРАФИЈА БРАНКА РАДУЈКА
До именовања за генералног секретара ФСС, од 2021. године обављао је посао директора Управе царина у оквиру Министарству финансија Републике Србије.
Пре тога, од 2012. до 2021. године радио је у компанији НИС Газпромнефт, у оквиру једне од највећих енергетских компанија на свету Газпром, као извршни директор за малопродају односно директор за Адриатик регију.
Као генерални директор компаније Телеком Србија од 2008. до 2012. године, предводио је процес трансформације компаније и са својим тимом покренуо ИП телевизију и развој мултимедијалних услуга са фокусом на креирање спортских садржаја и програма.
Са ФСС и Заједницом прволигаша током 2011. и 2012. године обнавља и унапређује стратешку сарадњу у циљу унапређења фудбалске инфраструктуре и стварању услова за одигравање утакмица у маркетиншки атрактивним вечерњим терминима уз нову димензију праћења и преноса домаћих фудбалских такмичења на већем броју канала и значајан раст прихода од телевизијских права за све клубове.
Поред подршке спортским клубовима и националним савезима кроз спонзорске и пословне пројекте, од 2010. године учествовао је у руковођењу и органима управљања Фудбалског клуба Црвена звезда, Фудбалског клуба Графичар и Атлетског савеза Србије.
Пре корпоративне пословне каријере, радио је у владином и невладином сектору односно на самом почетку каријере у угледној београдској адвокатској канцеларији.
Рођен је у Книну 1974. године.
Дипломирао 1998. године на Правном факултету Универзитета у Подгорици.
Звање мастер менаџмента стекао је 2013. године на Факултету за економију, финансије и администрацију у Београду.
Говори енглески и руски језик.
Живи у Београду са супругом Александром и синовима Стефаном и Алексом.