А селекција

ФАНТАСТИЧНО ИЗДАЊЕ СРБИЈЕ | ВЕЛИКА ПОБЕДА У ОСЛУ ЗА ЈОШ ЈЕДАН КОРАК ДО ПРВЕНСТВА ЕВРОПЕ, ШКОТСКА РИВАЛ У БЕОГРАДУ

08.10.2020.

СТРЕЛЦИ: 0:1 Сергеј Милинковић – Савић 82, 1:1 Норман 88, 1:2 Сергеј Милинковић- Савић 102. Стадион: Улевал. Гледалаца: 200. Судија: Данијеле Орсато (Италија). Жути картони: Норман (Норвешка), Ристић, Миливојевић, Тадић (Србија).

НОРВЕШКА: Јарстајн – Елабделуи (од 116. Торсби), Региниусен (од 91. Штрандберг), Ајер, Алесами – Едегард (од 111. Ељунуси), Берг, Хенриксен (од 46. Норман), Јохансен (од 66. Кинг) – Серлот, Халанд. Селектор Ларс Лагербек

СРБИЈА: Рајковић – Миленковић, С. Митровић, Коларов – Лазовић (од 106. Гаћиновић), Гудељ, Максимовић (од 80. Миливојевић), Ристић – Тадић (од 119. Лукић), Ђуричић (од 80. Милинковић – Савић) – А. Митровић. Селектор Љубиша Тумбаковић

Велика победа Србије у Ослу против Норвешке – 2:1(1:1,0:0) после 120 минута игре и фантастичног издања изабраника селектора Љубише Тумбаковића. Орлови ће 12. новембра играти одлучујући меч за пласман на Првенство Европе. Ривал ће нам бити селекција Шкотске која је вечерас у мечу без голова, тек после  бољег извођења једанаестераца савладала Израел 5:3 (0:0).

Добро је Србија ушла у меч, за веома кратко време три пута угрозила гол Норвешке, прво Максимовић после ударца главом, а онда и искоса с леве стране Ђуричић. Најбољу прилику имао је, ипак, Лазовић, после асистенције Ђуричића, имао је отворен шут, али лопта је закачила Јарстајна и завршила изнад пречке. Деловао је домаћин збуњено, лако су наши играчи преносили лопту на половину Норвежана и долазили до шеснаестерца домаће селекције.

У доброј прилици нашли смо се и у 16. минуту после Тадићевог центаршута и ударцаа главом Ђуричића који је завршио право у голмана норвешке репрезентације. Контролисала је Србија апсолутно дешавања на терену, деловала сигурно у дефанзиви, довољно агресивно на средини терена и напред користила прилику да угрози мрежу Јарстајна. И могли смо поново први до гола у 25. минуту после центаршута Лазовића, Александар Митровић је покушао главом али лопта је завршила поред гола. Просто је невероватно како у тих првих пола часа нисмо капитализовали добру игру, јер смо доминирали, имали већи посед, били конкретнији и опаснији. Норвешка није имала ни један ударац ка голу Рајковића. Све што је домаћин направио сводило се на ударце с угла.

Прву прилику Норвешка је имала у 32. минуту после корнера, Халанд је био највиши у скоку а Максимовић је са гол линије избацио лопту. И онда најбоља шанса на утакмици, акција Ђуричић – Александар Митровић, и када смо сви већ видели лопту у мрежи, она је завршила преко пречке. Невероватан промашај. Нешто што се заиста ретко, ретко догађа нашем најбољем стрелцу. Штета, била би то заслужена награда за заиста добро издање наше репрезентације. Пред крај првог дела Норвешка је преко Серлота имала другу прилику, али све то није могло да поквари утисак о игри наше репрезентације која је по свему приказаном требала на одмор да оде са минимум једним голом разлике.

Селектори нису мењали поставе у полувремену, тачније Тумбаковић, код Норвешке у игру је ушао Норман, а почетак није био тако узбудљив као уводни минути меча. Није било много прилика, као да се сада играло са више опреза.

Играо се, ипак, 55. минут када смо поново промашили немогуће, сада је после асистенције Лазовића, Ђуричић био сам испред Јарстајна, али је са свега два метра гађао право у њега и нова велика, велика прилика је отишла у неповрат.

У наредних 20 минута није виђено ништа вредно помена, како је време одмицало тако се играло са далеко више опреза и мање ризика. А понадали смо се поново у 73. минуту када је Коларов у свом стилу упутио јак ударац са близу 30 метара а голман норвешке селекције избацио лопту у корнер. Селектор Тумбаковић је прве измене извршио у 79. минуту када је Сергеј Милинковић – Савић заменио Ђуричића, а Лука Миливојевић Максимовића. И то је био пун погодак, прави тајмимг, јер је после два минута игре Милинковић – Савић био фаулиран на половини Норвешке, а после прекида Александар Митровић је с десне стативе вратио лопту на петерац где се нашао Сергеј Милинковић – Савић и донео толико очекивано заслужено вођство за Србију.

Чинило се да ће Орлови успети да окончају меч без гола у нашој мрежи, али неколико минута пре краја Норман је сам, неометан ушао у наш шеснаестерац, успео да упути ударац и можда неочекивано савлада Рајковића. Штета, јер ништа није наговештавало да домаћин, условно речено из игре, може да дође до озбиљније прилике.

Ушло се у продужетке. И поново смо имали фантастичну прилику да дођемо у вођство, играо се 100. минут када је Рајстан већ био савладан, али овога пута статива му је била савезник. Два минута касније стиже правда, Митровић, Лазовић, Тадић и мајсторија Милинковић – Савића за -2:1! Гол који је Србија заслужила по свему приказаном, не само квалитетом, него због жеље, хтења, воље, храброг срца од првог минута игре.

Други прудужетак је почео покушајем Коларова из слободног ударца. Није се Србија повукла, напротив и даље смо контролисали игру, хтели и трећи гол којим би дефинитивно запечатили судбину Норвешке.  Нису се домаћини предавали, прескакали су игру, дугим лоптама покушавали да дођу до прилике да угрозе Рајковића.  Резултат је остао непромењен, Србија је славила велику победу и дошла на корак до пласмана на Првенство Европе. Одлука ће пасти 12. новембра у Београду, против Шкотске.